W Kałuszynie

Już w 1834 roku wielki wieszcz podziwiał piękno Litwy. W ślad za nim, 171 lat później państwo to wzbudziło zachwyt w uczniach SP z Kałuszyna, którzy na zaproszenie polskiej Szkoły Średniej im. J. I. Kraszewskiego gościli w Wilnie

Dwie ojczyzny

Rodacy przyjęli ich serdecznie. Uczestnicy wycieczki mieszkali w czasie pobytu u tamtejszych rodzin. Zaprzyjaźnili się z rówieśnikami, poznali ich bliskich, byli w wielu miejscach, w których pachniało polskością – m.in. na Rossie, gdzie znajdują się mogiły wybitnych Polaków i serce J. Piłsudskiego – dowódcy Legionów. Spacerowali uliczkami wileńskiej Starówki, podziwiali pięknie odrestaurowane kamieniczki.
Polskie dzieci zetknęły się z przeszłością, odwiedzając kościoły katolickie w stylach romańskim i gotyckim oraz cerkiew. Z zapartym tchem podziwiały stiukowe rzeźby o śnieżnej bieli w kościele Świętego Piotra i Pawła. Oczarowało ich piękno terenu wokół Wilna, „pagórki leśne i łąki zielone”, które obserwowali z Góry Trzech Krzyży.
Chwile zadumy przeżyli w niezwykłym miejscu – Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej, co w Jasnej świeci Bramie. Równocześnie z odkrywaniem dziejów wydarzeń historycznych czas upływał im na wspólnych spotkaniach z młodzieżą tamtej szkoły, a przede wszystkim na występach – dla gospodarzy przedstawili program artystyczny pod hasłem „Dumni dziedzictwem, otwarci na świat”, który zawierał wiązankę polskich tańców i pieśni. Z Wilna odjeżdżali ze smutkiem, ale i nadzieją na rychłe spotkanie.
Nie czekali długo - 45 osobowa grupa z Wilna przyjechała do nich i do ich rodzin, które przyjęły wilniaków iście po staropolsku, z prawdziwie polską gościnnością, uśmiechem i serdecznością.
Kałuszyn przez czas 4-dniowego pobytu Po-laków z Wilna stał się kolebką polskiej kultury, gdzie na dwie ojczyzny grały zespoły z Kałuszyna i Litwy.
Już kolejnego dnia dzieci wraz ze swoimi opiekunami brały udział w festiwalu podsumowującym zadania projektu Bernardo Bellotto – ambasador kultury. Tu zaowocowała praca nauczycieli, którzy przez cały rok szkolny, wspólnie ze swoimi podopiecznymi przygotowywali się do tego festiwalu. Wszyscy oni uczestniczyli w zwiedzaniu Zamku Królewskiego, a uwieńczeniem pracy nauczycieli i dzieci stał się przepiękny koncert w Sali Balowej.
Niecodziennym wydarzeniem był także godzinny koncert obydwu szkół na deskach sceny Domu Kultury w Kałuszynie. W programie przeplatały się piosenki Mazowsza, tańce narodowe i ludowe Kasianiecki, tańce Beskidu Śląskiego, polki grupy ludowej z Wilna, polonez w wykonaniu „naszego” Zespołu Tańców Dawnych i tańce współczesne, przedstawione przez zespół Aurum z Litwy.
To była doskonała okazja do wzajemnego podziwu. Uniknięto rywalizacji, a wszystko stało się wspólną sceniczną przygodą, którą zakończyła wesoła zabawa w Groszkach. Ognisko i muzyka sprzyjały słowom pożegnania i podziękowania, a niektórym w oczach błyszczały łzy.

Numer: 2005 26   Autor: (opr. jzp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *