Sokół tygodnia

Coraz częściej w naszą rzeczywistość wkrada się wirtual, który kusi mnogością rozrywek. Zachęca do bliższego zapoznania i poświęcenia wolnego czasu. Jest muzyka, gry, książki, czatowanie, różne strony oferujące wiele cennych informacji. Samorządy, firmy, urzędy centralne, organizacje mają strony www. To nie tylko zbiór informacji, ale także promocja. Wszystkie one są dziełem ludzi. Jak to wygląda wśród mińszczan, wśród mieszkańców naszego powiatu? Czy znajdziemy gdzieś w wirtualu naszą sąsiadkę bądź znajomego?

Prywatny wirtual

Sokół tygodnia / Prywatny wirtual

Trochę kultury
Miłośnicy i zapaleńcy tworzą swoje www i blogi, na których mówią o tym, co lubią, co ich bawi, co sprawia, że są jacy są. Uatrakcyjniają je nowinkami, kolorowymi tapetami, zdjęciami - nierzadko wykonanymi przez siebie.
Surfując na stronach internetowych kulturowych, warto zajrzeć na aiart.pl (grafik i plastyczka, którzy tworzą plakaty, strony). Swoją www ma Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Ścieżki Nieskończoności zrzeszające młodych i kreatywnych nauczycieli – tu możemy poczytać o Kwadraturze Koła i zostawić zgłoszenie (do 6 grudnia!), a także pobrać Biuletyn stowarzyszenia.
Świeże i ciekawe informacje znajdziemy na stronie Niezależnej Inicjatywy Kulturalnej – www.nik.minskmaz.com. Ta zawiera świeże aktualności urozmaicone plakatami czy zdjęciami z konkretnych imprez, konkursów. Tu także znajdziemy odnośnik do www.rock.minskmaz.com, gdzie możemy poczytać o festiwalach Fock in Minsk Fest. Zajmuje się wystawami, koncertami, wydaje gazetkę.

Na sportowo
W tej kategorii najwięcej jest piłkarskich począwszy od Mazovii (i jej fanów na www.mazoviafans.vgh.pl) poprzez strony zespołów z innych gmin - Victoria Sulejówek, Jutrzenka/Tęcza Cegłów, Fenix Siennica, Victoria Kałuszyn czy siedlecka Pogoń. Także www.hrekulesosiny.net – strona drużyny piłkarskiej LZS Herkules z Nowych Osin i www.mlpn.daap.net – Miejska Liga Piłki Nożnej w Sulejówku. Mamy możliwość poznania terminarza spotkań, wyników, zdjęć z boiska. Informacje znajdą także miłośnicy innych dyscyplin: siatkówki (www.siatkowka.minsk.prv.pl), szachów (www.mtsz.ttcomm.pl), teakwon-do (www.mks-teakwondo.com), karate (www.mkkk.pl), warcabów, judo (www.thepowerofra.w8w.pl). Warto zajrzeć także na stronę Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji www.mosir.org.pl.

Muzycznie
Mamy kilka stron zespołów, m.in. delacore.pl, dgzz.isak.pl (Daniela Gałązki z zespołem), mkl.art.pl (Muzyka Końca Lata) i starepanny.pl. Informują one o składach grup, ich koncertach, przedstawiają ciekawe galerie, kalendarz najbliższych występów. Na dgzz.isak.pl możemy pobrać mp3 z utworami grupy, teksty, przeczytać recenzje, na mkl.art.pl kupimy płyty, koszulki, znaczki z wizerunkiem zespołu, posłuchamy fragmentów utworów z pierwszej płyty. Możemy obejrzeć teledyski i występ zespołu DeLaCore u Kuby Wojewódzkiego. Można także posłuchać radia internetowego – Reaktor i DzacuPlRadio. Swoja stronę tańca nowoczesnego ma zespół taneczny Shoxtreme (www.shoxtreme.com), który uświetnia występami wiele imprez.

Oko na Mińsk
Jeśli chcemy obejrzeć Mińsk, wejdźmy na www.oko.minskmaz.pl. Zobaczymy domy i ulice miasta, Budowlankę, park i pałac Dernałowiczów, kościół Narodzenia NMP, cmentarz katolicki i żydowski, dworzec PKP, miasto zimą, w deszczu, we mgle, podczas burzy. Możemy sobie również ściągnąć na swój komputer tapety. Zdjęcia prezentuje także hobbysta-fotograf na captor.home.pl, ukazujące dzieci, krajobrazy, fotosy z podróży, ślubne, jest też sklep internetowy z plakatami i blog artysty.

Blogowanie
W Polsce jak na razie powstało około 2,5 miliona blogów – pamiętników, z czego ponad połowa znajduje się na serwerach powiązanych z onetem – onet.pl, tenbit.pl. Zawierają osobiste przemyślenia, uwagi, rysunki. Autorzy zazwyczaj kontaktują się z innymi użytkownikami, przez co powstaje nowy twór – blogosfera. Coraz więcej osób pisze swoje pamiętniki w sieci. Namówieni przez znajomych, bo im się po prostu spodobało czy przez przypadek – różne są przyczyny. Największą grupę osób tworzą nastolatki, piszące tzw. teen-blogi. Widać je niekiedy na pierwszy rzut oka, bo są bardzo barwne. - U mnie najważniejsze są zdjęcia, które robię z koleżankami oraz fotki moich zwierzaków – mówi 14-letnia Ania. - W moim blogu jest kolorowo, uwielbiam rysować, więc wklejam swoje obrazki na stronę – dodaje 13-letnia Kasia. I faktycznie, rzadko który blog jest pusty – gify, cliparty, rysunki – czy to ich własnego autorstwa, czy też zapożyczone wypełniają większość pamiętników. Ale przecież co autor, to inne przemyślenia, uwagi – o szkole, rodzinie, miłości, marzeniach, swoim hobby... Te tematy górują na teen-blogach. Klikając na blogi onetu i wpisując miasto Mińsk, wyświetla nam się zaledwie kilka blogów. Wśród nich są rycerze95 - blog dotyczący tańców w Mińsku (z wielkim różowym sercem na środku strony), blog ucznia I klasy informatycznej Budowlanki – Przemka Kucia i wiele postów nawiązujących do miasta. Znajdziemy też sulejówczan – wiernych kibiców tutejszej Victorii - z terminami meczów i wynikami.

Vivat alternatywa
Użytkownicy Internetu zamiast korzystać z oficjalnych komunikatorów, coraz częściej przesiadają się na programy alternatywne. Przykładem może być Miranda IM, której z miesiąca na miesiąc przybywa po kilka tysięcy użytkowników. – Korzystam z tego programu, ponieważ w odróżnieniu od normalnego gadu-gadu, w okienku rozmowy nie pokazują mi się żadne reklamy - pisze „jevko”. - Program nie spowalnia komputera, a przede wszystkim „Mirka” to multikomunikator, czyli równocześnie w jednym komputerze mam GG, ICQ, Tlen i Skypa, a już tylko jako wartość dodaną wymienię możliwość edytowania bloga, sprawdzania e-poczty i czytania RSS-ów – mówi.
Dlaczego warto szukać alternatywnych programów? Bo takie produkty są bezpieczniejsze, wydajne w użyciu, a przede wszystkim darmowe. Jak na przykład Bombus, komunikator internetowy na telefon komórkowy, obsługuje sieć Jabber, więc można się za pomocą niego komunikować z użytkownikami wszystkich IM, oczywiście płacąc tylko za transfer danych, a nie tak jak to jest np. z GG złotówkę za tydzień.

www mieszkańców
Swoje www mają mieszkańcy każdej z naszych gmin, np. w Cegłowie jest stowarzyszenie „Kulturalna Przystań” (www.ceglow.info), w przygotowaniu strona Koła Łowieckiego Jedlina (będzie historia, galeria, artykuły), w Dębem prywatna strona mieszkańca www.bramowski.pl z wieloma zdjęciami miejscowości i okolic oraz innymi fotami. W Dobrem – prywatna www nauczyciela historii Krzysztofa Laskowskiego www.republika.pl/historiagimnazjum), gmina Halinów to m.in. nieoficjalne forum mieszkańców (www.halinow.org), w Latowiczu – Zygmunt Tomasz Gajowniczek stworzył witrynę o bocianach i ludziach (www.republika.pl/latowiczbocian), Mrozy to forum mieszkańców (www.mrozy.hopto.org), stronka OSP Mrozy (www.ospmrozy.pl), gmina Siennica to www Cezarego Paszkowskiego na temat Pogorzeli z interesującymi informacjami, zdjęciami – także tymi sprzed wielu lat ukazujące wieś (www.pogorzel.republika.pl) i wiele innych. W Sulejówku mamy www chóru międzyparafialnego ICHTHIS (www.ichthis.prv.pl), forum miasta (www.sulejowek.net), sulejóweckiej OSP (www.998sulejowek.ovh.org), wirtualny Sulejówek widziany oczami mieszkańca (www.sulejowek.mazowsze.pl) i strona sympatyków amatorskiej łączności radiowej Sulejówka i okolic (www.radioamator.elektroda.net). Oprócz nich są jeszcze inne – wystarczy tylko dobrze poszperać w sieci.
Warto też zajrzeć na stronę rodziny Stankiewiczów z Mazowsza (www.stankiewicz.e.pl), gdzie poczytamy o dziejach tej familii, zainteresowaniach.

Być w gronie
Wpisując w okienko Mińsk Mazowiecki, znajdziemy aż 8110 gronowiczów! W różnym wieku, z wieloma pasjami, z jednym lub 20 zdjęciami. Do grona.net można dołączyć tylko przez zaproszenie od znajomego (użytkownika grona). Możemy wyszukać któregoś z gronowiczów i wysłać mu prośbę o zaproszenie. Grono.net zawiera tysiące forów dyskusyjnych (tzw. gron tematycznych), gdzie można porozmawiać na dowolny temat. Można znaleźć też ogłoszenia oraz informacje o wydarzeniach kulturalnych. Strona jest darmowa, a opłaty pobierane są tylko za możliwość zostania gronowładnym, dzięki czemu użytkownik otrzymuje szereg dodatkowych przywilejów w serwisie.
W internecie znajdziemy jeszcze wiele stron, m.in. fotka.pl, chat.onet.pl, chat.yahoo.com, icq.com., do których uzyskujemy dostęp po zalogowaniu. Ciekawą jest strona nasza-klasa.pl, gdzie odnajdziemy starych bądź obecnych znajomych ze swojej klasy. Możemy też zainstalować sobie gadu-gadu czy skype’a i codziennie mieć przyjaciół na wyciągnięcie wirtualnej ręki.

Mińskie fora
Poza stronami prywatnymi, blogami i różnego rodzaju czatami możemy także wyrazić nasze zadanie na forach tematycznych. Najbardziej znanym jest forum na gazeta.pl. Wśród forów regionalnych mamy także fora z mińskiego powiatu. O czym najczęściej dyskutują mieszkańcy powiatu? O mieszkaniach, komunikacji, usługach czy też kupnie-sprzedaży. Ma forum Mińska Mazowieckiego mamy także dyskusję o „nowych” mińszczanach. Skąd przyszli, co myślą o mieście nad Srebrną, jak oceniają miejskie władze. Forum to także swoisty zawór bezpieczeństwa. Tu, w sposób anonimowy, możemy wyładować wszystkie frustracje oraz wyżyć się na nieudolności władz czy też naszych radnych. Na forum dyskusyjnym „Powiat Miński” prowadzona jest też dyskusja o janowskim lotnisku. Mieszkańcy stolicy powiatu poszukują także dobrych lekarzy czy też zespołów na wesele. Jednak obserwując aktywność uczestnictwa, powiatowe fora nie cieszą się zbytnim zainteresowaniem. Fora Sulejówka, Halinowa i Dębego Wielkiego Wielkiego mają niską aktywność. Forum Mińska i powiatu mińskiego to aktywność średnia.

Numer: 2007 48





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *