Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to jeden z podstawowych czynników wpływających na prawidłowy rozwój dziecka. Milusińscy uwielbiają harce na placu zabaw; szczególnie teraz w okresie wakacyjnym, gdy tylko sprzyja ku temu słoneczna pogoda, potrafią spędzić tam całe popołudnia. Dzieciaki zaabsorbowane figlami nie zauważają realnych zagrożeń wynikających niejednokrotnie ze złego stanu technicznego huśtawek, zjeżdżalni, drabinek i innych urządzeń
Bezpieczne frajdy

Jakie place zabaw oferuje dzieciom Mińsk? Pod naszą lupą znalazły się ich dwa typy: przedszkolne i osiedlowe.
Place zabaw przy przedszkolach miejskich są ogólnodostępne, co niestety często czyni z nich miejsce spotkań młodzieży gimnazjalnej. Górna część platformy zjeżdżalni służy im wtedy za kącik dyskusyjny, a wszelkie wnioski wyrażają w formie pisemnej na plastikowych daszkach czy drewnianych schodkach.
- Całe szczęście, że maluchy nie umieją rozszyfrować tych koślawych, nierzadko niecenzuralnych wyrazów - mówi jedna z mam.
Część zainstalowanych sprzętów jest wykonana z metalu. Odpryskująca farba, przerdzewienia czy ostre wyszczerbienia przyczyniają się do licznych skaleczeń i otarć. O wiele mniej kolizyjne są konstrukcje drewniane i plastikowe. Te ostatnie przybierają różnorakie, fantazyjne formy, można tu spotkać pomniejszone do rozmiaru dziecka domki, kolorowe pociągi.
Ogrodzenie terenu uniemożliwia dziecku samodzielne opuszczenie placu zabaw. Dodatkowo sprawia, że piaskownice pozbawione są psich nieczystości. Nawierzchnia tego rodzaju placyków jest porośnięte trawą, miękkie podłoże łagodzi bolesne upadki. Mama trzyletniego Kubusia wskazuje na kolejne zalety:
- Przedszkolne place zabaw są dosyć rozległym terenem, gdzie dzieci mogą swobodnie biegać, grać w piłkę, jeździć na rowerze lub rolkach.
Zdecydowanie mniej dzieci bawi się na osiedlach. Tutejsze place zabaw wciąż wymagają poprawek. Zastrzeżenia nie dotyczą jednak samych konstrukcji. Wśród wad rodzice wymieniają żwirowe podłoże, proponują także ogrodzenie placu niskim płotem. Jego brak może spowodować, że dziecko trafi na brzydką pamiątkę po czworonogu. Niestety właściciele psów wciąż nie poczuwają się do obowiązku sprzątania po swych pupilach.
W Mińsku Mazowieckim istnieją także place zabaw, z których nikt nie korzysta. Są stare, zupełnie zniszczone; ich zardzewiałe konstrukcje odstraszają, nadają się jedynie do likwidacji. W piaskownicach, których obudowa jest wykonana z betonu można znaleźć m.in. cegły, kamienie czy puszki po piwie.
Przedszkola niepubliczne oferują swym podopiecznym nowoczesne, kolorowe, a co najważniejsze bezpieczne place zabaw. Różnorodne budowle wykonane są z tworzywa sztucznego, więc mają gładką powierzchnię. Szefowa Klubu Malucha, Renata Karwowska zapewnia, że konstrukcje te mają atesty bezpieczeństwa. Ponadto charakteryzują się wielobarwnością, przyjaznym i atrakcyjnym dla dzieci wyglądem, różnorodnością kształtów, których pierwowzory tkwią na pograniczu świata realnego i bajki. Budowle te są dostosowane do wieku przedszkolaków, a piasek w piaskownicach wymieniany jest dwa razy w roku.
Plac zabaw to miejsce, gdzie dziecko nawiązuje relacje z rówieśnikami, uczy się współdziałania, podejmuje nowe wyzwania. Zabawy na karuzelach, zjeżdżalniach ćwiczą jego koordynację wzrokowo - ruchową, a przede wszystkim maluch czerpie z nich radość. Dlatego też tak ważne jest, aby place zabaw były bezpieczne. Bo gdy zabawa staje się zagrożeniem, przestaje być frajdą.
Numer: 2008 33 Autor: Renata Olszak
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ