W mińskim Mechaniku

Tomasz Płochocki, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim uznał, że znajomość ojczyzny i jej dziejów szkoła powinna przekazywać swoim uczniom również przez krajoznawstwo. Stąd działania zmierzające do uczestnictwa w programie MEN „Wycieczki edukacyjne do miejsc pamięci narodowej”

Kawałek historii

W mińskim Mechaniku / Kawałek historii

Uzgodniono priorytety i powołano koordynatorów projektu w osobach nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie - Magdaleny Jurzyk i Grzegorza Trochima. Gdy program został zakwalifikowany pozytywnie przez kuratorium w Warszawie, przystąpiono, z wytężoną pracą, do realizacji wyjazdu do Krakowa, Wadowic i Oświęcimia. Będzie jeszcze Warszawa, ale już teraz - na gorąco - młodzież i nauczyciele podzielili się wrażeniami z odbytych wojaży.
Trzy ostatnie tygodnie października to trzy wspaniałe wycieczki, w których uczestniczyli uczniowie klas I i II Mechanika. Każda wycieczka trwała 3 dni, a wzięło w nich udział 120 uczniów. Dzięki dotacji kuratorium, które pokryło połowę kosztów, młodzież mogła zwiedzić dawną stolicę Polski i jej okolice. W Pszczynie spacerowaliśmy po parku książąt śląskich, w Krakowie podziwialiśmy Katedrę Zygmuntowską i oczywiście wszyscy głaskali (na szczęście) serce dzwonu. Po hejnale z wieży mariackiej machaliśmy hejnaliście, a potem spacer po rynku i zakup pamiątek w Sukiennicach. Na koniec odwiedziliśmy smoka, niestety nie zionął ogniem.
W Wadowicach pełni zadumy, w ciszy i skupieniu przeszli przez pokoje, w których mieszkał Jan Paweł II, a potem były kremówki. Większość uczniów po raz pierwszy była w Oświęcimiu. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem słuchali przewodnika, który opowiadał o życiu i śmierci w największym obozie zagłady w czasie II wojny światowej, natomiast elektrownia wodna „Żar” cieszyła się szczególnym zainteresowaniem uczniów technikum. Choć program był napięty, a pogoda niezbyt sprzyjająca na zwiedzanie, i tak wszystkim dopisywały humory. To także dzięki opiekunom, którymi byli: Grzegorz Trochim, Romana Berbecka-Chróst, Lech Dmochowski, Magdalena Jurzyk, Elżbieta Chabiera, Marek Szczurowski, Alina Łodyga, Barbara Korgul i Rafał Świderski. Dzięki kierowcy Robertowi Fusikowi wszędzie dojechali bez problemu.
Młodzież i nauczyciele są bardzo wdzięczni, że mogli spędzić wspaniałe chwile w przepięknych miejscach Polski. Jednocześnie zachęcają swoich kolegów i koleżanki (także z innych szkół) do uczestnictwa w podobnych przedsięwzięciach.

Numer: 2007 46   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *