W Kałuszynie

Od maja 2007 do stycznia 2008 Szkoła Podstawowa w Kałuszynie realizowała projekt „Szkoła równych szans” – finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa. Za otrzymane 90 938 zł w ciągu pięciu miesięcy uczniowie, pod kierunkiem i opieką nauczycieli, stali się aktywnymi uczestnikami w sporcie, kulturze i turystyce

Warsztaty za euro

W Kałuszynie / Warsztaty za euro

W czasie wakacji odwiedzili różne zakątki Polski, gdzie dzieci przez 7-10 dni, za 100-200 zł, nie tylko odpoczywały i zwiedzały regiony, ale przede wszystkim uczestniczyły w warsztatach. Zespoły Kasianiecka i Eksplozja doskonaliły w Kielcach tańce ludowe i nowoczesne, a zespół Pawana w Krakowie ćwiczył nowe układy tańców dawnych, a w Mikoszewie nad morzem młodzi „naukowcy” rozwijali swoje zainteresowania na warsztatach przyrodniczych, zajęciach plastycznych, fotograficznych i innych.
- W ramach cyklu Z kulturą i sztuką za pan brat skorzystaliśmy z bogatej oferty teatrów i kin warszawskich i obejrzeliśmy 16 ciekawych spektakli, zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, które na wszystkich zrobiło bardzo duże wrażenie – wylicza dyrektor Marek Pachnik. Jeśli zaś chodzi o repertuar kin, to największym powodzeniem cieszyły się seanse w kinie interaktywnym Cinema Park, podczas których dzieci nie tylko oglądały film, ale uczestniczyły w seansie wszystkimi zmysłami. Najstarsi uczniowie obejrzeli „Katyń” i „Ranczo” – dodaje Agnieszka Wierzbicka, koordynatorka programu.
Dzięki unijnemu wsparciu w szkole działa – i to już prężnie - szkolny klub pływacki. Dwa razy w tygodniu uczniowie jeździli na basen do Sokołowa Podlaskiego, gdzie uczyli się pływać pod okiem doświadczonych instruktorów. Pływają już kraulem, stylem grzbietowym, wciąż doskonalą żabkę. Wyjazdy na basen to, oprócz nauki, dobra zabawa i ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu po południu. Dzieci chętnie uczestniczą w tych zajęciach. Niektórzy już potrafią przepłynąć kilka długości basenu, a namacalne efekty to 6 medali (w tym 3 złote) na powiatowych zawodach pływackich.
Swój warsztat pracy wzbogacili też redaktorzy gazetki szkolnej Tornister oraz członkowie koła plastycznego, dla których zostały zorganizowane warsztaty.
Aby wykorzystać taką sumę w ciągu kilku miesięcy, trzeba było wyjątkowego zaangażowania nauczycieli i rodziców. Spośród zaplanowanych zadań każdy mógł wybrać coś dla siebie, zgodnie z własnymi potrzebami. I tak właśnie było – ponad 300 uczniów skorzystało z bogatej i różnorodnej oferty zajęć. Warto więc korzystać z możliwości finansowych, jakie daje szkołom UE.

Numer: 2008 07   Autor: (jzp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *