W Dąbrówce

Z jakich źródeł płynie godność i poczucie dumy? Do jakich doświadczeń się odwoływać?- zastanawiali się szukając swojego Westerplatte uczniowie Dąbrówki podczas widowiska „Hej, chłopcy, bagnet  na broń”

Przypominalnia

W Dąbrówce / Przypominalnia

Ubrani w skromne ubrania i mundury uczniowie mieli na rękawach biało-czerwone opaski. Podobne opaski w 1944 roku zastępowały powstańcom mundury. Wielu z nich zginęło, wielu odniosło rany, a ta mała opaska stała się pamiątką ich ofiary. Scenografia (barykada, fragmenty murów, napis Polska walcząca i flaga w formie rozwianego żagla) wprowadzała gości: Henryka Witka, Mariana Kroszczyńskiego, Stanisława i Jadwigę Chojnowskich, Zbigniewa Nowosielskiego, jak również dyrekcję szkoły: Sławomira Domańskiego, Jolantę Prus, Marzenę Popławską, Barbarę Reczek oraz uczniów, nauczycieli i rodziców w klimaty Powstania.
Zebrani wysłuchali fragmentu książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, przybliżonego przez Teresę Romaszuk w ramach kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Opowiadanie o ludziach, którzy potrafili żyć pełnią życia i w to życie wcielać ideały: braterstwo i służbę, dopełniły wiersze w wykonaniu uczniów klasy III b i V a. Powstańcze pieśni, będące cennym dokumentem bohaterstwa i patriotyzmu młodych wojennego pokolenia zaprezentował chór Andrzeja Dziugła. Zaśpiewana przez trzecioklasistę Kacpra Parola piosenka Mały mundur oczarowała i wzruszyła wszystkich do łez. Na zakończenie Zbigniew Nowosielski, przywołał rodzinne wspomnienie o ojcu kpt. Henryku Nowosielskim, jak również przybliżył uczniom ciekawostki dotyczące uzbrojenia z tamtych lat. Jak dbać o wywalczoną wolność i jak pojmować ideę patriotyzmu mówił na zakończenie dyrektor Sławomir Domański, dziękując wszystkim za tę niezwykłą lekcję historii.
Warto też w takich lekcjach uczestniczyć, co udowodnili uczniowie Dąbrówki podczas II Ogólnopolskiej Parady Historyczno-Militarnej Państwa Polskiego „Polonia Semper Invicta”. Parada uczciła 90 Rocznicę Odzyskania Niepodległości, 360 Rocznicę Nadania Praw Miejskich Pradze oraz 600-lecie Lokacji Nowego Miasta. Przemarsz paradny ruszył spod katedry św. Floriana ulicami Pragi, mostem Śląsko-Dąbrowskim na Podzamcze. Grupy dzieci i młodzieży wykonały i zaprezentowały stroje rycerskie lub wojskowe z wybranej przez siebie epoki historycznej. Uczeń Dąbrówki Piotr Romaszuk pod opieką Anny Wycisłowskiej zdobył II miejsce w kategorii indywidualnej za strój oficera Księstwa Warszawskiego.

Numer: 2008 45   Autor: (ret)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *