W Siennicy

Trwa proces legislacyjny włączenia miejscowości Stara Wieś do dawnej osady Siennica. Czy wyjdzie to z korzyścią dla jej mieszkańców – czas pokaże

Stare lenno

W Siennicy / Stare lenno

Stara Wieś to rzeczywiście stara miejscowość. W obecnej nazwie istnieje już blisko 200 lat, a w innych już od XVI wieku. Na jej terenie do komunistycznej reformy rolnej w 1944 roku istniał bogaty dwór rodu Czarnockich pod nazwą Folwark Siennica. Grunty dworskie rozciągnęły się od drogi Siennica – Cegłów, aż pod Żaków. Po reformie wieś się znacznie rozbudowała. Przy szosie do Zglechowa, na dawnych gruntach dworskich, powstały zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Stara Wieś ma piękne położenie – na wzniesieniu zabudowa, niżej stawy i rzeczka Sienniczanka, za wsią od strony południa urodzajne grunty, a przy tym skrzyżowanie dróg bitych we wszystkich kierunkach. Ciekawe, czy mieszkańcy Starej Wsi wzięli te wszystkie walory swej miejscowości pod uwagę, prosząc o włączenia do Siennicy, ze zniesieniem nazwy włącznie.
Głównym entuzjastą aneksji Starej Wsi do Siennicy jest Starowiejski radny Zbigniew Szubert. Za jego sprawstwem Rada Gminy Siennica podjęła uchwałę w lutym ub. roku w przedmiotowej sprawie. Zgodnie z procedurą legislacyjną wniosek rady gminy został, skierowany za pośrednictwem Wojewody Mazowieckiego, do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resortowa komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych jednak negatywnie zaopiniowała zniesienie nazwy Stara Wieś, proponując utrzymanie tej miejscowości jako części wsi Siennica. Główną przesłankę takiego stanowiska jest fakt, że Stara Wieś jest oddalona od Siennicy i oddzielona rzeką, a zatem istnieje koniecznmość identyfikacji tego terenu i miejscowości. Według Ministerstwa nazwa pierwotna tej miejscowości to Granicznik.
W maju bieżącego roku rada gminy negatywnie zaopiniowała stanowisko komisji ministerialnej, podtrzymując swoje poprzednie stanowisko. Radny Zbigniew Szubert swoje dezaprobujące stanowisko do pisma komisji ministerialnej wyraził w kilkustronnicowym elaboracie.
Sprawy administracyjnego podziału kraju są rozpatrywane dwa razy do roku - wiosną i jesienią. Stąd decyzja MSWiA w sprawie Starej Wsi będzie znana dopiero w grudniu br.
Warto zwrócić uwagę, że zabudowa osady Siennica postępuje w kierunku Pogorzeli i Gągoliny, co w niedługim czasie może w naturalny sposób zatrzeć granice tych miejscowości. Być może w przyszłości będzie Wielka Siennica, która odzyska odebrane jej przez cara w 1865 roku prawa miejskie.

Numer: 2008 34   Autor: (fz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *