Z Mińska Mazowieckiego rodem

Ponad 1200 głosów w plebiscycie na najlepszego nauczyciela w województwie mazowieckim dało zwycięstwo Dariuszowi Kulmie – matematykowi z Gimnazjum Miejskiego nr 2 w Mińsku Mazowieckim. Oprócz niego o tytuł w konkursie zorganizowanym pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty – Ryszarda Raczyńskiego, walczyło ponad siedemdziesięciu pedagogów, przeważnie z Warszawy

Belfer Mazowsza

Dariusz Kulma jest nauczycielem już od 10 lat. Pierwszą pracę pedagogiczną podjął w SP-3 i jednocześnie studiował matematykę. Jak twierdzi, skrzydła rozwinął dopiero w GM-2, z którym jest związany od początku istnienia szkoły. Jest nie tylko lubianym, choć wymagającym nauczycielem, który próbuje przede wszystkim uczyć praktycznej matematyki, ale i współtwórcą życia szkoły. Ma sporo osiągnięć, mimo młodego wieku. Wykształcił już kilku olimpijczyków, zajmował się edukacją matematyczną zdolnego Michała Kopczyńskiego. W czasach, gdy wiedza ścisła uchodzi za trudną, niezrozumiałą, on próbuje przekonywać uczniów i nauczycieli do pokochania matematyki. Jest pomysłodawcą i głównym organizatorem pierwszego w Polsce multimedialnego konkursu matematycznego – „Kwadratura koła”, która w tym roku wystartowała po raz drugi. Rozruszał też Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Ścieżki nieskończoności”, które prowadzi ogólnopolski konkurs matematyczny i wyłapuje utalentowane dzieciaki. Chce, żeby stowarzyszenie pomagało też twórczym nauczycielom. Jest pomysłodawcą wyjazdów edukacyjnych dla trzecioklasistów, które organizuje od trzech lat. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, nie rozumie, co to znaczy mieć marzenia, które się nie spełniają. U niego od pomysłu do realizacji droga jest bardzo krótka.
W szkole Kulma to także opiekun zespołu muzycznego Strefa G2 – znanego w mińskim środowisku muzycznym ze szczególnego przywiązania do poezji śpiewanej i wielu nagród zdobytych na przeglądach i konkursach. W ciągu czterech lat istnienia zespół zgromadził na swoim koncie 22 (!) nagrody. Udaje mu się pokazywać gimnazjalistom uroki muzyki z krainy łagodności, która jest jego drugą pasją. Jest w końcu założycielem Przystani Zagubionych Marzeń – zespołu, który już nagrał płytę demo, a teraz szykuje się do wydania płyty z własnymi utworami, do których muzykę i słowa pisze również frontman. Poza tym cały czas, od wielu już lat prowadzi grupę muzyczną w kościele NNMP.
To nie koniec pasji najlepszego nauczyciela Mazowsza. Trzeba wiedzieć, że Kulma to zapalony turysta, który zaraża swoją miłością do gór młodszych i starszych. Co roku w wakacje wyjeżdża z młodzieżą do ukochanego Zakopanego, a swoich kolegów nauczycieli z pracy co roku zabiera na 3-4-dniową wycieczkę do najpiękniejszych zakątków Polski i nie tylko.
Ale Dariusz Kulma to nie tylko nauczyciel, lecz także od tej kadencji radny Rady Miasta. Działa w komisji budżetowej i rewizyjnej. Znany jest ze swojej świeżości spojrzenia na wiele spraw miasta, otwartości, zaangażowania w sprawy oświaty i pomysłowości. Jak mówi, udaje mu się realizować systematycznie założenia swojego programu wyborczego (przede wszystkim park wodny, unowocześnienie parku i remont Pałacu), co jest nie lada osiągnięciem, jeśli przypomnimy sobie pełne obietnic ulotki wyborcze. Jest do swojego zadania profesjonalnie przygotowany – skończył studia podyplomowe – Zarządzanie Samorządem Terytorialnym w WSPiA w Lublinie.
Bardzo się cieszy z wyróżnienia, tym bardziej że do tej pory, poza dyrektorem Wyszogrodzkim, nikt nie chciał zauważyć jego pracy. Nie otrzymał nagrody burmistrza, nie uhonorowano go też powiatową Laurą. Docenili go jednak uczniowie i to powód do prawdziwej satysfakcji. Podczas uroczystości ogłoszenia wyników plebiscytu dostał nagrodę mazowieckiego kuratora, a od sponsorów – wycieczkę do Tunezji dla dwóch osób. To niezwykle miłe wyróżnienie, zwłaszcza że niedawno stanął na ślubnym kobiercu. Życzymy podobnych cudów na nowej drodze życia.

Numer: 2005 23   Autor: Izabela Saganowska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *