15-lecie żandarmerii
Genezą uroczystości, jakie 10 czerwca miały miejsce w Dębem Wielkim Wielkim i Mińsku Mazowieckim, było wydarzenie z powstania listopadowego. 31 marca 1831 roku szarża karabinierów konnych prowadzona przez ppłk. Franciszka Szajdego pod Dębem Wielkim Wielkim przyczyniła się do rozbicia korpusu gen. Rosena. Historycy atak ten porównują do szarży szwoleżerów polskich w wąwozie Somosierra
Pomnik i sztandar
Po uroczystej mszy starosta Czesław Mroczek powitał gości przybyłych na odsłonięcie pomnika upamiętniającego dębską wiktorię. Wśród dostojników był wiceminister Janusz Zemke, komendant główny żandarmerii gen. Bogusław Pacek, hierarchowie kościelni, zagraniczni przedstawiciele wojsk – odpowiedników polskiej żandarmerii, autor projektu pomnika Marek Laudański, przedstawiciele samorządów i społeczności lokalnych. Ceremoniały uświetniły orkiestra reprezentacyjna WP w mundurach z okresu Królestwa Kongresowego i kompania reprezentacyjna WP oraz pododdziały żandarmerii.
Po odsłonięciu pomnika przez dostojników jego poświęcenia dokonał ks. abp Leszek Sławoj-Głódź w asyście kapelanów – prawosławnego i ewangelickiego. W złożeniu wieńców uczestniczyły również delegacje szkół noszących imię ppłk. Sznajdego z Grudziądza i Warszawy. Historyczne widowisko przedstawione przez uczniów miejscowej szkoły zakończyło uroczystość w Dębem Wielkim Wielkim.
W mińskich koszarach odbył się akt nadania sztandaru Od
działowi Specjalnemu Żandarmerii Wojskowej. Na zbiórce pododdziałów jednostki stawiła się orkiestra – kompania reprezentacyjna i szwadron kawalerii WP. Po kurtuazyjnych powitaniach wbito gwoździe w drzewce sztandaru. Sztandar z rąk min. Zemke otrzymał gen. Pacek, który przekazał go dowódcy jednostki płk. Zbigniewowi Powęsce.
Piętnastolecie żandarmerii wojskowej było okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych oraz medali pamiątkowych, z których najbardziej cieszyli się zagraniczni goście. Podniosłych nastrojów nie popsuł nawet deszcz, bo wszyscy udali się na żandarmski piknik. Humory dopisywały, a do grillowych potraw świetnym dodatkiem były artystyczne występy na polowej scenie.
Numer: 2005 25 Autor: (jot)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ