O spokojny powiat

O bezpieczeństwo w Mińsku Mazowieckim i gminach powiatu martwią się, a nawet walczą mundurowi i cywile. Każda okazja jest dobra, by przypomnieć mieszkańcom o sukcesach oraz starych i nowych zagrożeniach. W grudniu MKRPA i PPP zorganizowała debatę pn. „Szkoła dla profilaktyki” z hasłem ciąży bez alkoholu, teraz stan naszego lęku próbowała ustalić specjalna komisja mińskiego starosty

Teoria używkowa

O spokojny powiat / Teoria używkowa

Grudniową konferencję organizatorzy dedykowali przede wszystkim młodzieży. To jej opowiadano o pięknie rodzicielstwa bez nałogów i jak wcześnie się do nich przyzwyczajamy. Zagrożeń jest więcej, bo internet bez ograniczeń też jest niebezpieczną używką. Potrzebna jest więc profilaktyka, o której ze znawstwem mówił licealista z Kazimierzówki – Mariusz Podgórski.
30 stycznia 2008 roku w mińskim starostwie nie było młodzieży, ale komisja bezpieczeństwa i porządku zajmowała się głównie jej problemami, tj. analizą najczęstszych przyczyn powstawania zjawisk patologicznych wśród dzieci i młodzieży.
Podkom. Piotr Słoński przedstawił zgromadzonym problematykę spożywania przez nieletnich alkoholu, zażywania narkotyków oraz przemocy rówieśniczej. W 2007 roku zatrzymano 119 nieletnich w wieku od 13 do 17 lat, którzy byli pod wpływem alkoholu, u ok. 50% z zatrzymanych nieletnich stwierdzono w wyniku badań ponad 2 ‰ alkoholu. Odnotowano również przypadki zatrucia alkoholowego wśród nieletnich. Nieletni pod wpływem alkoholu najczęściej brali udział w bójkach, kradli oraz dopuszczali się uszkodzeń mienia.
Zażywanie narkotyków przez nieletnich utrzymuje się na stałym poziomie - w 2007 roku stwierdzono 9 przypadków posiadania narkotyków przez osoby nieletnie. Najczęściej zabezpieczanymi przez policję narkotykami są marihuana, amfetamina i tabletki extasy. Ale też w 2007 roku ujawniono aż 261 nieletnich, którzy dopuścili się czynów prawnie zabronionych ukierunkowanych przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu.
Maria Albrechcińska-Oleksiuk rozwinęła problematykę narkotyków w szkołach. W tym celu członkom komisji zostały przedstawione wyniki ankiet przeprowadzonych w wybranych szkołach w Mińsku Mazowieckim. W ankietach wzięło udział ponad 900 uczniów gimnazjów i szkół podstawowych, a zawarto w niej podstawowe pytania dotyczące częstotliwości, miejsca zażywania i pozyskiwania narkotyków. Ponad połowa uczniów szkół podstawowych i 1/4 gimnazjalistów biorących udział w ankiecie była co najmniej raz podczas lekcji pod wpływem narkotyków. Co czwartemu uczniowi szkoły podstawowej biorącej udział w ankiecie proponowano narkotyki na terenie szkoły, natomiast co czwartemu gimnazjaliście proponowano narkotyki w jej pobliżu. Ponad 1/4 gimnazjalistów zna osoby w szkole zażywające narkotyki. W dalszej części prezentacji wyników ankiety zaobserwować można, że uczniowie za najskuteczniejszych realizatorów profilaktyki uważają w pierwszej kolejności nauczycieli, rodziców i policjantów.
W wyniku dyskusji starosta Antoni J. Tarczyński zaproponował przyjęcie wniosków, według których należy zwiększyć skuteczność wykrywania przez nauczycieli uczniów będących w czasie lekcji pod wpływem narkotyków, wprowadzić w szkołach i gimnazjach intensywniejsze zajęcia profilaktyczne, dążyć do skuteczniejszego zwalczania dystrybucji narkotyków w okolicy szkół, parków i osiedli oraz podejmować szeroko zakrojone akcje informacyjno-edukacyjne dla nauczycieli i rodziców w celu rozpoznawania osób będących pod wpływem narkotyków.
Rzeczywiście, teoria godna pochwały. A praktyka? Na razie nie ujawnia się szkół, gdzie zagrożenia są największe, ale wszystko do czasu. Ciche załatwianie afer i tłumienie przemocy we własnym gronie jest na miejscu, dopóki nie wybuchnie skandal.

Numer: 2008 07   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *