Festiwal Nauki i Kultury w Cegłowie na stałe wpisał się w kalendarz imprez szkolnych. Pomysłodawcą i organizatorem jest nauczycielka biologii i chemii, Beata Walas. Jak co roku, również i tym razem przyjechali wykładowcy i studenci z Akademii Podlaskiej, którzy przekazują gimnazjalistom nie tylko wiedzę, ale i pasję, udowadniają, że nauka to wspaniała zabawa. Obserwatorem tegorocznego festiwalu była telewizja, która tego samego dnia, czyli 16 maja wyemitowała krótką relację z kilku praktycznych zajęć
Szósty zapał
Wejście, korytarz i sale szkoły w Cegłowie informują o festiwalu, a kilkanaście wystaw tematycznych i prac konkursowych uczniów świadczą o ogromnym zaangażowaniu nauczycieli i aktywności gimnazjalistów. Pokazano nie tylko niezwykłości przyrody, ale także królów i władców Polski oraz dzieje szkoły, fotografie z poprzednich festiwali, ciekawostki z gminy, w tym fotografie wójta Miklaszewskiego Cegłów z lotu ptaka.
- Jesteśmy jedyną szkołą w regionie, gdzie odbywają się takie festiwale – wyznała dyrektor szkoły, Beata Walas, otwierając VI Festiwal Nauki i Kultury w Cegłowie – to szósta, niezwykła lekcja, na której opiekunami są wykładowcy i studenci z Akademii Podlaskiej. Organizatorka Beata Walas (to tylko personalna zbieżność) przywitała gości i sponsorów jednocześnie: wójta, Krzysztofa Miklaszewskiego, dyrektora SJO, Tomasza Paudynę, przedstawicieli rady rodziców: Jacka Wąsowskiego i Agnieszkę Marczuk i innych. Podziękowała za aktywny udział w festiwalu uczniom z Zamienia, GM-1 w Mińsku Mazowieckim i Podciernia.
Festiwal Nauki poprzedziły liczne konkursy, na które gimnazjaliści wykonali ponad 170 prac. Nagrody rzeczowe ufundowane przez dyrektora Tomasza Paudynę, wójta gminy Krzysztofa Miklaszewskiego i radę rodziców otrzymało kilkudziesięciu uczniów. Laureaci pierwszych miejsc konkursów: „Moja gmina i ekologia” – Kamil Luba z klasy IIb; „Zioła leśne”, w którym pierwsze miejsca zdobyli: Martyna Woźniak z IIIa, Rafał Majcher z IIIa i Ewelina Adamiec z IIIb; „Przyroda w obiektywie” - Joanna Filipiec z IIIc; „Nasi skrzydlaci przyjaciele” - Dominika Michalik z Ib i Karol Bieniek z IIIa; „Słynne polskie bitwy” - Piotr Rżysko z IIb oraz „Niezwykłości przyrody” - Paulina Boruta z IIIa. Po wręczeniu nagród przez sponsorów uczennice: Agnieszka Jendreas i Martyna Woźniak zaśpiewały nastrojowe piosenki, a gimnazjalistka z Zamienia Agnieszka Król opowiedziała o smoku w Cegłowie, prezentując legendę Klaudii Chmielewskiej z Cegłowa.
Wykłady połączone z prezentacją multimedialną prowadzili wykładowcy Akademii Podlaskiej na zmianę z gimnazjalistami. Niezwykły krajobraz Etiopii przedstawił dr Wojciech Nowakowski, który jednocześnie opowiadał, jak żyją i w jakich „domach” mieszkają tam ludzie. O oszustwach matematycznych opowiedział dr Krzysztof Mostowski, który udowodnił, że wszystkie kąty są proste. Gimnazjaliści z Mińska Mazowieckiego dali popis konwersacji w języku angielskim, a Andersiacy i cegłowianie przestrzegali słowem i piosenką przed wszelkimi nałogami. W przerwie działające pod kierunkiem Honoraty Grudzień grupy taneczne ze szkoły w Podcierniu zaprezentowały pokazy taneczne. Część główną festiwalu zakończył konkurs Gimnazjalista z klasą, którym trzeba było wykazać się znajomością wszystkich przedmiotów. Największą wiedzą wykazała się gimnazjalistka klasy Ic Martyna Reperowicz, wygrywając rower.
Uczniowie i goście jak co roku najbardziej czekali na popołudniowe warsztaty, które odbywały się jednocześnie w kilku salach. Każdy mógł wybrać to, co go najbardziej interesuje. Dr W. Nowakowski na przykładzie reakcji myszek na różne bodźce np. zapachy pokazał, jak samodzielnie można prowadzić badania naukowe i poznawać przyrodę, prof. W. Zawadowski i dr K. Mostowski zaciekawili uczniów matematyką. Humaniści uczestniczyli w literackich zajęciach z grupą „Witraż”, smakosze, rozmawiając tylko w języku angielskim, przygotowywali różne dania, natomiast „Creatyvni” z liceum w Mrozach zachęcali młodszych kolegów do filmowania. Pokazali, jak się robi film i co jest w nim najważniejsze. Najaktywniejsi uczestnicy warsztatów w nagrodę otrzymali film na DVD „Ogniem i z Mieciem”.
To tylko niektóre z praktycznych zajęć, jakie odbyły się podczas tegorocznego festiwalu. Cegłów kolejny raz udowodnił, że jak się chce, to można zaciekawić uczniów każdym przedmiotem. Wykładowcy z Siedlec obiecali, że zawsze chętnie tu przyjeżdżają, bo jak powiedział dr Nowakowski, chcą wspierać zaangażowanie nauczycieli i zapał młodzieży, co raczej rzadko się dzisiaj zdarza.
Numer: 2008 22 Autor: Danuta Grzegorczyk
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ