W Latowiczu

Rokrocznie kombatanci AK, władze samorządowe i społeczeństwo gminy Latowicz wracają pamięcią do wydarzeń, jakie rozegrały się w Latowiczu, w nocy z 19 na 20 lutego 1944 roku

Nie było zwycięstwa

W Latowiczu / Nie było zwycięstwa

W lutym 1944 roku Niemcy wpadli na trop istnienia organizacji akowskiej na terenie miasta i powiatu Mińsk Mazowiecki. Aresztowali ponad 60 osób związanych z podziemiem i wywieźli ich do Latowicza, gdzie w budynku szkolnym mieścił się posterunek niemieckiej żandarmerii. W nocy 20 lutego 1944 roku nastąpiła nieudana próba odbicia więźniów. Zawiodła organizacja i brak właściwego uzbrojenia. Niemcy już z rana, tego dnia, wywieźli więźniów do Warszawy i poddali okrutnemu śledztwu. Do domu powróciło zaledwie kilka osób, a reszta zginęła w śledztwie i obozach koncentracyjnych.
W następstwie akcji pod budynkiem szkoły Niemcy w dniach 24 i 25 lutego 1944 roku dokonali aresztowań w sąsiedniej, wówczas gminnej wsi Iwowe, w wyniku czego zamordowali 7 osób, większość na posterunku żandarmerii w Latowiczu w trakcie śledztwa. Największe straty poniosła rodzina Kosutów z Iwowego, tracąc ojca i dwóch synów, w tym Władysława ps. „Boruta” - oficera uzbrojenia ośrodka AK w Latowiczu.
Tegoroczne obchody 64. rocznicy tamtych wydarzeń odbyły się w niedzielę, 24 lutego. Rozpoczęły się uroczystą Mszą świętą, koncelebrowaną w kościele parafialnym pw. św. Walentego w Latowiczu. We Mszy udział wzięły poczty sztandarowe kombatantów, władze samorządowe gminy Latowicz i powiatu mińskiego oraz licznie przybyli mieszkańcy. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prałat płk Jan Sikora - żyjący uczestnik ataku na posterunek żandarmerii w Latowiczu. Po Mszy, na czele z miejscową orkiestrą dętą pod batutą Andrzeja Osiaka i pocztami sztandarowymi przemaszerowano pod budynek szkolny, gdzie pod tablicą pamiątkową poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Tutaj honory gospodarza pełniła dyrektorka szkoły Joanna Papińska, która opowiedziała historię wydarzeń i kierowała przebiegiem tej części uroczystości.
Okolicznościowa akademia odbyła się na sali konferencyjnej szkoły. Kombatanci AK, dostojnicy samorządowi i zaproszeni goście zostali imiennie powitani przez dyrektor Papińską. Tutaj między innymi głos zabierali: poseł na Sejm RP Teresa Wargocka, starosta miński Antoni J. Tarczyński i wójt gminy Latowicz Bogdan Świątek-Górski oraz prezes mińskiego towarzystwa regionalnego Janusz Kuligowski. Dzieci szkolne zaprezentowały program słowno-muzyczny. Były wiersze patriotyczne, pieśni powstańcze i żołnierskie. Dzieci do występów przygotowały nauczycielki: Maria Delega i Ewa Suda, zaś akompaniowała Olga Kosmynina-Georgiew, a Krystyna Wołkowiecka i Małgorzata Tomaszewska wykonały okolicznościową dekorację sali. Za występy dzieciom i nauczycielom za przygotowanie programu, w dodatku w okresie feryjnym, podziękowała dyrektor Papińska.

Numer: 2008 09   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *