W mińskim UTW

Od 6 listopada 2007 roku słuchacze Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego w Miejskim Domu Kultury mają niecodzienną możliwość i przyjemność uczestniczyć w zajęciach komputerowo-informatycznych oraz lektoracie z języka angielskiego dzięki realizacji projektu „Bądźmy w kontakcie – bliżej świata i ludzi” sfinansowanego w ramach Programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego

Od maila do bloga

W mińskim UTW / Od maila do bloga

Przeprowadzone wśród pierwszych słuchaczy MUTW ankiety wykazały duże zainteresowanie oraz zapotrzebowanie na edukację komputerowo - lingwistyczną, utwierdzając dyrektor Elżbietę Kalińską w przekonaniu, że koniecznie należy starać się o dofinansowanie realizacji tych kosztownych zajęć.
Oryginalny pomysł połączenia nauki obsługi komputera z ukierunkowaniem na internet i elektroniczne sposoby komunikacji oraz z językiem angielskim w praktycznym ujęciu posługiwania się nim na co dzień, a także bogata oferta zajęć uzupełniających przyniosły oczekiwany skutek – Miejski Dom Kultury otrzymał dotację na realizację projektu.
Dzięki nawiązanej współpracy z mińskim Centrum Kształcenia Ustawicznego uczestnicy zajęć mogą bezpłatnie korzystać z nowocześnie wyposażonej pracowni komputerowej oraz sali języków obcych przez cały okres realizacji projektu. Stąd też kierujemy serdeczne podziękowania byłej i obecnej dyrekcji CKU. W styczniu po ponad 80 godzinach zajęć komputerowo-informatycznych i tyleż samo z języka angielskiego słuchacze MUTW przekroczyli już półmetek zmagań z wyzwaniami współczesności. Ponadto, zgodnie z projektem, zaprezentowano uczestnikom zajęć spektakl wprowadzający w problematykę komunikacji między ludźmi oraz zorganizowano na ten temat konwersatorium z udziałem twórców spektaklu. Były zajęcia z komunikacji międzypokoleniowej (ze szczególnym uwzględnieniem przełamywania komunikacyjnych barier) i wykład z zakresu prawa autorskiego i własności intelektualnych dotyczących materiałów publikowanych w internecie.
Bezpośrednie opinie słuchaczy na temat realizowanych zajęć są bardzo pozytywne, a krytyczne uwagi pojawiają się sporadycznie. - W przeważającej części są to subiektywne odczucia, osobiste przeżycia po pierwszych krokach stawianych na nieznanych polach nauki. Niektórzy przyznają wręcz, iż musieli przełamać w sobie pewne bariery i zdobyć na odwagę, aby zgłosić chęć uczestnictwa w zajęciach. Wysoka frekwencja jest najlepszym dowodem na prawidłowy przebieg projektu oraz dużą satysfakcję jego uczestników - ocenia Monika Pszkit, koordynatorka MUTW z ramienia MDK.
Zauważa również liczne słowa pochwały kierowane pod adresem polonistki Janiny Leśniewicz oraz Zbigniewa Parola – instruktora zajęć komputerowych. Słuchacze wyrażają swoją ogromną wdzięczność za okazywaną im cierpliwość, wyrozumiałość, a szczególnie ciepłe podejście do niecodziennych uczniów.
Plany na przyszły semestr zawierają równie interesującą propozycję zajęć, a nawet niespodziankę w formie konkursu „Co krok – to blog” na internetowy pamiętnik pisany przez uczestników zajęć. Na zwycięzców czekają cenne nagrody rzeczowe, stąd też liczymy na zainteresowanie słuchaczy konkursem, a przede wszystkim na ich decyzję o podjęciu tego oryginalnego wyzwania.

Numer: 2008 08   Autor: (opr. jzp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *