Zapytani o monitoring, natychmiast wyobrażamy sobie sieć kamer zainstalowanych w newralgicznych punktach miasta. Słowo to ma polski odpowiednik, a monitorowanie oznacza zorganizowany sposób obserwacji, zwykle ciągły i długoterminowy. Nie zawsze służą ku temu kamery, czasem wystarczy... telefon komórkowy. Opierając się na tej wierze, powołano w Mińsku Mazowieckim Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
Numer kryzysowy

Na terenie Mińska Mazowieckiego w zeszłym roku odnotowano 1429, a w całym powiecie - 3205 przestępstw. W strefach objętych zasięgiem kamer, a zatem tam, gdzie mamy do czynienia z tak zwanym monitoringiem wizyjnym, następuje radykalne zmniejszenie napadów, kradzieży, wzrasta przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Cały czas mówimy o zdarzeniach, o których decyduje karalne zachowanie człowieka. A co robić, jeśli pojawiają się sytuacje niezależne od nas, a zarazem nam zagrażające? Instalowanie kamer leży w gestii władz samorządowych. Rodzi się jednak pytanie, czy jest to wyprawka godna skórki. Dodatkowy wyciek finansowy z budżetów gminnych, gdzie najważniejszy wciąż pozostaje problem wodociągów, dróg i kanalizacji, może się okazać nieadekwatny do zaistniałych sytuacji czy problemów.
Co zatem robić, gdy pojawiają się stany zagrożenia jak np. lokalne podtopienia, pożary, kolizje drogowe, a nawet... łoś czy sarna na drodze? Każde zdarzenie, które ogólnie możemy określić mianem sytuacji kryzysowej, bez względu na przyczynę powstania, zawsze burzy spokój i trochę dezorganizuje. Gdy nie wiadomo co robić, a sami stajemy się bezradni w obliczu zdarzeń, które mogą zagrażać nam lub innym, wtenczas potrzebujemy pomocy. Wykręcamy numer, pod którym oczekujemy pomocy osób kompetentnych i gotowych do bezzwłocznego działania. Wszelkie nasze w tej kwestii nadzieje wiążą się ze zorganizowaniem spójnego systemu przeciwdziałania wszelkim zagrożeniom spowodowanym przez siły przyrody, czy tak zwany rozwój cywilizacyjny.
W taki oto sposób funkcjonuje monitorowanie ze szczebla powiatowego, a stoi za tym Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mińsku. Obsługiwane jest ono przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego. Siedzibą PCZK jest Powiatowe Stanowisko Kierowania KPP Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim przy ul. Warszawskiej 120, a osobą nadzorującą działania sztabu jest naczelnik Tomasz Górny.
– Zintegrowany, nowoczesny system umożliwi skuteczne prowadzenie akcji ratowniczych i antykryzysowych oraz pewną koordynację działań na wszystkich szczeblach - twierdzi Górny. - Stworzenie powszechnego systemu bezpieczeństwa cywilnego musi odbyć się na poziomie każdej z gmin - dodaje. To właśnie samorządy lokalne powinny rozpocząć tworzenie pewnej świadomości społecznej uwrażliwiającej na problemy związane z szeroko rozumianymi zagrożeniami kryzysowymi - stwierdza na koniec, dopatrując się przy okazji w ustawie z kwietnia 2007 roku wielu luk i niejasności. Jedną z nich jest mylne założenie, że monitoring jest równoznaczny z instalowaniem kamer. Czujne oko Wielkiego Brata to nie wszystko. Monitoring powiatowy to głównie operacyjne zarządzanie awariami oraz bezpieczeństwem, możliwe dzięki szybkiemu przepływowi informacji, stąd niezbędna w ręku staje się komórka i znajomość numerów telefonu, gdzie źródłem i matką wszelkich numerów jest alarmowe 112, a w Mińsku Mazowieckim dodatkowo - (025) 758 62 64, a nawet faks 759 61 72. Szkoda, że nie e-mail.
Numer: 2008 30 Autor: Katarzyna Załoga
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ