W Latowiczu

Polska Ludowa pozostawiła nauczycielom w spadku kartę nauczyciela. Chyba jak żaden inny zawód, nauczyciele mają szereg uprawnień i przywilejów. Wiadomo, że nauczyciele otrzymują zasadnicze wynagrodzenie, w ustalonej wysokości, z budżetu państwa, natomiast karta nauczyciela jest tak skonstruowana, że formuje dodatkowe elementy wynagrodzenia jak dodatki motywacyjne, za wysługę lat, funkcyjny, za warunki pracy, za godziny ponadwymiarowe, dodatki mieszkaniowe. Ustawodawca tak skonstruował przepisy prawne, że władze samorządowe, ustalając wysokość tych elementów wynagrodzenia, muszą uzgodnić je ze związkami zawodowymi

Trudne negocjacje

W Latowiczu / Trudne negocjacje

Negocjacje z ZNP są dość trudne - z jednej strony wójt reprezentujący interesy całej gospodarki gminy, a z drugiej strony przedstawiciele związków zawodowych, pragnący jak najwięcej osiągnąć dla nauczycieli. I takie negocjacje odbywają się co roku. Budżet państwa zakłada 10% wzrost wynagrodzeń nauczycieli.
W gminie Latowicz takie regulacje miały miejsce w styczniu bieżącego roku. Jak poinformowała Wiesława Proczka - inspektor ds. oświaty w urzędzie gminy, w negocjacjach z ramienia gminy udział wzięli: wójt Bogdan Świątek-Górski, sekretarz gminy Barbara Zgódka i inspektor ds. oświaty, zaś ze strony związków zawodowych: prezes oddziału ZNP w Mińsku Mazowieckim Roman Jaguścik, przedstawiciel ogniska ZNP w Latowiczu Andrzej Giziński i przedstawicielka NSZZ Solidarność Maria Pieczara.
W wyniku uzgodnień wprowadzono nowe ustalenia do regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przeznaczenia dodatków. Dodatek za wysługę lat pozostał na poziomie roku ubiegłego. Podniesiony został limit środków na dodatki motywacyjne z 3,5% do 4% ogólnego wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych w gminie Latowicz. Wójt gminy może przyznać dyrektorowi dodatek motywacyjny w granicach 5% do 25% stawki osobistego wynagrodzenia zasadniczego, natomiast dyrektor szkoły dla nauczyciela - w wysokości 1% do 10%, a w szczególnych przypadkach do 20%. Uległy wzrostowi także dodatki funkcyjne dla dyrektorów szkół o kilkadziesiąt złotych i wychowawców klas o kilka złotych. Za trudne warunki pracy tj. prowadzenie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą, upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim, dodatek ustalono w wysokości od 10% do 30% osobistego wynagrodzenia zasadniczego za każdą przepracowaną godzinę. Kontrowersje były przy ustalaniu dodatku mieszkaniowego. Związki zawodowe nie zgodziły się na propozycję wójta. Ostatecznie przyjęto zapis kompromisowy i tak przy jednej osobie w rodzinie - 3,5% wynagrodzenia nauczyciela stażysty (900 zł), przy dwóch 5%, przy trzech - 7%, a przy czterech i więcej - 9%. Pracownik księgowości gminnej Elżbieta Strzelec wyliczyła, że same dodatki mieszkaniowe będą kosztowały budżet gminy 34 500 zł.
Projekt uchwały został dokładnie omówiony i uzgodniony na posiedzeniach komisji stałych rady i dlatego na sesji rady nie było dyskutantów w tej sprawie. Kiedy przewodniczący Jan Domański zarządził głosowanie, za uchwałą opowiedziało się 12 radnych, 1 był przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Wójt gminy Bogdan Świątek-Górski podziękował radnym za podjętą uchwałę.

Numer: 2008 11   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *