Powiat stypendialny

Drugą w listopadzie sesję rady mińskiego powiatu zdominowały stypendia i nagrody dla podległych starostwu uczniów szkół średnich, którzy w ubiegłym roku mieli średnią co najmniej 4,8 lub laur olimpijski i wykazali się pracą na rzecz szkoły czy powiatu. Zazwyczaj zaszczytu dostępuje kilkanaście osób, ale tej jesieni padł rekord, bo do puli starosty dołożył się premier, minister i program wspierania edukacji zdolnych uczniów

Wykuli średnią

Powiat stypendialny / Wykuli średnią

Czy warto za kilka tysięcy złotych walczyć o średnią powyżej 4,8, lub przygotowywać się tygodniami do olimpiady? Rzadko który uczeń zaprzeczy, bo wysoka średnia czy finał konkursu to nie tylko stypendium. To również więcej punktów na maturalnym świadectwie i – co za tym idzie –  indeks na wymarzony kierunek studiów.
Taka przyszłość czeka z pewnością 32 stypendystów z powiatu mińskiego, którzy 26 listopada w czasie sesji rady otrzymali pamiątkowe dyplomy i prawo do 2,5 tysiąca złotych. Tegoroczne stypendia starosty zdominowali licealiści Macierzanki, wśród których najwyższą średnią – 5,33 – miał Kamil Gałązka, wraz z sienniczanką Łucją Ozimek. Za nimi plasuje się Małgorzata Czyżewska z ZS-1 (5,21), Piotr Pełka z ZSE (5,17), Marta Laskowska i Angelika Borys z PMS (po 5,15), Inga Bednarska z ZS im. MSC (5,08) oraz Katarzyna Bąk z ZSA (5,00). Średnią poniżej piątki uzyskał Tomasz Beczek z Macierzanki, Agnieszka Zwierz z ZSE, Agnieszka Kot z Siennicy oraz już absolwentka PMS – Katarzyna Szaniawska.
Stypendyści prezesa rady ministrów nie mieli wyższych średnich, bo najlepsza z nich Angelika Kwiatkowska uzyskała wynik 5,36. Za uczennicą Kazimierzówki jest Paweł Stępor z Mechanika, Małgorzata Szubińska z LO w Siennicy, Urszula Milewska z PMS, Ewelina Krześniak z liceum plastycznego, Marta Antosiewicz z ZSE, Agnieszka Kołodziejczyk z ZS im. MSC, Diana Odrobińska z Janowa oraz mający poniżej piątki – Katarzyna i Bartłomiej Wójciccy z ZSE, Mariusz Śliwa z Mechanika oraz Beata Rek z liceum przy 1 PLM.
Minister edukacji przyznał tylko jedno stypendium – Annie Gańko, która jako reprezentantka liceum przy Pięknej zdobyła trzecie miejsce i tytuł laureatki olimpiady literatury i języka polskiego. Ona również uzyskała jedną z siedmiu nagród z regionalnego programu wsparcia uczniów zdolnych. Pozostali tj. Tomasz Beczek, Robert Wiktorowicz, Jarosław Mroczek i Mariusz Rosa są także licealistami Macierzanki, a Radosław Kurek i Michał Ruba (średnie 5,4 i 5,55 !) uczą się w gimnazjum także przy ul. Pięknej.
Każdy z nagrodzonych miał jak nie wysoką średnią, to sukces w olimpiadzie. Niektórzy również całkiem efektowne działania pozaszkolne, ale zazwyczaj wystarczyła opinia, że są aktywni na forum klasy czy szkoły.
Całkiem logicznie, bo w końcu wykucie średniej stypendialnej też zabiera czas, a gdy się ma 16-19 lat zawsze go brakuje. Później zresztą nie jest wcale lepiej, choćbyśmy nawet chcieli choć trochę go spowolnić. Jednego tylko nie wolno nam zrobić – nie mieć czasu na naukę.

Numer: 2008 49   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *