Referendum w Dobrem

W ubiegłą niedzielę w gminie Dobre nastąpiła pełna mobilizacja sił mieszkańców, którzy głosowali w referendum dotyczącym zrzucenia obowiązku zbiórki śmieci z firmy Eko Sam-Bis na gminę. Spotkania wójta, radnych, sołtysów – czyli świetnie zorganizowana akcja promocyjna – przyniosła równie świetne wyniki

Śmieci dla gminy

Referendum w Dobrem / Śmieci dla gminy

Termin referendum wyznaczono na marcowej sesji rady gminy – po dyskusjach na posiedzeniach komisji kwestia zbiórki odpadów przez gminę uzyskała jednomyślne poparcie rajców.
Pierwsi mieszkańcy już po 6.00 rano przybywali do komisji wyborczych. Te, w liczbie pięciu, wyznaczono w Dobrem (dwie) i po jednej w Dropiu, Rudzienku i Mlęcinie. Najwyższą frekwencję przyniósł ten ostatni - aż 47,2%! Nieco niżej znalazło się Dobre „1”. Reszta nie przekroczyła 40% - 38,5% miał Drop, o 3,5% mniej Rudzienko, a 33,8% Dobre „2”. Łącznie frekwencja wyniosła 39,4%.
– W kampanii przedreferendalnej odbyłem 40 spotkań w sołectwach. Chcieliśmy przedstawić naszą koncepcję organizacji zbiórki śmieci. Już wtedy widać było bardzo duże zainteresowanie mieszkańców tą sprawą, ale i poparcie dla naszego pomysłu. Cieszę się, że mieszkańcy chcieli wziąć sprawy w swoje ręce i tak powszechnie wzięli udział w głosowaniu – mówi wójt gminy, Krzysztof Radzio.
Spośród 4 795 uprawnionych do głosowania, na spacer do komisji zdecydowało się 1 887 osób, wśród których na „tak” było 1 856, a tylko 15 wyraziło sprzeciw.
- Liczba głosów „za” mówi sama za siebie, a nas utwierdza w tym, że wybraliśmy dobrą drogę – cieszy się wójt Krzysztof Radzio. Nad pozytywnym przebiegiem głosowania czuwała Gminna Komisja Wyborcza z radnymi Jackiem Sadochem i Stanisławem Paderewskim oraz 6 pracownikami urzędu gminy. W pozostałych komisjach zasiedli chętni.
Zainteresowanie okazało się tak spore, że poszczególnym komisjom trzeba było dowozić karty do głosowania.
– Dobrze, że coś takiego zrobili, bo to my powinniśmy decydować o naszej gminie, a nie radni, oni sobie sami coś ustalą i wcale nie musi być to dla nas dobre – mówił pan Stanisław, mieszkaniec Rudzienka.
– Uczestnictwo w referendum to nasz obowiązek, w ten sposób dbamy o dobro naszej gminy, a poza tym w tak ważnych sprawach dobrze, że mamy wpływ na decyzje podejmowane przez urzędników – dodała pani Anna z Dropia.
Uchwałę odnośnie szczegółowej organizacji zbiórki śmieci radni podejmą już w najbliższy piątek podczas sesji gminnej.

Numer: 2008 17   Autor: (syl, pd)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *