Cegłów ekologiczny

Ziemia jest naszą matką - pod takim hasłem odbyła się w Szkole Podstawowej w Cegłowie uroczystość z okazji jej święta, jaką zorganizowała Teodora Wójcik, nauczycielka przyrody i biologii. Odbyła się ona w sali gimnastycznej udekorowanej plakatami, rysunkami, workami do segregacji śmieci i wystawami fotograficznymi „Piękno leśnych krajobrazów”, „Lasy mińskie w obiektywie”

Ziemi jak matce

Cegłów ekologiczny / Ziemi jak matce

Beata Walas, dyrektor ZS powitała uczniów klas I-VI i specjalnego gościa, Stanisławę Hryć, dyrektor PGK w Węgrowie, które wygrało przetarg i odbiera śmieci z Cegłowa, ufundowało również nagrody dla dzieci.
Uczniowie zaprezentowali lekcję szanowania Ziemi, przekonywali, jak ogromną wartość ona stanowi, że coraz trudniej jest spotkać człowieka, który kocha każde miejsce na Ziemi, gdzie „drzewa czy szmer wody są głosem naszych praojców”. Nie odczuwamy zapachu kwiatów, rosnących na łące, a miejsca kiedyś ukochane często zamieniają się w śmietniska. Mamy coraz więcej artykułów jednorazowego użytku i coraz więcej opakowań, jakie rzucamy w każdym miejscu, gdzie jesteśmy: na drodze, polanie czy w lesie. A sterty śmieci rosną jak grzyby po deszczu. A przecież „Ziemia nie jest własnością człowieka, to człowiek należy do Ziemi” – apelowali uczniowie. Zaproszona dyrektor PGK w Węgrowie opowiedziała o konieczności segregacji śmieci, o szanowaniu ziemi i przeprowadziła quiz. Jeden uczeń z każdej klasy odpowiadał na zadane pytanie i zdobył dla klasy sprzęt sportowy. Na zakończenie wszyscy uczniowie podstawówki otrzymali torbę ekologiczną, które mają zastąpić reklamówki, rozkładające się setki lat.
Nie pozwólmy, by Ziemia stała się śmietnikiem, bo np. gazeta rozkłada się 5 miesięcy, karton po mleku 5 lat, a plastikowa butelka aż 500 lat. Od nas więc zależy, co zostawimy naszym dzieciom i wnukom, czy będą miały jeszcze czym oddychać. Wydaje się, że dzieci bardziej rozumieją, dlaczego trzeba segregować śmieci, bo już w przedszkolu. Gdyby jeszcze tylko dorośli zechcieli zapamiętać i stosować się do słów wypowiedzianych kiedyś przez Wojciecha Młynarskiego: „Posprzątajmy sobie w głowach, by nie śmiecić więcej”.

Numer: 2008 18   Autor: (dag)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *