Prosto od posła Czesława Mroczka

Dziś kolejne odpowiedzi posła Czesława Mroczka na nurtujące nas pytania: o ochronie zdrowia w kontekście powiatowym i krajowym, o interpelacjach dotyczących Ziemi Mińskiej oraz kontaktach posłów z wyborcami

Na każdą skalę

Prosto od posła Czesława Mroczka / Na każdą skalę

- Miński SP ZOZ (a konkretnie przynoszący straty szpital) stał się obecnie głównym problemem zarządu i rady powiatu. Czy stało się tak w ciągu ostatnich dwóch lat, czy - jak tłumaczy obecny miński starosta – problem dojrzewał od znacznie dłuższego czasu. Jak poseł Czesław Mroczek, jako poprzednik Antoniego Tarczyńskiego, wyjaśni tę ocenę? I ważniejsze pytanie - kiedy rząd PO-PSL zmieni system finansowania ochrony zdrowia, by mieszkańcy Ziemi Mińskiej czuli się bezpieczni? A może szpital należy sprywatyzować?
- Od ponad dwóch lat nie jestem już starostą mińskim i nie ponoszę bezpośrednio odpowiedzialności za działanie SP ZOZ w Mińsku Mazowieckim. Dlatego nie znam w szczegółach sytuacji finansowej tego Zakładu i nie mogę jednoznacznie wskazać przyczyn obecnej złej kondycji. Z całą pewnością jednak obecne trudności są w pewnej mierze efektem zrealizowanych roszczeń płacowych, które znacząco zwiększyły koszty ZOZ-u. W ZOZ-ie, jak w każdym innym zakładzie, przychody muszą pokrywać koszty funkcjonowania. W przeciwnym razie zaczyna być źle. W mińskim ZOZ-ie po podwyżkach wynagrodzeń wzrosły koszty, a nie znaleziono sposobu na zwiększenie przychodów, które pokryłyby te koszty. Oczywiście nie jest łatwo zarządzać zakładem opieki zdrowotnej. Sytuacja w służbie zdrowia w skali całego kraju jest trudna. Chociaż w poprzednich latach sytuacja w służbie zdrowia też nie była dobra, większość ZOZ-ów w Polsce się zadłużała, a miński ZOZ pozostawał w stosunkowo dobrej sytuacji finansowej.
Obecnie w Sejmie rozpoczęliśmy prace nad pakietem projektów ustaw dotyczących służby zdrowia, których celem jest poprawa obecnej sytuacji. Projekty te zmierzają do zwiększenia efektywności systemu finansowego, wprowadzają dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, które będą zwiększały nakłady na służbę zdrowia. Od 1 stycznia 2010 ponownie zwiększymy nakłady finansowe na służbę zdrowia poprzez podwyższenie składki zdrowotnej. Te działania poprawią obecną sytuację. Chcę zaznaczyć, iż osobiście jestem zwolennikiem wprowadzenia zasad wolnego rynku do systemu służby zdrowia, a dokładnie wolnorynkowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych, co oznaczałoby zniesienie monopolu NFZ. Nic tak nie poprawia jakości usług, jak konkurencja. W Platformie Obywatelskiej trwa dyskusja na ten temat i mam nadzieję, że za kilka lat ten wolnorynkowy model zostanie w Polsce wprowadzony.

- Z trybuny sejmowej zadał pan 5 pytań i wniósł 22 interpelacje. Ile z nich dotyczyło istotnych problemów Ziemi Mińskiej i jak udało się je rozwiązać? - Głównym tematem ze spraw lokalnych była oczywiście budowa obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Pilnuję tej sprawy od pierwszych dni mojej obecności w Sejmie. Po wielu latach zabiegów i przygotowań podjęta została decyzja o realizacji tej inwestycji. Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk uruchomił finansowanie budowy obwodnicy. W II połowie br. planowane jest rozpoczęcie robót budowlanych.
Inny temat ważny z punktu widzenia Mińska Mazowieckiego to sprawa obszarów metropolitalnych. Wskazywałem na potrzebę uchwalenia ustawy regulującej funkcjonowanie tych obszarów, bowiem istniejące przepisy prawne są niewystarczające.
Większość zgłoszonych przeze mnie interpelacji i zapytań miała charakter ogólnokrajowy. W kilku sprawach, na które wskazywałem, zmienione zostały przepisy prawne. Tak było w przypadku przedłużenia terminu osiągnięcia standardów w domach pomocy społecznej i w przypadku ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

- Jak się układa współpraca w Sejmie i w terenie z posłanką Teresą Wargocką? Czy możliwe byłyby publiczne debaty (np. co pół roku) o aktualnej sytuacji w Mińsku i powiecie z udziałem zarówno poseł Wargockiej, jak i starosty mińskiego, burmistrzów i wójtów z naszego terenu?
- Takie debaty mają duże znaczenie. Pod warunkiem, że dotyczą spraw systemowych, a nie czysto lokalnych. Samorządy odpowiadają w Polsce za najważniejsze sprawy społeczne, tj. służba zdrowia czy oświata. Jednakże regulacje prawne, dotyczące tych dziedzin określone są na poziomie krajowym przez Sejm i Rząd. Dlatego współpraca, bieżąca wymiana informacji między posłami i przedstawicielami samorządu terytorialnego jest konieczna.
Z tego też względu postanowiłem organizować w Mińsku Mazowieckim debaty z udziałem prezydentów, burmistrzów i wójtów z 13 powiatów naszego okręgu wyborczego, przedstawicieli rządu oraz przedstawicieli środowisk zawodowych związanych z danym zagadnieniem.
W lutym br. w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Mińsku Mazowieckim odbyło się takie spotkanie z udziałem Wiceministra Infrastruktury Olgierda Dziekońskiego, poświecone zmianom przepisów prawnych w celu uproszczenia procesów inwestycyjnych. Kolejne spotkanie odbędzie się w maju z udziałem Katarzyny Hal, Minister Edukacji Narodowej. - Dziękuję za szczere odpowiedzi, a naszych czytelników zachęcam do zadawania dalszych pytań.

Numer: 2008 15   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *