W mińskiej Omedze

Celem kolejnego projektu Omegi, który zakończył się w marcu br., było stworzenie możliwości zdobycia nowych kwalifikacji w zawodach poszukiwanych na rynku pracy - spawacz gazowy lub elektryczny, a także tynkarz elewacji i ociepleń metodą lekko-mokrą. Projekt skierowany był do rolników i członków ich rodzin oraz osób zatrudnionych w rolnictwie

Zarobią...

W mińskiej Omedze / Zarobią...

Projektem zostało objętych 76 beneficjentów z terenu województwa mazowieckiego, a szczególnie powiatów położonych w części wschodniej województwa. Poza szkoleniem teoretycznym i praktycznym związanym z w/w kwalifikacjami odbyły się warsztaty z psychologiem, zajęcia z doradztwa zawodowego, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zajęcia z obsługi komputera lub wybranego języka obcego. Dodatkowe wsparcie to: bezpłatne materiały szkoleniowe, zakwaterowanie i wyżywienie w trakcie szkolenia oraz zwrot za dojazdy.
Już dziś daje się zauważyć brak fachowców w niektórych specjalnościach np. spawaczy czy tynkarzy. Kwalifikacje takie można uzyskać na kursach organizowanych w systemie nauki pozaszkolnej, ale ceny wahają się między 1500 a 7000 zł w zależności od specjalności, na którą zdobywa się uprawnienia. - Pomocą dla chętnych okazała się realizacja naszego projektu, który zakłada: bezpłatne szkolenia i kursy, które umożliwiają zdobycie kwalifikacji spawacza lub tynkarza elewacji i ociepleń metodą lekko-mokrą, a więc kwalifikacji, które nawet przy obecnym trudnym rynku pracy stwarzają szansę na znalezienie zatrudnienia – mówi koordynatorka Omegi, Urszula Wiśniewska. I tak przeszkolili 76 osób w 9 grupach. Cztery grupy przygotowujących do zdobycia uprawnień spawacza gazowego lub elektrycznego i trzy - tynkarza elewacji i ociepleń. Czas udziału beneficjenta w projekcie był uzależniony od rodzaju zdobywanych kwalifikacji. Szkolenie spawacza trwało 190 godz., natomiast tynkarza - 90 godz.
Program szkolenia został tak skonstruowany, by poza uzyskaniem kwalifikacji dających perspektywy na zatrudnienie uzyskać także podstawowe umiejętności pożądane na rynku pracy (praca na komputerze, podstawy języka obcego, pozytywna autoprezentacja, umiejętność radzenia sobie ze stresem, znajomość rynku pracy i metod aktywnego poszukiwania zatrudnienia, umiejętność planowania własnej kariery zawodowej, pomoc przedmedyczna).
Uzyskanie kwalifikacji zostało potwierdzone wydaniem świadectwa, a w wypadku spawaczy - książeczki spawacza. Obydwa te dokumenty są opatrzone certyfikatem unijnym umożliwiającym podjęcie pracy poza granicami kraju. W związku ze zdobyciem nowych kwalifikacji 80% zadeklarowało chęć znalezienia nowego zatrudnienia, a 100 % uznało wsparcie otrzymane w projekcie za adekwatne do swoich potrzeb.

Numer: 2008 15   Autor: (jzp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *