Finał „Kwadratury koła”

Trzeci, finałowy etap „Kwadratury koła” odbył się 21 maja w sali gimnastycznej mińskiego GM-2. Spośród 21 ekip najrówniej we wszystkich etapach zaprezentował się zespół GM-2, ale z Sulejówka i z dorobkiem 33 pkt. zdobył nagrodę główną konkursu, którą był 25-calowy telewizor

Złoty Sulejówek

Odświętne stroje oraz skupienie i napięcie malujące się na twarzach uczonych zapaśników zwiastowały ostrą rywalizację i od samego początku nadały konkursowi poważny charakter. Prowadzący w klasyfikacji po dwóch etapach zespół gimnazjalistów z Sulejówka niczym się nie wyróżniał, ale punktował równo, utrzymując pozycję lidera.

Zaskoczeniem dla obserwatorów była druga pozycja uczniów z Dębego Wielkiego Wielkiego po 12 finałowych zadaniach. I wtedy zagrała matematyczna ruletka. Do rozwiązywania 13 zadania przystąpiło 11 zespołów. Jedyny poprawny wynik podali gimnazjaliści z Okuniewa i oni zdobyli 3 dodatkowe punkty, a ich ryzykowni rywale stracili taka samą liczbą punktów. To przewróciło tabelę. Sulejówczanie, którzy nie podjęli ostatniego wyzwania, utrzymali się na prowadzeniu, ale dębianie oddali drugie miejsce gimnazjalistom z Macierzanki i zostali jeszcze wyprzedzeni przez skuteczny Okuniew. Ceremonię rozdawania nagród poprowadził dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, który zaczął od serii podziękowań dla uczestników konkursu (w sumie około 350 uczniów w trzech etapach), sponsorów i wszystkich zaangażowanych w jego organizację z Pawłem Burkiem i Slawkiem Dziugłem, dzięki którym w „Kwadraturze” startuje Poświętne, jedyna drużyna spoza powiatu mińskiego. Dariusz Kulma – inicjator i główny organizator „Kwadratury” z radnym Tomaszem Magdziakiem sekundowali im dzielnie, co usprawniło najmilszą część imprezy. Dyplomy i upominki otrzymali wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie. W dobrych nastrojach rozjechali się laureaci i pokonani, a sił na powrót do domu im nie zbrakło, bo w konkursowej przerwie był pączkowy poczęstunek zakrapiany herbatką.
Miły akcent mieli gimnazjaliści ze Stanisławowa. Spośród trzech propozycji nazwy następnych edycji konkursu, siłą oklasków zebrani zdecydowali, że najlepiej brzmi „Skołowacienie kwadratu” wymyślony przez Irka Wytrykowskiego.
Reprezentacja gospodarzy nie popisała się zbytnio i zajęła ósme miejsce wspólnie z Mrozami i Salezjanami. Ten rezultat ich nie speszył, ale natchnął zapałem do sprawienia srogiego rewanżu rywalom w przyszłym roku. Trzymamy ich za słowo, trzymamy za nich kciuki i trochę zazdrościmy, bo chodzenie śladami Pitagorasa ma swój niewidzialny urok.

Ostateczna kolejność
GM-2 Sulejówek - 33 pkt, Macierzanka - 29 pkt, Okuniew - 25 pkt, Dębe Wlk. - 24 pkt, Stanisławów - 23 pkt, Stara Niedziałka, Pustelnik - po 21 pkt, Mrozy, Salezjanie, GM-2 Mińsk Mazowiecki - po 20 pkt, Poświętne, Jeruzal, Cegłów - po 18 pkt, Żaków, Jakubów - po 18 pkt, GM-1 Mińsk Mazowiecki - 16 pkt, Zamienie - 13 pkt, Latowicz - 11 pkt, Halinów - 10 pkt, GM-3 Mińsk Mazowiecki - 9 pkt, Siennica - 6 pkt.

Numer: 2005 22   Autor: Józef Lipiński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *