Festiwal kolęd i pastorałek

Poświąteczne kolędowanie w Mińsku Mazowieckim ma już siedmioletni staż i rozszerza się na sąsiednie miasta, w których przeprowadzane są eliminacje. W tym roku do Mińska Mazowieckiego dołączył Sulejówek i Siedlce, w przyszłości mogą to być wszystkie siedziby powiatów całego Mazowsza. - Rozwijamy się, ale nadal Mińsk Mazowiecki pozostanie stolicą radosnego kolędowania - zapewnia twórca, a dziś kierownik festiwalu, Krzysztof Boruta

Talenty na finał

Festiwal kolęd i pastorałek / Talenty na finał

Liczba uczestników festiwalu kolęd i pastorałek rośnie z roku na rok. Już po eliminacjach na scenie MSzA przez dwa dni jury miało do oceny 88 podmiotów artystycznych, z których większość stanowiły śpiewające zespoły - od duetów po kilkudziesięcioosobowe chóry.
Najliczniejszą grupą byli młodzi artyści ze szkół podstawowych - 19 z klas I-III i 25 z klas IV-VI. Tutaj rywalizacja była najbardziej zacięta, bo do grona laureatów wybrano tylko po 5 podmiotów. Spośród najmłodszych nagrody podczas finału otrzymają: zespół „Wesołe strunki” z MSzA z opiekunką Ewą Szymańską-Kopcińską, Julia Dobrowolska z SP w Człekówce i SJO przygotowana przez Mariolę Lesińską oraz Kinga Sokołowska z Huty Mińskiej z opiekunami - Bogusławą Nalazek i Tomaszem Zalewskim.
Spoza Mińska Mazowieckiego wyróżniono Maćka Kubika z SP-2 w Wołominie oraz trio z siedleckiej SP-11, tj. Natalię Ginter, Piotra Mokrzyckiego i Ewelinę Nowakowską. Najpopularniejszą kolędą w tej grupie była „Gdy śliczna Panna”.
Rewelacją w starszej grupie podstawówek był zespół „Między nami” z Dąbrówki przygotowany przez Anetę Senktas oraz duet z tej samej szkoły - Iza Sęk z Joasią Lisiecką pod opieką Jakuba Maguzy. Wśród laureatów znalazł się zespół „Aniołek najładniejszy” z Kopernika oraz dwoje solistów spoza Mińska Mazowieckiego - Małgorzata Szczygieł z podłukowskiej Gręzówki i ubiegłoroczny zwycięzca - Piotr Gozdek z Siedlec.
Z 15 wykonawców w grupie gimnazjów wyróżniono prawie połowę. To znani soliści jak Magdalena Maciejec, Małgorzata Wyszogrodzka (obie z Mińska) oraz gręzowianki - Dominika Durka i Ewa Pieniak. Najlepsze w tej grupie zespoły to siedlecka „Ósemka”, jakubowskie „Kłopoty Doroty” i kurpiowskie Zawady. Tutaj dominowały dwie kolędy - „W żałobie leży” i „Anioł pasterzom mówił”.
Grupę szkół średnich zdominowały solistki, z których aż cztery znalazły się wśród laureatów. To Marta Gołebiewska i Dorota Kaczorek z Macierzanki, Karolina Tręda z Siennicy i Małgorzata Kowalczyk z Wołomina. Jedynym zespołem jest „Agape” z katolickiego LO w Siedlcach. Licealiści najczęściej interpretowali „Mizerną cichą” i „Nie było miejsca dla Ciebie”.
Podobnie było w grupie rodzin i dorosłych, którą oddzielono od licealistów z powodu licznych zgłoszeń. Ale tutaj największe uznanie jury zdobyły zespoły - Mińska Mazowieckiego Kapela Małego Stasia, Skazani na bluesa, ludowa Dąbrówka, rodzina Karasiów z Sulejówka, duet Zuzanna i Daniel Gałązkowie oraz dwoje solistów - Natalia Kordecka z Siedlec i Michał Pieńkowski ze Sterdyni. W tegorocznym festiwalu kolędy śpiewało 10 chórów, z których połowa to laureaci. Jury wybrało Ichtis z Sulejówka, Scherzo z Mińska, Te deum Laudamus z Wołomina, Non Serio Lucii Berešovej i zespół mandolinowy MSzA, który przypominał chór tylko w sferze instrumentalnej, bo „Dzisiaj w Betlejem” i „Cichą noc” śpiewał solista. Liczył się jednak efekt artystyczny, więc jury nie miało wątpliwości, by mandolinistów Iwony Haftkowskiej dołączyć do grona 35 laureatów.
Finał festiwalu kolęd rozegra się już w najbliższą niedzielę, 13 stycznia o 15.30 w sali koncertowej MSzA. Wtedy dopiero poznamy zwycięzców i wyróżnionych, a część z nich wystąpi w koncercie przy pełnej sali. Kto zaśpiewa - jeszcze nie wiadomo, ale na pewno będą to najpiękniejsze interpretacje kolęd i pastorałek, za które każdy z laureatów otrzyma bardzo cenne nagrody, co organizatorzy z GM-2 podkreślają i zapewne słowa dotrzymają.

Numer: 2008 02   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *