W Mińsku
Przez dwa czerwcowe dni nasze miasto było stolicą teatralną Mazowsza. Na scenie MDK wystąpiły najlepsze teatry amatorskie z województwa, a podczas nocnego zamętu teatralnego mińszczanie mogli obejrzeć plenerowy spektakl teatru „Makata”
Zamęt teatralny
Gościliśmy uczestników V Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich, ponieważ nasze mińskie teatry z Liceum Salezjańskiego i ze Szkoły Podstawowej nr 6 wygrały w ubiegłym roku – wyjaśnia dyrektor Elżbieta Kalińska, która stale współpracuje z organizatorami festiwalu, czyli Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.
W poniedziałek na scenie prezentowały się teatry młodzieżowe, we wtorek - dziecięce. Imprezę niekonwencjonalnie i bardzo „aktorsko” poprowadzili Klaudia Wiśniewska, Paulina Trąbińska i Mateusz Kaliński, którego etiuda wywołała aplauz widowni. Wśród szesnastu spektakli aż dwa powstały w Mińsku i dotarły poprzez dwa etapy konkursowe do finału. Pierwszy to „Historia pewnej wiadomości” w reżyserii E. Kalińskiej prowadzącej Teatr Kalinowy, który działa przy MDK. Drugie przedstawienie - dzieło Teatru „Pod spodem” z GM-2 to etiuda pantomimiczna pt. „Cud” w reżyserii Anny Misiołek i Izabeli Saganowskiej. Młodych aktorów oceniali aktorzy: Andrzej Blumenfeld i Anna Chodakowska, choreograf Aleksandra Dziurosz i reżyser teatralny Grzegorz Mrówczyński. Podkreślali oni wysoki i wyrównany poziom przedstawień i fachową pracę instruktorów, a przyznając nagrody nie kierowali się wyłącznie względami artystycznymi, lecz przede wszystkim misją festiwalu, jaką jest rozwój osobowości młodych wykonawców w pracy zespołowej, w kontakcie ze sztuką.
Wśród teatrów dziecięcych Grand Prix, czyli nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika w wysokości 1000 zł przyznano Teatrowi „Melpomena” z SP-34 z Radomia za spektakl „Orfeusz i Eurydyka”. Grand Prix w kategorii teatrów młodzieżowych (1500 zł) - Teatr „Krzesiwo” z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących z Warszawy za przedstawienie „Wena i Klio”. Poza tym wyróżniono Teatr „Rękawiczka” z Garwolina nagrodą w wysokości 500 zł. Swoje nagrody przyznali także dyrektorzy ośrodków kultury. Dyrektor MCKiS z Warszawy uhonorował nagrodą (1000 zł) Teatr Poszukiwań z Radomia za jednoaktówkę Mrożka „Wdowy”, a dyrektor mińskiego MDK – zespół teatralny ze SP-10 w Ostrołęce za „Szewczyka Dratewkę”.
Oprócz konkursowych emocji był też czas na wspólnego grilla, rozmowy instruktorów z jury, a także obcowanie ze sztuką w czerwcową noc. W ramach zamętu teatralnego, który stał się już mińską tradycją, mogliśmy obejrzeć plenerowy spektakl Teatru Plastycznego Makata pt. „Wesele”. Przedstawienie oparte na tradycyjnych ludowych obrzędach związanych z zaślubinami bardzo podobało się mińskiej widowni, która po „oczepinach” została porwana przez aktorów do tańca w pałacowym amfiteatrze. Podobała się pomysłowa scenografia z wielkimi kukłami pary młodej oraz urzekająca muzyka na żywo grana przez zespół „Swoją Drogą”, który prezentował repertuar inspirowany muzyką ludową Mazowsza, Lubelszczyzny, Huculszczyzny, Spisza. Tej chłodnej nocy widownię rozgrzewał taniec i śpiew aktorów, którzy zabrali nas na prawdziwe ludowe weselicho.
Numer: 2005 27 Autor: (isa)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ