OSP Sulejówek

Na jesieni OSP w Sulejówku będzie obchodziła swoje osiemdziesięciolecie. Założona przez grupę entuzjastów szybko stała się również centrum kulturalno-oświatowym z największą remizą w ówczesnym powiecie warszawskim

Gasi biedę

W 1926 r. proboszcz okuniewskiej parafii, ks. Feliks Wasilewski dokonał tu uroczystego chrztu sikawki, czyli ręcznej pompy gaśniczej i dwóch beczkowozów. Nadano im imiona: Zwycięzca, Zbawienny i Niezawodny, a ojcem chrzestnym był delegowany przez samego Marszałka Piłsudskiego pułkownik Maciaszek. Podczas działań wojennych remiza spłonęła wraz z całym sprzętem strażackim i instrumentami muzycznymi orkiestry dętej. Odbudowano ją w 1947 r. Od 1956 r. OSP nieprzerwanie prowadzi działalność dochodową, organizując imprezy kulturalne i pomnażając majątek stowarzyszenia.
W latach 60-tych działało tu nawet stałe kino „Grażyna”. Pierwsze lata po transformacji ustrojowej nie były dla ochotników najlepsze. Doszło nawet do „wojny samorządowej” z burmistrzem Lamowskim, który chciał strażakom skomunalizować remizę. Najlepiej powodziło im się w latach 2000-2002, za kadencji burmistrz Koczorowskiej, kiedy dotacja z budżetu miasta na cele statutowe sięgała nawet 120 tys zł., a orkiestra dęta była oczkiem w głowie sulejóweckiego zarządu. Z roku na rok dotacja jednak spada i aktualnie wynosi zaledwie 35 tys. zł. Straż dysponuje bogatym zapleczem technicznym, 3 samochodami gaśniczymi i nowoczesnym sprzętem ratownictwa drogowego, jak nożyce do cięcia karoserii, 2 pompami pływającymi, pompą szlamową, agregatem prądotwórczym i napowietrzającym oraz piłami do cięcia stali i betonu. Bezpieczeństwa miasta stale strzeże 4 profesjonalistów zatrudnionych na etatach Urzędu Miasta, wspomaganych przez zastęp ochotników. W ciągu roku jednostka bierze udział w około 140 akcjach gaśniczych, innych zdarzeniach losowych na terenie miasta i ościennych miejscowości. Jedna z najtrudniejszych i najbardziej spektakularnych zdarzyła się w maju 2002 r, podczas oberwania się chmury nad Sulejówkiem.
W ratowaniu zalanego miasta i dobytku jego mieszkańców wzięło udział 16 strażaków i 4 samochody bojowe.

Numer: 2005 28   Autor: (mr)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *