Między najlepszą a najsłabszą sportowo szkołą poraża przepaść 300 i więcej punktów. Ale dyrekcjom i nauczycielom kalekich szkół daleko do wstydu. Tak jest od lat, ale nikt o tym głośno nie mówi, bo wygodnie chwalić najlepszych niż ganić nierobów. Nie było inaczej podczas tegorocznego sumowania osiągnięć sportowych szkół przez zarząd powiatowy Szkolnego Związku Sportowego
Liczą się mistrzowie

W czasie spotkania podsumowującego współzawodnictwo sportowe szkół oprócz gratulacji i pucharów dla zwycięzców zabrakło szerokiej dyskusji o włączeniu do rywalizacji wszystkich szkół, bo przecież przodowników rankingu nie trzeba do niczego przekonywać ani namawiać. Również Bogusława Milewskiego, który zauważył opiekany stan obiektów sportowych szkół średnich i urągające warunki do prowadzenia lekcji i treningów.
- Rzeczywiście, baza daje wyniki, by wspomnieć tylko Mariankę, która awansowała do finału piątek piłkarskich – zauważył Robert Smuga.
– Milewski ma rację, ale za halami powinni iść trenerzy, czego dowiodła Piątka, plasując się na drugim miejscu w regionie – dowodził Mirosław Krusiewicz. Ubolewał przy okazji, że na oświatę w powiecie idzie ponad połowa budżetu i na sport już nie wystarcza.
Mimo tego są wyniki – 13 miejsce powiatu w igrzyskach młodzieży szkolnej i 3 medale: srebro GM-3 w piątkach piłkarskich Artura Komudy na 300 m i brąz Karoliny Zemło na 800 m. W regionie zdobyliśmy 13 medali, w tym złoto dziewcząt Kopernika w czwórboju LA i S Stojadeł w unihocu. W sumie wśród SP Piątka uplasowała się na drugim miejscu, Dąbrówka była 11, a Kopernik – 16. Gimnazjaliści z Siennickiej zajęli czwartą lokatę, GM-2 mieści się na 17 miejscu, a mrozianie – jedno oczko dalej.
Zarząd PSZS prowadzi również swoją punktację powiatową. Tegoroczną wśród podstawówek wygrała Piątka (337 pkt) przed Dąbrówką (244 pkt) i Kopernikiem (221 pkt), Mrozami (203), Zamieniem (172) i Dębem Wielkim Wielkim (157 pkt). Na końcu listy (poniżej 20 pkt) znalazła się Marianka, Brzeziny, Dębe Wielkie Małe, Jakubów, Sulejówek prywatna, SP-2 Sulejówek i Transbór.
Najlepsze gimnazja w powiecie to mińskie GM-3 (399 pkt), a z nim GM-2 (235 pkt), Mrozy (215), GM-1 (173), Stara Niedziałka (162) i Macierzanka (134 pkt). Na końcu listy jest Jakubów, Kałuszyn, Latowicz, prywatne z Sulejówka i salezjańskie ze zdobytym 1 punktem.
Szkoły średnie zdominowały trzy placówki – ZS-1, Macierzanka i ZSE zarówno wśród chłopców jak i dziewcząt. Pozostałe jak ZS im. MSC, Janów, Siennica i Mrozy zajmują dalsze miejsca lub – jak salezjanie – prawie nie startują. Smutnym faktem jest również brak szans pełnej rywalizacji naszych drużyn z najlepszymi w regionie, o czym nie pierwszy raz mówił Bogusław Milewski. Pieniądze i hala są więc potrzebne od zaraz, ale nie mamy na nie szans, dopóki inwestycji nie wesprze miasto, gminy, lokalny biznes i fundusze unijne.
Na razie jest nieźle, ale to wyłącznie zasługa nauczycieli i trenerów, którym się jeszcze chce pracować z uzdolnionymi sportowo uczniami.
Numer: 2008 49 Autor: J. Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ