W Mińskim Towarzystwie Muzycznym

Mińskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza do korzystania ze swojej płytoteki. Ma w swoich zbiorach ponad 800 płyt CD z dziedziny muzyki poważnej, jazzu i rocka. Można je wypożyczać po pięć sztuk za jednym razem, na miesiąc. Wypożyczane są nieodpłatnie, ale pierwszy raz trzeba przyjść z dowodem osobistym

Nie tylko koncerty

W Mińskim Towarzystwie Muzycznym / Nie tylko koncerty

Z ważniejszych płyt CD mają muzykę poważną – dzieła wszystkie Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Igora Strawińskiego i Itzhaka Perlmana, boxy – inne wydania Bacha i Mozarta, jest Fryderyk Chopin, Ludwig van Beethoven, Joseph Haydn, Gustav Mahler, Georg Friedrich Handel, Hector Berlioz, Piotr Czajkowski, Dymitr Szostakowicz, Nicolo Paganini i wielu innych kompozytorów i wykonawców np. „Siedem bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego, Wojciech Kilar, Karol Szymanowski, Ignacy Jan Paderewski i inna muzyka polska. Jest dużo muzyki gitarowej.
Z jazzu  jest do posłuchania  Duke Ellington, Miles Davis, John Coltrane, Pat Metheny, John McLaughlin, Keith Jarrett, Chick Corea, Return To Forever, Weather Report, Herbie Hancock, Al Di Meola, Gil Evans, Ornette Coleman, jazz polski, a także kanon płyt rockowych.
Mają także czasopisma o tematyce muzycznej – głównie „Jazz Forum” (od numeru 100 do bieżącego), „Teraz Rock” (od rocznika 1998), „Ruch muzyczny” i in. oraz płyty winylowe.
Z ciekawszych książek polecają Encyklopedię muzyczną PWM – wszystkie 10 dotychczas wydanych tomów, vademeca o operze, Świat muzyki – wielkie dzieła, wielcy twórcy, Złotą księgę pieśni polskich, monografie kompozytorów,  Encyklopedię jazzu Dionizego Piątkowskiego, Leksykon polskiej muzyki rozrywkowej Ryszarda Wolańskiego wyd. z 2003 r., Wielką rock encyklopedię Wiesława Weissa – obydwa wydane dotąd tomy – od litery A do K, nuty: The Beatles Complete – Guitar/Vocal Edition”, także Rolling Stones, i Abbę.
Z płyt winylowych najwięcej mają polskich z lat 86-89, także DVD z operami, koncertami, filmami dokumentalnymi itp. Lokalna ciekawostką jest Kronika muzyki w Mińsku Mazowieckim w  latach 2000-2006 i Kronikę MTM – od początku (listopada 1999 r.) do dziś.
Wszystko mieści się w Pałacu Dernałowiczów na parterze (w narożniku zachodnio-południowym). Tam też można na miejscu słuchać muzyki. Korzystanie z książek typu encyklopedycznego, czasopism i płyt winylowych jest możliwe tylko na miejscu. Jakieś ważne informacje można odbić  na xero.    Biblioteka jest czynna w poniedziałki, wtorki, czwartki i soboty w godzinach 15.00 – 19.00, a zbiory udostępnia Tomasz Roguski.

Numer: 2008 47   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *