Rok posłanki Teresy Wargockiej

Koniec roku to zazwyczaj okazja do refleksji nad czasem, który minął. Rok 2007 w wymiarze osobistym był niezmiernie szczęśliwy dla mojej rodziny. Najmłodsza córka Asia zdała maturę i rozpoczęła studia wyższe, starsza córka Karolinka zawarła związek małżeński, obroniła pracę magisterską i podjęła pierwszą pracę. Najstarsza córka, Agnieszka urodziła zaś pierwsze dziecko - syna Stasia, czyniąc mnie i mojego męża szczęśliwymi dziadkami. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia otworzyła się nowa perspektywa czasowa roku 2008. Przywitaliśmy ją z radością i nadzieją

Przełomy i nadzieje

Rok posłanki Teresy Wargockiej / Przełomy i nadzieje

Wydarzeniem spektakularnym i na miarę przełomu było oczywiście uzyskanie przeze mnie mandatu poselskiego, co wymusiło konkretne ważne decyzje życiowe. Zdecydowałam się nie łączyć mandatu posła z pracą zawodową, w związku z tym wystąpiłam do pana starosty o udzielenie mi urlopu bezpłatnego na okres sprawowania mandatu. Zespół Szkół Nr 1 jest dużą szkołą, wymagającą sprawnego zarządzania, myślenia o jej rozwoju i poprawie infrastruktury. Mam nadzieję, że kolejny dyrektor Zespołu wyłoniony w drodze konkursu, podejmie obowiązki w poczuciu odpowiedzialności za to dobro, jakim jest nasza słynna Budowlanka.
Początek kadencji to ogromne przeżycie związane ze złożeniem ślubowania poselskiego, a także czas na przygotowanie się do roli posła. Uczestniczyłam w szkoleniach na temat prawa parlamentarnego, uchwalania budżetu państwa oraz prawa Unii Europejskiej. Odbyły się już pierwsze posiedzenia Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Polityki Społecznej. W czasie posiedzeń Komisji Edukacji złożyłam wniosek o stworzenie dwóch podkomisji ds. finansowania oświaty oraz statusu zawodowego nauczycieli. Uważam, że taki zakres działania komisji zasługuje na wyodrębnienie z tytułu ważkości spraw - problemów samorządów z finansowaniem oświaty, które mogą się pogłębić w świetle zapowiadanego bonu edukacyjnego oraz wieloletnich zaniechań w budowaniu prestiżu zawodu nauczyciela. W czasie spotkania z panią minister Hall wyraziłam pogląd, iż aby mówić o dokończeniu reformy edukacji ministra Handkego, należy jako priorytet uznać reformę szkolnictwa zawodowego, za czym przedstawiłam szereg argumentów. Pani minister uważa natomiast, że głównym zadaniem resortu jest objęcie obowiązkiem szklonym dzieci sześcioletnich oraz reforma programowa w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych tak, by treści programowe nie powtarzały się.
Z ogromnym zadowoleniem przyjęłam pełnienie roli posła-sprawozdawcy ustawy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych cudzoziemców. Prace Sejmu nad tą ustawą dostosowują przepisy polskie do regulacji obwiązujących w Unii Europejskiej i rozpoczną się już w styczniu 2008 roku. Dotychczas odbyło się pięć posiedzeń sejmu VI kadencji. Oczywiście najważniejszym zadaniem z punktu widzenia funkcjonowania państwa jest uchwalenie ustawy budżetowej. Do projektu ustawy budżetowej przygotowanej przez rząd Jarosława Kaczyńskiego posłowie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego wprowadzili zmiany mające na celu podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli o 9% oraz zmniejszenie deficytu budżetowego o 1 mld 500 mln zł. Społeczeństwo informowane było o konieczności dokonania cięć budżetowych, by zagwarantować środki na podwyżki płac dla nauczycieli. A przecież równie dobrze można stwierdzić, że cięcia wydatków zostały poczynione, by zmniejszyć deficyt budżetowy. Po głosowaniach okazało się, że tzw. „odchudzanie administracji” przekształciło się w szukanie oszczędności w szpitalach, teatrach i instytucjach odpowiedzialnych za przestrzeganie prawa w Polsce.
Oto kilka przykładów działań posłów PO i PSL:
- ograniczyli wydatki majątkowe w dziale zdrowie (40 mln mniej dla szpitali klinicznych, 51 mln mniej dla ratownictwa medycznego, 5 mln mniej dla programów polityki zdrowotnej, - zmniejszyli o 500 mln rezerwę celową przeznaczoną na świadczenia rodzinne (zaliczka alimentacyjna i fundusz alimentacyjny). Stawia to pod znakiem zapytania realizacje ustawy o funduszu alimentacyjnym, - zmniejszyli wydatki majątkowe w dziale kultura i dziedzictwo narodowe o 30 mln (64% pieniędzy mniej na inwestycje dla teatrów, 48% dla filharmonii i orkiestr, 77% dla galerii i biur wystaw artystycznych, 29% dla bibliotek i całkowita likwidacja wydatków na inwestycje dla domów i ośrodków kultury), - ograniczyli fundusz dopłat z działu gospodarka i budownictwo do 38% planowanej kwoty (z tego funduszu finansowano m.in. zadania z ustawy o pomocy w nabywaniu mieszkań dla młodych małżeństw, dopłaty dla gmin na budownictwo socjalne, dopłaty na budowę noclegowni i mieszkań socjalnych), - zmniejszyli budżet IPN. Uniemożliwi to wykonywanie jej wielu statutowych działań. Premier Tusk zapowiadał ściganie zbrodniarzy komunistycznych, a jednocześnie jego partia uniemożliwia działanie instytucji, której pion śledczy został powołany właśnie w tym celu.
Posiedzenia Sejmu zdominowane były również głosowaniami o charakterze politycznym. Przypomnę tylko, że skład komisji ds. służb specjalnych został określony na pięć osób, co powoduje, że klub PiS liczący 160 posłów ma jedno miejsce, tak jak klub PSL z 30 posłami. Powołano komisję śledczą ds. śmierci posłanki Barbary Blidy, bez możliwości rozpatrywania tej kwestii w kontekście całej afery węglowej oraz komisję ds. działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Dyskusje posłów wywoływały wiele emocji, powodowały wzajemne oskarżenia. Członkowie partii opozycyjnej w Sejmie, do której przynależę, mają poczucie, że główna energia ekipy rządzącej skupia się na rozliczaniu i próbie kompromitacji poprzedników. A przecież Polsce potrzebne są ważne reformy oraz dbałość o nasz wizerunek w Europie i świecie.
Bardzo zachęcam Państwa do kontaktowania się ze mną za pośrednictwem biura poselskiego we wszystkich sprawach, które są barierami w sprawnym funkcjonowaniu instytucji państwowych i samorządowych, a także tych, które są dowodem na istnienie niesprawiedliwości społecznej. Obecnie w biurach posłów PiS rozpoczyna się kampania informacyjna dotycząca wejścia w życie nowelizacji ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, polegającej na rozszerzeniu zakresu stosowania ustawy na osoby prowadzące działalność opozycyjną w latach 1957-1989.
Pozwolę sobie przypomnieć kontakt do mojego biura poselskiego: ul. Warszawska 111/33, tel/fax: 025 758 23 43.

Numer: 2008 01   Autor: Z noworocznym pozdrowieniem, poseł Teresa Wargocka





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *