Wystawa w MZM

Pocztówka bożonarodzeniowa towarzyszy człowiekowi od wielu lat. Jest nie tylko sposobem pamięci o bliskich, ale też wyrażania uczuć wobec nich. Krzysztof Szczypiorski gromadził takie kartki przez wiele lat i użyczył je Muzeum Ziemi Mińskiej, aby to mogło zaprezentować zbiory mińszczanom

Czary na kartkach

Wystawa w MZM / Czary na kartkach

Tytuł owej wystawy to 100 lat pocztówki bożonarodzeniowej, gdyż wszystkie przedstawione kartki pochodzą z XX wieku. Już na pierwszy rzut oka widać różnicę pomiędzy nimi w poszczególnych dziesięcioleciach. Na otwarcie przybyli goście: burmistrz Zbigniew Grzesiak oraz prezes TPMM Janusz Kuligowski, a wszystkich przywitał Leszek Celej – dyrektor muzeum.
Szczególną uwagę zwracają pocztówki z lat dwudziestych i trzydziestych, wykonane w stylu art deco, zwaną polską sztuką stosowaną. Uwidacznia się tu rytmiczna budowa obrazu, wyraźnym choć uproszczonym konturem, dynamiką przedstawienia ruchu, fantazją, romantycznością i odwołaniem się do miejscowej tradycji i sztuki ludowej. Lata 50. to ukazywanie na pocztówce najlepszego okresu polskiej karty świątecznej: pastuszków zmierzających do stajenki, oddających hołd nowonarodzonemu, klęczących przy żłóbku itp. W latach 80. pocztówka cechuje się naturalizmem.
Wśród popularnych wydawnictw, produkujących pocztówki, na czołowe miejsce wysuwało się m.in. Biuro Wydawnicze „Ruch” (dawniej Wydawnictwo Artystyczno – Graficzne RSW PRASA), które przez kilkadziesiąt lat było potentatem w tym zakresie. Do najciekawszych kart tego wydawnictwa należą pocztówki m.in. K. Szemiotha z 1988 roku, cechujące się niepowtarzalnym polskim klimatem. Zachwycają też dwie serie pocztówek projektu H. Bielickiej – Frybes wydanych w 1991 roku. W latach 80. modne było też zakonne Wydawnictwo Pallatinum, a pod ich koniec – firma Maccard z Warszawy, która zaczęła wypuszczać na rynek luksusowe pocztówki, w których obrazek świąteczny wykonany jest drukiem laserowym na folii aluminiowej.
– To oczywiście nie wszystkie pocztówki, jakie mam. Moja kolekcja liczy jakieś 2000 sztuk. Wybrałem te, które wydawały mi się najładniejsze – tłumaczył Szczypiorski.
Obok tejże wystawy można było obejrzeć drugą – związaną z powstaniem listopadowym na ziemi mińskiej. Tu nie zabrakło literatury związanej z tematem, gazety z 1830 roku, pocztówki z motywem powstańczym, militaria (np. guziki polskich i rosyjskich formacji wojskowych z 1831 roku) oraz filatelistyki i numizmatyki. Obie wystawy będą dostępne zwiedzającym do 11 stycznia 2008.

Numer: 2007 51   Autor: Justyna Olkowicz-Gut





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *