W Żakowie

Zespół Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie, w skład którego wchodzi szkoła podstawowa i gimnazjum, ma niedługą historię, jakkolwiek tradycje szkolne sięgają tutaj jeszcze okresu zaborów. Obecnie szkoła ma 230 uczniów, w tym 148 w gimnazjum. W październiku 2003 roku Rada Gminy w Siennicy nadała imię szkole, zaś 4 czerwca 2005 roku odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru społeczności szkolnej

Według Zawiszy

Na uroczystość przybyli uczniowie, rodzice, nauczyciele i wychowawcy oraz zaproszeni goście, których powitał dyrektor Tadeusz Gnoiński. Wśród gości był wójt Grzegorz Zieliński, radni, dyrektorzy ościennych szkół, przedstawicielka kuratora Elżbieta Sienkiewicz, nadleśniczy Piotr Serafin, Anna Piotrowska ze SJO oraz przyjaciele szkoły – jak Teresa i Janusz Jędrasikowie.
Po wbiciu symbolicznych gwoździ w drzewce sztandaru, przy polowym ołtarzu proboszcz Kazimierz Sokołowski z wikariuszem ks. Tomaszem Kamolą odprawił mszę oraz poświęcił i ucałował sztandar.
Druga część uroczystości to odśpiewanie hymnu szkoły „Pod żaglami Zawiszy”, do którego słowa napisała absolwentka Katarzyna Pawlak. Nastąpiło przekazanie sztandaru przez rodziców dyrektorowi szkoły, a następnie pocztowi wyróżnionych uczniów i złożenie przysięgi uczniowskiej na sztandar. Przy okazji 4-klasiści zostali pasowani na „braci giermków” i otrzymali karty rowerowe. Jak powiedział dyrektor Gnoiński – sztandar (ufundowany wysiłkiem rodziców) jest symbolem i świętością, która łączy tych, którzy są, tych, którzy będą i tych, którzy odeszli.
W części artystycznej wystąpiły dzieci szkolne prezentując recytacje i śpiewy związane głównie z postacią Zawiszy Czarnego. Wójt złożył nauczycielom, dzieciom i młodzieży szkoły życzenia i gratulacje oraz przekazał upominki. Dyrektorka SP w Siennicy E. Goździk wysoko oceniła uczniów szkoły żakowskiej, stwierdzając, że nie tylko w Siennicy są zdolne dzieci. Uczestnicy uroczystości mieli jeszcze okazję obejrzeć prace plastyczne uczniów związane z okresem Zawiszy Czarnego, a zaproszeni goście – poczęstować się smacznym jedzeniem przygotowanym przez żakowskie gospodynie. Dla Tadeusza Gnoińskiego, który dyrektoruje tutaj już osiemnasty rok, było to wielkie przeżycie.

Numer: 2005 25   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *