Sokół tygodnia

Bezrobocie w listopadzie było najniższe od 3 lat – wyniosło 11,3% w skali ogólnopolskiej. W naszym powiecie zarejestrowano 4 594 osoby bezrobotne - dane z listopada - w tym 2 281 kobiet. W końcu tego miesiąca czekało 136 ofert, w tym 12 na staż. Główną przyczyną bezrobocia są niskie płace, nieudolność rządzących i urzędów pracy, według naszych respondentów świadome bezrobocie wiąże się z... lenistwem, niskim wynagrodzeniem i poszukiwaniem jedynie umysłowej pracy. Czy faktycznie tak jest...

Do roboty - chłopie złoty...

Aktywne wykształciuchy
Według BAEL (badanie aktywności ekonomicznej ludności) trzeci kwartał 2007 r. przyniósł Polsce współczynnik aktywności zawodowej 54,1%. Wskaźnik zatrudnienia wyniósł 49,2%. Stopa bezrobocia stanowiła 9%. Pracowników najemnych było 11 806 tys. (76,5% ogółu pracujących), z czego 64,1% w prywatnym sektorze. Przeciętny tygodniowy czas pracy wyniósł 42,4 godziny. Kobiety pracowały krócej niż mężczyźni (39,2 godz. w stosunku do 45 godz.).
Najniższy odsetek bezrobotnych stanowiły osoby z wykształceniem wyższym, dla których stopa bezrobocia wyniosła 4,7%, najwyższy - bez przygotowania zawodowego i o najniższym poziomie wykształcenia.
Główną przyczyną zaprzestania pracy przez osoby bezrobotne wcześniej pracujące była likwidacja stanowiska lub zakładu pracy. 29% zaprzestało pracy wskutek wygaśnięcia umowy na czas określony, a ze względów osobistych, rodzinnych lub z powodu choroby - 8,3%.

Leniuchy powiatu
Wedle danych z mińskiego PUP w listopadzie spośród liczby 4 594 bezrobotnych zarejestrowanych (1 746 – po raz pierwszy), 3 667 poprzednio pracowało, a 927 nie. Prawo do zasiłku miało 569 osób, w tym 244 kobiety. Na wsi mieszkało 2 460 (1 184 kobiety), gospodarowało 178, 8 było cudzoziemcami. Osób, które nie ukończyły 25 lat, było 886, do 27. roku życia, po szkole wyższej – 40. Największą liczbę stanowili długotrwale bezrobotni – 2 860. 1 230 to osoby po 50-tce. Kwalifikacji zawodowych nie miało 1 588 osób. Samotnie wychowywało co najmniej jedno dziecko do 7. roku życia 113 osób, a 36 było niepełnosprawnych.
W końcu października było 4 420 bezrobotnych zarejestrowanych. Po pracach interwencyjnych było 5 osób, po robotach publicznych – 4, po stażu – 32, po szkoleniu – 81, a po pracach społecznie użytecznych – 10.
Z ewidencji wyłączono 395 osób (232 podjęły pracę, 37 przystąpiło do szkolenia, 31 odbyło staż, 2 rozpoczęły przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, aż 63 nie potwierdziło gotowości, by podjąć pracę, a 17 zrezygnowało ze statusu bezrobotnego).
Ogółem do PUP-u w listopadzie trafiło 376 ofert pracy, w tym 35 to staże, po 3 – miejsca przygotowania zawodowego i dla niepełnosprawnych, a 21 – dla osób w okresie do roku od ukończenia nauki.

Aktywne szukanie
Powiatowy Urząd Pracy w Mińsku Mazowieckim prowadzi zapisy na nową edycję szkolenia z zakresu aktywnego poszukiwania pracy (Klub Pracy). Termin najbliższego kursu to 3 – 23 I 2008 r. Podczas szkolenia uczestnicy mogą poznać procesy zachodzące na rynku pracy, które mają bezpośredni wpływ na sposób i skuteczność poszukiwania pracy; poznać swoje mocne strony i ocenić ich przydatność na rynku pracy; dokonać bilansu umiejętności, możliwości i predyspozycji zawodowych; przygotować się do autoprezentacji; poznać zasady pisania dokumentów aplikacyjnych; nabyć umiejętność prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych; nawiązywać kontakty pomocne w zatrudnieniu.
Szkolenie trwa 3 tygodnie. Przez pierwsze dwa odbywają się sesje szkoleniowe. Trzeci tydzień (15 godz.) przeznaczony jest na aktywne poszukiwanie pracy przez uczestników, przy wykorzystaniu metod i technik poznanych podczas szkolenia.

Fachowcy bez pracy
Wśród bezrobotnych w powiecie mińskim najwięcej pozostaje bez pracy robotników z dużych grup zawodowych. To fachowcy od obróbki metali i mechaników maszyn i urządzeń (10,8%), robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (10,6%), średni personel techniczny (9,4%), górnicy i robotnicy budowlani (8,9%), demonstratorzy i sprzedawcy (7,6%). Za nimi są jeszcze robotnicy pomocniczy w górnictwie, przemyśle, budownictwie i transporcie, pracownicy handlowi i usługowi.

(Nie)potrzebni
Największe szanse na otrzymanie pracy na naszym terenie mają kierowcy i operatorzy pojazdów, pracownicy obrotu pieniężnego i obsługi klientów, kierownicy małych przedsiębiorstw, pracownicy do handlu i usług, sprzedawcy. Miński PUP wytypował również maksymalny deficyt na określone zawody, wśród których czołowe miejsce zajmuje sortowacz surowców wtórnych, za nim parkingowy, operator myjni, operator żurawia wieżowego oraz kierowca ciągnika siodłowego.

Robią, co mogą
Miński PUP organizuje szkolenia, w ostatnim czasie m.in. dla operatorów koparko-ładowarki, operatorów walca drogowego, a także administracyjny system linux w małej i średniej firmie, księgowość od podstaw, fryzjer-stylista, pielęgnacja paznokci, angielski od podstaw i dla zaawansowanych, sekretarka z językiem angielskim od podstaw, prawo jazdy kat. C, jak też E-C oraz inne dokształcające kursy dla kierowców.
Powodzeniem cieszą się też staże oraz przygotowania zawodowe. Te pierwsze trwają do 12 miesięcy i obejmują osoby do 25 lat z co najmniej wykształceniem średnim bądź do 27. roku życia, u których nie upłynął rok od obrony pracy (licencjackiej bądź magisterskiej). Stażyści trafiają najczęściej do biur, urzędów oraz firm prywatnych. Miński PUP organizuje również prace interwencyjne, za które refunduje pracodawcom 500 zł oraz składkę ZUS (do 9 miesięcy, a u osób powyżej 50. roku życia do 12 miesięcy).

Gdzie znaleźć?
Na stronie mińskiego PUP-u są linki do: www.pracuj.pl z ponad 15 tysiącami ofert pracy, najwięcej w branży handlowej (3 061), finansach i ekonomii (1 562) oraz inżynierii/konstrukcji/technologii (1 263). Są także oferty pracy za granicą, info o studiach, szkoleniach, nauce za granicą, także wzory CV. Wojewódzki urząd pracy (www.wup.mazowsze.pl) zawiera oferty pracy krajowej i zagranicznej, info dla cudzoziemców o podjęciu pracy, Partnerstwie Lokalnym na Mazowszu, GCI, zawodach refundowanych (fotograf, fryzjer, sprzedawca, pszczelarz...).

Omega z Unii
Centrum Edukacyjne Omega organizuje bezpłatne, finansowane z EFS i budżetu państwa, projekty dla pracujących, jak i bezrobotnych, także niezarejestrowanych. W 2007 r. do wyboru był m.in. kurs z języka obcego (angielski) i na przedstawiciela handlowego. W tym roku prowadzone będą kursy dla mężczyzn – na kierowcę zawodowego i maszyny budowlane, dla kobiet, zajęcia komputerowe lub język obcy, florystyczne, na które w ubiegłym roku był pełen nabór już po 4 godzinach. Ponadto oferowany będzie kurs na sekretarkę-asystentkę dyrektora i księgowość z pracą z komputerem oraz kurs na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Być może darmowe będzie liceum dla dorosłych, dotychczas płatne. Bardzo dobrym pomysłem jest dodatek szkoleniowy 4 zł za godzinę uczestnictwa w projekcie.

Kursy w CKU
Centrum Kształcenia Ustawicznego w Mińsku proponuje wiele kursów przygotowujących do pracy w danej branży, m.in. samodzielny księgowy-bilansista, sekretarka-asystentka szefa, ABC przedsiębiorczości, kursy informatyczne, w tym podstawy obsługi komputera i programów biurowych, księgowo-finansowych, Excela, internet i podstawy tworzenia stron www, obsługa i programowanie kas fiskalnych, szkolenie BHP, kurs bezwzrokowego pisania na komputerze, kursy przygotowujące do matury. Przyjmowane są też zgłoszenia indywidualne, z zakładów pracy lub innych instytucji, w tym urzędu pracy.

Praktycznie w CKP
Praktyczną naukę zawodu oferuje Centrum Kształcenia Praktycznego w Mińsku. W zasadniczej szkole zawodowej czekają na montera instalacji i urządzeń sanitarnych, technologa robót wykończeniowych w budownictwie, cukiernika, mechanika pojazdów samochodowych, malarza-tapeciarza, stolarza, posadzkarza. Technikum zawodowe proponuje budownictwo ogólne, technika architektury krajobrazu, mechanika pojazdów samochodowych; liceum zawodowe – mechanika aut; zasadnicza szkoła zawodowa – posadzkarza, kucharza małej gastronomii, mechanika aut.
Są też kursy umożliwiające zdobycie nowego zawodu oraz uprawnienia mistrzowskie na mistrza i robotnika wykwalifikowanego.

Numer: 2008 01





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *