Festyn Lotniczy w Janowie

W bieżącym roku lotnictwo polskie obchodzi jubileusz swojego 90-lecia. Z tej okazji Siły Powietrzne oraz inne instytucje związane z lotnictwem organizują szereg uroczystości i imprez. Jedna z nich  był sobotni festyn lotniczy na lotnisku w Janowie

Z różą w dziobie

Festyn Lotniczy w Janowie / Z różą w dziobie

Chociaż aura pogodowa nie sprzyjała, gdyż wiał wiatr a słońce z trudem przeciskało się przez szczelne zasłony chmur, miłośnicy lotnictwa nie zawiedli i tłumnie przybyli na płytę lotniska. Otwarcie festynu nastąpiło o godzinie 10. Osoby zasłużone dla lotnictwa zostały uhonorowane Pamiątkowymi Medalami. Odznaczenia zostały wydane specjalnie na tę okazję, zaprojektował je ppłk. Piotr Wojciechowski.
Następnie uczestnicy festynu skierowali swój wzrok ku niebu, gdzie grupa Sokół prezentowała pokaz ratownictwa morskiego. Przedstawiono sytuacje, w których śmigłowiec ( wersja Anakonda)  ratuje poszkodowanych ze statku i z wody.
Kolejną atrakcją był pokaz walki powietrznej w wykonaniu dwóch myśliwców MIG-29. Podczas ekspozycji statycznej można było usiąść za sterami tej maszyny.
Gromkimi brawami nagrodzona została musztra paradna Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania, której oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Garnizonowa z Dęblina. Występ zakończono głośną salwą honorową.
W oczekiwaniu na dalsze górnolotne popisy organizatorzy zachęcali do zgromadzenia się pod sceną, na której odbywały się występy artystyczne. Swe umiejętności wokalne zaprezentowały: Anna Bekam i Magdalena Lubańska z Klubu Garnizonowego w Poznaniu. Muzyczny klimat kontynuował zespół ,,Dąbrówka’’ z Mińska. Ich skoczna i dynamiczna wiązanka pieśni i tańców ludowych zachęciła do zabawy najmłodszych, którzy podrygiwali wesoło pod sceną.
Wkrótce piloci myśliwców F-16 Jastrząb z Malborka zaprezentowali pokaz symulowanej walki powietrznej. Ten typ maszyny jako wciąż najnowszy nabytek Polskich Sił Powietrznych cieszył się dużym zainteresowaniem także na wystawie statycznej.
Niesamowitych przeżyć dostarczyły pokazy akrobacyjne w wykonaniu Biało-Czerwonych Iskier z Dęblina oraz Orlików stacjonujących w Radomiu. Dzięki komentarzom specjalistów także laicy mogli poznać różne podniebne figury, np. beczkę, pętle, mijanki. Zespół ,,Orlik’’ rozpoczął swój występ od spokojnego ugrupowania noszącego nazwę ,,belweder’’. Synchroniczny pilotaż stopniowo nabierał tempa, stawał się widowiskiem bardziej dynamicznym, a prędkość szybujących samolotów dochodziła do 800 km/h. Zaskakujące było bezpośrednie łączenie z pilotami podczas akcji akrobacyjnych. Dzięki temu uczestnicy pokazu mogli przekonać się jak ważna jest precyzja i opanowanie w chwili wzajemnego komunikowania. Bardziej skomplikowane figury, przyprawiające niekiedy o zawrót głowy to: lot nożowy, pistolet, rozpuszczenie jordańskie, szalony pilot, serce. Pokaz zakończono różą dedykowaną przybyłym na piknik kobietom.
Po podniebnych wojażach pora wrócić na stabilny grunt lotniska, gdzie można było oglądać wystawę samolotów, śmigłowców i sprzęt naziemnej obsługi lotniskowej. Wśród eksponatów znalazły się m. in. F-16, MIG-29, TS-11 ,,Iskra’’; W-3RM ,,Anakonda’’, SW-4 i wiele innych.
Organizatorzy zapewnili także atrakcje dla najmłodszych, którzy mogli pohasać w dmuchanym domku i zjeżdżalni. Po pełnych emocji występach uczestnicy festynu chętnie przysiadali pod parasolami, aby zaspokoić głód. Zapach grillowanych przysmaków roznosił się po lotnisku. Były również gofry, wata cukrowa i popcorn.  Zatem coś dla ducha i brzucha.

Numer: 2008 36   Autor: Renata Olszak





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *