W Mordach

W czwartek, 6 marca 2008 roku odbyła się w Mordach plenerowa impreza regionalna eksponująca i promująca bogactwo kulturowe i historyczne regionu. Coroczny Jarmark na Kazimierza wynika z nadanego Mordom w XVII wieku przez króla Jana Kazimierza przywileju organizowania ulicznego handlu

Jarmark na Kazimierza

W Mordach / Jarmark na Kazimierza

Jarmarki były zawsze motorem rozwoju miasta. Mieszkańcy czekali na nie z niecierpliwością, gdyż dodawały splendoru miejscowości, pozwalały zarobić. Oprócz drobnych transakcji zawieranych przez ludność, kupcy obracali dużymi sumami pieniędzy, sprzedając i kupując towary w hurtowych ilościach. Wraz z jarmarkami do Mordów wchodził „wielki świat” i „wielkie pieniądze”. Jarmark na Kazimierza zawsze był najsłynniejszy i największy. Przed wojną jego sława sięgała aż do Warszawy. Zjeżdżali się na niego kupcy z Drohiczyna, Sokołowa, Łukowa i Siedlec, a nawet z Mińska Mazowieckiego i Kałuszyna.
Obecnie Jarmark na Kazimierza ma charakter wydarzenia lokalnego, ale tak jak dawniej jest on świetną rozrywką ubarwiająca codzienne życie całej okolicy.
W czwartek uroczystego otwarcia imprezy dokonali: przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Danielak, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Mordów Henryk Ilczuk i dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach - Justyna Anna Kopeć.
Uczniowie z Gimnazjum Nr 1 w Mordach, prezentując stroje ludowe, przedstawili rys historyczny jarmarku w Mordach autorstwa Krzysztofa Daniluka. Z koncertem wystąpiła kapela ludowa rodziny Marczuków z Zakalinek, prezentując bardzo bogaty tradycyjny repertuar regionalny.
W dniu jarmarku w Mordach było gwarno i kolorowo od samego rana. Jarmark odwiedzili licznie wraz z wychowawcami uczniowie szkół z terenu miasta i gminy.
Oprócz stoisk handlowych prezentowały się stoiska kultywujące tradycje ziemi siedleckiej. Swój dorobek twórczy prezentowała także miejscowa poetka ludowa Irena Ostaszyk. Na stoisku można było zakupić jej książki oraz publikację Krzysztofa Daniluka „Mordy - dzieje miasta i okolic”.
Na imprezie uhonorowano najciekawsze stoisko targowe oraz stoiska rzemiosła i rękodzieła ludowego.
Niebywałą atrakcję stanowiło stoisko gastronomiczne przygotowane przez Zespół Oświatowy, które serwowało bigos wiejski przygotowany według receptury tradycyjnej kuchni regionalnej.

Numer: 2008 11   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *