Zdrowie a medycyna tybetańska
Medycyna tybetańska jest systemem medycznym o jednej z najdłuższych tradycji na świecie. Jej początki są datowane na ok. 500 r. p.n.e. Jest powszechnie stosowana od tysięcy lat w Tybecie, Chinach, Indiach, Mongolii oraz na części terytorium Rosji. Duży wpływ na rozwój medycyny tybetańskiej miał buddyzm oraz hinduska medycyna, czyli ajurweda. Tybetańczycy posiadają doskonałą znajomość anatomii. Według tamtejszej tradycji pierwszym schorzeniem była niestrawność, a pierwszym lekarstwem gorąca woda
Zaufaj wiekom doświadczenia
Lekarze z Tybetu uważają, że choroby biorą się z zakłócenia równowagi biologicznego rytmu ludzkiego organizmu. Lekarz szuka powodu zachwiania tej równowagi oraz najlepszego sposobu jej przywrócenia. Na nasz stan zdrowia wpływa bardzo wiele czynników: dieta, styl życia, klimat, stan psychiczny.
Diagnoza i terapia
Diagnoza w medycynie tybetańskiej zapada na podstawie badania pulsu pacjenta oraz ogólnej oceny jego kondycji psychofizycznej. Ważne jest to, że Tybetańczycy postrzegają stan zdrowia badanego w sposób całościowy, a diagnoza jest natychmiastowa. Terapia polega na zaproponowaniu pacjentowi indywidualnie dostosowanej terapii ziołowej oraz na udzieleniu wskazówek, dotyczących stylu życia i diety. W medycynie tybetańskiej ludzki organizm jest ujmowany jako całość. Zaburzenia pracy jednego organu mogą prowadzić do osłabienia funkcjonowania pozostałych. Medycyna tybetańska nie zajmuje się jedynie usuwaniem objawów choroby, sięga ona do przyczyn choroby i zajmuje się właśnie ich usuwaniem.
Badanie pulsu
Badanie pulsu to najistotniejszy element diagnozy. Na opanowanie tej metody badania przyszli lekarze potrzebują wielu lat. Lekarz dzięki temu badaniu uzyskuje informacje o teraźniejszych i przeszłych schorzeniach, a także o zdarzeniach z przeszłości, które je spowodowały. Lekarz sprawdza puls na obu nadgarstkach, na tętnicy promienistej, stosując różny stopień nacisku. Prawidłowe tętno jest regularne i elastyczne. Tybetańczycy używają aż 32 różnych, obrazowych określeń na oznaczenie cech pulsu. Na podstawie badania pulsu na lewym nadgarstku można określić stan m.in. śledziony, żołądka, macicy, lewej nerki, płuca jelit; na prawym: serca, płuca, pęcherza moczowego, wątroby, prawej nerki czy woreczka żółciowego.
Irydologia
Innym, chińskim sposobem diagnozowania pacjenta jest badanie tęczówki oka. Poszczególne choroby odbijają się zmianami w różnych sektorach tęczówki oka. Lekarz irydolog nie tylko określa z oczu aktualne i byłe schorzenia, ale również, dzięki zapisanym w tęczówce słabym punktom organizmu może przewidzieć choroby, które mogą wystąpić w przyszłości i zapobiec im.
Zapraszamy w terminach: 20 marca; 17 kwietnia; 15 maja; 12 czerwca.
DIAGNOZA 25 zł
Dom Nauczyciela, Mińsk Mazowiecki,
ul. Warszawska 104,
tel. 0608-269-845 w godz. 10.00-14.00
Numer: 2008 11
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ