Sport jak sztuka

Sztuka nieskrępowanego przemieszczania się po mieście ma w Mińsku już spore tradycje i osiągnięcia. Po zakończeniu działalności teamu Undergravity nad Srebrną powstała nowa grupa miłośników, złożonych z ekstremalnych skoków i ewolucji. Nowa formacja - Urban Dimension Team udanie kontynuuje mińskie parkour’owe tradycje

Skaczą do kamery

Sport jak sztuka / Skaczą do kamery Przypomnijmy, że Le Parkuor to sztuka kształtująca zarówno ciało, jak i umysł. Pomysłodawcami i założycielami pierwszej grupy Le Parkour o nazwie Yamakasi byli Sebastien Foucan oraz David Belle, który posiadał rodzinne tradycje uprawiania gimnastyki rekreacyjnej. Zwykła gimnastyka szybko go znudziła i dlatego dla urozmaicenia biegał po lasach, pokonywał, wspinał się i przeskakiwał rozmaite naturalne przeszkody napotykane na drodze. Po przeprowadzce rodziny do Paryża, Belle zastąpił naturalne przeszkody sztucznymi. Zamiast drzew były budynki, zamiast krzaków - murki. Przeszkodą może być wszystko: ławka, doniczka, schody, barierki. Le Parkour rozwija się w bardzo szybkim tempie - wystarczy założyć wygodne ubranie sportowe i można zacząć ćwiczenia.
Urban Dimension Team to ekipa traceurów z Mińska Mazowieckiego. Powstała rok temu, ale członkowie uprawiają Parkour od dłuższego czasu. Jak mówią o sobie, wszystko zaczęło się od zebrania ekipy ludzi, którzy chcieli coś robić i rozwijać się fizycznie oraz psychicznie. Początkowe zainteresowania sportami walk okazały się chybionym pomysłem, jednak to one doprowadziły do poznania i fascynacji technikami traceuringu. Skład zmieniał się często, a obecnie pozostało ich trzech - Luker (Łukasz Hutkowski), Mati (Mateusz Turzyński) oraz Toster (Mateusz Ostrowski) - kamerzysta. Początki jak zwykle były trudne, jednak z biegiem czasu doświadczenie i nabywane umiejętności pozwoliły im rozwijać się pod względem fizycznym i psychicznym oraz pokonywać strach przed poszczególnymi ewolucjami. Parkour stał się dla nich oprócz sposobu na spędzanie wolnego czasu pewną filozofią życia, która, pomimo zagrożeń kontuzjami, jest motywacją do dalszych ćwiczeń i bycia jeszcze lepszym.
Więcej informacji o grupie wraz z filmami video dowiemy się na stronie: www.urbandimension.yoyo.pl.

Numer: 2007 51   Autor: (jaz)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *