Autosalon

Gaśnica to ważny element wyposażenia samochodu, do której istnienia nie przywiązuje się większej wagi do czasu, kiedy staje się niezbędna

Kilo życia

Obowiązek posiadania gaśnicy w samochodach określa przepis o „wyposażeniu pojazdu w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia (nie dotyczy motocykla)”. Na ile skutecznie wprowadzony? Wielu, szczególnie początkujących kierowców, nie ma świadomości obowiązku posiadania gaśnicy w samochodzie. A jeśli już jest, bo była w zakupywanym aucie - to często jeszcze w opakowaniu, gdzieś na dnie bagażnika, często na wpół zardzewiała, a już z pewnością nie nadająca się do ewentualnego jej użycia w razie potrzeby.

Gaśnica 1 czy 2 kg działa kilka sekund. To zbyt mało, by przeciętny kierowca mógł ugasić nią cokolwiek - mówi jeden z pracowników straży pożarnej.
Gaśnice samochodowe są przeważnie proszkowe (do 2002 r. środkiem gaśniczym był halon) i bez większego problemu można je zakupić w każdym sklepie motoryzacyjnym, hipermarkecie, większej stacji benzynowej. Ceny kształtują się od ok. 35 zł za gaśnicę 1 kg z nabojem CO2. Większe, z 2 kg proszkiem i manometrem pokazującym ciśnienie gazu kosztują odpowiednio więcej. Do tego dochodzą koszty legalizacji, remontu…
- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dn. 16. 06. 2003 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków…, przegląd techniczny gaśnicy samochodowej powinien być przeprowadzony nie rzadziej niż raz na rok licząc od daty produkcji lub daty ostatniego przeglądu. - mówi przedstawiciel zakładu usług pożarniczych FIREMAN z Mińska. - Często można spotkać się z informacją zapisaną na gaśnicy: „Gwarancja 5 lat” lub „Przegląd po 5 latach”. Jest to chwyt reklamowy niezgodny z obowiązującymi przepisami. Chyba że producent miał na myśli wykonanie remontu lub wymianę proszku, którą faktycznie wykonuje się co 5 lat. Od daty produkcji, co rok powinien być dokonany przegląd. Często, przeważnie w sklepach o mniejszym natężeniu zbytu zdarza się że gaśnica stoi na półce 2 czy 3 lata z analogiczną datą produkcji. Wówczas sprzedawca powinien czuć się odpowiedzialny za sprzedaż gaśnicy, która będąc wyprodukowana w 2003 r., powinna przejść minimum dwa przeglądy, licząc sprzedaż w 2005 r.
Mając gaśnicę z aktualnym przeglądem, możemy czuć się bezpiecznie w razie kontroli pojazdu chociaż…
- Kiedyś straż pożarna była zobowiązana do zwracania uwagi kierowcom na wyposażenie pojazdu w gaśnicę, ale obecnie prawo to spoczywa na policji i stacjach kontroli pojazdów - mówi Paweł Parobczak z PSP. A rzecznik prasowy mińskiej policji, Piotr Wojda dodaje: - Brak gaśnicy, jako jednego z podstawowych elementów wyposażenia samochodu osobowego stanowi wykroczenie, za które policja może nałożyć mandat do 50 zł. Kwestią dyskusyjną według Wojdy jest ukaranie kierowcy za posiadanie gaśnicy bez aktualnego przeglądu technicznego. Nie zawsze jednak kierowca wie, kiedy taki przegląd powinien być przeprowadzony. W tym zakresie pomocne jest obowiązkowe wykonanie przeglądu technicznego pojazdu w stacjach diagnostycznych.
- Podczas przeglądu zwracamy uwagę zarówno na wyposażenie auta w trójkąt, jak i gaśnicę. Jeśli upływa termin ważności legalizacji, informujemy o tym kierowcę - mówi Zbigniew Pasikowski, właściciel SKP przy ul. Kościelnej.
Żadne przepisy jasno nie precyzują, gdzie właściwie powinna znajdować się gaśnica w samochodzie osobowym. Przywołane rozporządzenie określa, że powinno to być „miejsce łatwo dostępne”. Większość kierowców wozi gaśnicę w bagażniku, ale czy jest to odpowiednie miejsce w razie konieczności jej użycia? Miejsce umieszczenie gaśnicy w autobusach wg rozporządzenia to „miejsce możliwie blisko kierowcy” - nie może mieć zastosowania w samochodach osobowych. Absurdalnym byłoby upychanie na siłę gdzieś pod siedzeniem bądź tworzenie miejsca obok siedzenia kierowcy załóżmy w takim maluchu…

Numer: 2005 26   Autor: Anna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *