Rok 2007 dobiega końca. Jak go zapamiętamy? Czy udało się nam dokonać czegoś szczególnego, co wpłynie na następne lata? Patrząc na działania gmin czy miast, ich rozwój, inwestycje – wystarczy przytaknąć. Choć niekoniecznie wszystko szło gładko. I niekoniecznie włodarze zwracali uwagę tylko na swoje regionalne sukcesy czy porażki, bo przecież każdy ma w pamięci niedawne wybory samorządowe i związany z tym szum. O tym, co faktycznie zapadło w głowach włodarzy, piszemy dziś...
Remanenty ‘07
Czwórka starosty
Dla mińskiego starosty najważniejszym wydarzeniem 2007 roku była 65. rocznica ślubu jego rodziców: Janiny i Stanisława Tarczyńskich. Rodzina bardzo się cieszy z tego pięknego, niecodziennego jubileuszu i z tego, że są z nimi. Życzy im wielu lat życia w zdrowiu i pogody ducha.
Ważne były wybory parlamentarne. PSL jest w Sejmie (wbrew wielu przedwyborczym sondażom), tworzy koalicję rządzącą, a powiat miński ma dwoje posłów, z czym wyborcy wiążą ogromne nadzieje. To historyczna szansa dla naszego powiatu.
Trzecie wydarzenie to wizyta w Mińsku prezydenta Lecha Kaczyńskiego (pierwsza wizyta Prezydenta RP po 1989 r. w naszym mieście). Wydarzenie ogromnej wagi politycznej i promocyjnej. Czekamy na wymierne jego wyniki.
Należy też wyróżnić pierwsze Powiatowe Forum Kultury, na które środowiska twórcze czekały wiele lat. - Mam nadzieję, że te spotkania będą kontynuowane z pożytkiem zarówno dla twórców, jak i organizatorów kultury, ale przede wszystkim dla mieszkańców ziemi mińskiej – podsumowuje starosta.
Wójtowie mają głos
Dla wójta gminy Cegłów Krzysztofa Miklaszewskiego największym wydarzeniem były wcześniejsze wybory parlamentarne. – Wygrana Platformy w wyborach ma również przełożenie na moją gminę. Poza tym mijający rok był spokojny, z czego jestem zadowolony – mówi wójt.
W kraju największym wydarzeniem były wybory i zmiany po nich – mówi wójt gminy Siennica, Grzegorz Zieliński. – W gminie zaś było ich kilka, a najważniejsze to zakończenie wodociągowania, modernizacja ośrodka zdrowia oraz dożynki gminno–powiatowo-diecezjalne - informuje. Podstawowa gałąź rolnicza gminy - hodowla bydła mlecznego - powiększa się, jest ponad setka producentów mleka. Są i problemy, jak modernizacja dróg, ulic i chodników, gospodarka ściekowa, modernizacja oczyszczalni i budowa przyzagrodowych oczyszczalni ścieków. Z osobistych sukcesów wymienia jeden główny: – Mam wspaniałą rodzinę, która mnie wspiera i to jest dla mnie bardzo ważne – zdradza Grzegorz Zieliński.
– Mijający rok upłynął w atmosferze spokoju i wytężonej pracy - mówi wójt g miny Mrozy, Dariusz Jaszczuk. Za największy sukces uważa opracowanie projektów technicznych na kwotę 80 milionów złotych z funduszy strukturalnych, zrealizowanie zaplanowanych środków. Sukcesem jest również coroczny zjazd opiekunów szkolnych z całej Polski, co przyczynia się do promocji gminy. - W kraju niewątpliwym wydarzeniem roku były wybory. No i oczywiście wydarzenia sportowe, np. zdobyta na początku roku przez Adama Małysza kryształowa kula – wymienia wójt Jaszczuk.
Już zwodociągował
W tym roku mija 10. rocznica wodociągowania gminy Stanisławów. I to jest naszym największym sukcesem – mówi włodarz gminy, Wojciech Witczak. Udało się wyposażyć Papiernię w lepszą drogę, oświetlenie i wodociąg. Gmina wzbogaciła się o nowe, trzecie już przedszkole (po Stanisławowie i Ładzyniu), które powstało na 105m2 w Zespole Szkół w Pustelniku. - Jest to placówka niepubliczna, która realizuje program przedszkola publicznego, stąd my pokrywamy 75% kosztów jego działalności – tłumaczy wójt. Mamy dobre sale gimnastyczne – ciekawostką jest, że to w Stanisławowie powstała pierwsza, zaraz po tej w powiecie, tego rodzaju sala. Niestety, w tym roku nie będzie Sylwestra w Gminnym Ośrodku Kultury, bo nadal... nie jest zakończony jego remont. - I problemy związane z tą kwestią niestety przejdą na następny rok. Do wykonania pozostało ponowne pomalowanie elewacji budynku, cyklinowanie podłogi oraz zainstalowanie dwóch urządzeń. - Aby zakończyć całkowicie prace związane z ośrodkiem, musimy znaleźć zastępczego wykonawcę. A to już są dodatkowe koszta – wyjaśnia włodarz Witczak. Cieszy się też, że jest zdrowy, bo może dalej działać dla gminy.
Policyjny rok
Od 1 stycznia do 30 listopada 2007 r., na terenie działania mińskiej KPP stwierdzono 2908 przestępstw – o 844 mniej niż w roku ubiegłym. Wykrywalność wyniosła tu 71,2 % (w 2006 roku - 71,1 %. Odnotowano 1614 przestępstw o charakterze kryminalnym, natomiast w 2006 roku – 2056. Wykrywalność wyniosła 49,1 %, a w roku ubiegłym 48,5 %.
Włamań było 271 (w 2006 r. - 373), kradzieży – 492 (615), rozbojów – 48 (76), kradzieży aut – 35 (83). W identycznym okresie na drogach powiatu mińskiego odnotowano 1608 zdarzeń drogowych, 386 wypadków drogowych, 32 osoby poniosły śmierć, 498 zostało rannych i były 1222 kolizje drogowe.
Jubileuszowo
Pierwsze półrocze 2007 r. przyniosło masę wydarzeń w kulturze, sporcie i w samej redakcji. Nie zawsze szczęśliwych. Na początku roku, w styczniu pożegnaliśmy naszego wieloletniego kolegę, dziennikarza Co słychać? Józefa Lipińskiego. Przez redakcję przewinęło sie wiele osób, które zaznaczyły swoją obecność w życiu redakcji.
W kwietniu ukazał się 500. numer naszego tygodnika – jubileusz obchodziliśmy m.in. z Kurpsiami. Sto lat życzyliśmy kilkunastu mieszkańcom naszego powiatu. Swoje 85. urodziny obchodziła Dąbrówka, a 60. urodziny - dyrektor MSzA, Wenanty Maciej Domagała, o 20 lat młodsza jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, 8 lat kończył miński Warsztat Terapii Zajęciowej przy Caritasie.
Dozy kultury
W kwietniu Danuta Grzegorczyk ogłosiła konkurs o serialu „Ranczo” kręconym w Jeruzalu – od tego czasu jest o nim głośno. Znanych i lubianych nie zabrakło m.in. na placu Budowlanki podczas majówki - zagrali Golce, w Halinowie - Norbi, na Mazowieckiej Piętnastce - Mandaryna, a podczas konkursu piosenki obcojęzycznej w MszA – Małgorzata Lewińska. Mrozy powitały językoznawcę Jerzego Bralczyka.
Odbył się VI Mazowiecki Festiwal Kapel i Śpiewaków w MDK i XII Mazowiecki Rajd Weteranów Szos ulicami Mińska.
Powstanie UTW
Pisaliśmy o pierwszym rankingu szkół średnich, gdzie Macierzanka wylądowała na 15. miejscu w województwie, a 110 w Polsce, o pierwszym przypadku sepsy w powiecie (w gminie Siennica) u dziewczynki, na szczęście bez tragicznych skutków.
Ważnym wydarzeniem było otwarcie przejścia podziemnego na perony i drugą stronę torów na PKP za 3 mln euro oraz powstanie UTW, do którego w ciągu zaledwie kilku dni zapisało się przeszło sto osób, a na inauguracji pojawił się Wojciech Siemion i Piotr Szczepanik. Największe problemy przyniósł basen, który miał być otwarty wiosną, ale w związku z wciąż opóźniającymi się robotami przeniesiono na sierpień. Niestety, i ta data nie wypaliła – basen nadal jest nieczynny.
Co w sporcie
Zorganizowaliśmy IX Halowy Turniej Piłki Nożnej Co słychać?, podczas którego zanotowaliśmy rekord frekwencji – zgłosiło się 105 drużyn z miasta, powiatu, Warszawy i okolic. Trzeba oczywiście wspomnieć o naszej mistrzyni piłkarskiej – Mazovii, która kilka miesięcy temu zyskała nowego sponsora – ZNTK. Nie zapominaliśmy o szachach, siatkówce, warcabach i innych dyscyplinach, wokół których działo się wiele ciekawego.
Czworaczki
W czerwcu 30 lat kończyło CKU. Mińską bibliotekę publiczną odwiedziły pisarki: Joanna Papuzińska i Agnieszka Frączek. 80-lecie obchodziła OSP w Jakubowie, a 88. rocznicę działalności - Komenda Powiatowa Policji w Mińsku Mazowieckim. Na świat przyszły też w mińskim szpitalu... pierwsze czworaczki Marzeny i Andrzeja Drożdżów.
Kolejny miesiąc to spławikowe mistrzostwa kół klubów i okręgu siedleckiego, w której mińszczanie utrzymali drugą pozycję. To też obchody 65. rocznicy likwidacji getta na Starym Rynku w Mińsku Mazowieckim.
Na emeryturę odszedł Zdzisław Mazanka, wieloletni dyrektor ZS-2 w Mińsku Mazowieckim – jego miejsce zajął Tomasz Płochocki. Mińską Dąbrówkę odwiedził arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
Ważne na skróty
Zorganizowaliśmy trzeci Festiwal Chleba w Mińsku Mazowieckim, trwający dwa dni. Wystąpili w nim m.in. Trebunie Tutki, Mazowsze, Krakowiacy i Górale.
Odbyło się mińskie Michalinum 2007 – V edycja konkursu recytatorskiego, odpust w kościele mariawickim w Wiśniewie, a swoje 20. urodziny świętował miński MDK.
Urodziła się tysięczna mińszczanka – Klaudia Piekut - szczęśliwymi rodzicami zostali Kamila i Marcin Piekutowie z Dębego Wielkiego Wielkiego.
Do mińskiej ŻW przyjechał z wizytą Aleksander Szczygło, minister obrony narodowej, później Mińsk odwiedzili prezydent Lech Kaczyński oraz minister sportu Elżbieta Jakubiak. Swoje 65-lecie obchodził miński Zespół Szkół Ekonomicznych.
W Polsce odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne.
Geppert z Tygrysem
Pisaliśmy o Trampie 2007 – przeglądzie piosenki biwakowej, kweście parafialnej na mińskim cmentarzu, gdzie zebrano rekordową sumę ponad 10 tysięcy złotych. MOPS zmienił siedzibę. 100-lecie obchodził szpital w Rudce. W Stanisławowie zorganizowano III Mistrzostwa Polski Karate Tsunami, w MDK – Płonącą Święcę, na której gościła Edyta Geppert. Ostatni miesiąc to wizyta w Mińsku słynnego boksera Dariusza Michalczewskiego, 8. charytatywny koncert pt. „Trochę słońca”, DeHa – happening na cześć mińszczanina Jana Himilsbaha.
Numer: 2007 51
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ