W Żakowie

Społeczność szkolna Zespołu Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie wraz z Radą Rodziców fetowała 24 listopada br. 90-lecie istnienia żakowskich szkół

Rycerska feta

W Żakowie / Rycerska feta

Z oficjalnych, zachowanych dokumentów wynika, że pierwsza elementarna szkoła w Żakowie została zorganizowana w październiku 1917 roku, choć z pewnością nauczanie dzieci w różnych formach miało miejsce już wcześniej. W swojej 90-letniej karierze zmieniała ona kilkakrotnie nazwę. Najpierw jako Początkowa Szkoła Ludowa, Publiczna Szkoła Podstawowa, Zespół Szkół im. Zawiszy Czarnego. Dotychczas szkołą rządziło 13 kierowników i dyrektorów. Pierwszym kierownikiem „szkoły ludowej” był Wiktor Gręziak. Najdłużej szkołę prowadzili Antonina i Franciszek Lorensowie (1929-1950). Z okresu Polski Ludowej najdłużej urzędującym kierownikiem (1970-1984) był Stanisław Prus, a największy rozwój gospodarczy, organizacyjny i wychowawczy nastąpił za rządów dyrektora Tadeusza Gnoińskiego (1987-2007). Dotychczas pracowało tu 88 nauczycieli i wychowawców, z czego 10 jest już emerytami, w tym 3 dyrektorów: Janina Chłopik, Stanisław Prus i Tadeusz Gnoiński. Przed wojną i w okresie wojny szkoła mieściła się w 3-pokojowej chacie wiejskiej. Po wojnie szkoła zajęła pałac dworski. Dopiero rok szkolny 1999/2000 został rozpoczęty w budynku nowoczesnej szkoły, który był budowany, przez 4 lata.
Tegoroczne obchody jubileuszu szkoły zostały rozpoczęte mszą w kościele parafialnym w Siennicy, natomiast akademia w Domu Strażaka w Żakowie.
Zgromadzonych powitała i opowiedziała o szkole dyrektor Teresa Matwiej. Wśród bolączek szkoły wymieniła marzenia o sali gimnastycznej i to, że wokół szkoły błoto dokucza. Po tym nastąpiły wystąpienia zaproszonych osobistości. Wójt gminy Grzegorz Zieliński obok gratulacji, uznania i nadziei na budowę sali sportowej, przy aplikowaniu środków finansowych unijnych, ufundował prezent dla szkoły w postaci nowoczesnej drukarki. W dalszej części życzenia składali m.in. Jacek Zwierz, Krzysztof Michalik, Roman Jaguścik, Stanisław Czajka, dyrektor PODN oraz Jerzy Smoliński - przewodniczący Stowarzyszenia Sienniczan, który deklarował pomoc przy budowie sali gimnazstycznej. W bogatym programie artystycznym wystąpiły dzieci najmłodsze (paziowie), starszych klas (giermkowie) i gimnazjaliści (rycerze) prezentując recytacje, śpiewy i tańce. W tej części programu 11 pierwszaków, w tym 7 chłopców i 4 dziewczynki zostało pasowanych na uczniów szkoły. Gościnnie wystąpił zespół taneczny z mińskiej Kazimierzówki, prezentując tańce średniowieczne. Zbiorowe odśpiewanie Sto lat zakończyło akademię w Domu Strażaka.
Zapadał już mrok, kiedy na dziedzińcu przed szkołą został odsłonięty pomnik Zawiszy Czarnego z Garbowa - patrona szkoły. Na zakończenie zaproszeni goście zostali poczęstowani obiadem serwowanym w pomieszczeniach szkoły. Była także okazja obejrzenia dobrze zorganizowanej wystawy, ilustrującej historię szkoły, a także wpisania się do wyłożonej księgi pamiątkowej. PS. Autor był uczniem żakowskiego powszechniaka.

Numer: 2007 48   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *