Wycieczki SOSzW

Pod hasłem ,,Szlakiem powstania pod Naczelnikiem w sukmanie” odbyła się wycieczka śladami Tadeusza Kościuszki. Brało w niej udział 34 wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mińsku Mazowieckim pod okiem Małgorzaty Laskowskiej, Ewy Charczuk, Renaty Kmiecik, Edyty Wołodźko i Elżbiety Zaręby

Bliżej Kościuszki

Wycieczki SOSzW / Bliżej Kościuszki Uczniowie klasy VI szkoły podstawowej oraz klas drugich gimnazjum zapoznali się z historią Powstania Kościuszkowskiego. Poznali najważniejsze postacie związane z tym wydarzeniem historycznym.
Trasa wycieczki wiodła przez Połaniec, Racławice, Kraków, Wrocław oraz Maciejowice. W pierwszym dniu uczestnicy spotkali się z prezesem Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu – Mieczysławem Machulakiem, z którym wspólnie zwiedzili szańce obozu powstańczego, Kopiec Kościuszki w Połańcu oraz Galerię Kościuszkowską w Połanieckim Centrum Kultury i Sztuki. Następnie przeżywali wydarzenia z 1794 r. na polach bitwy w Racławicach. Tam Alina Płoszewska opowiedziała nam przebieg bitwy, pokazała mogiły poległych kosynierów. Wszystkich zachwycił ogromny pomnik Wojciecha Bartosa Głowackiego, który własną czapką ugasił lont rosyjskiej armaty, krzycząc: - Moja charmata!
Dalsze kroki skierowali do Krakowa na Kopiec Kościuszki – symbol uznania narodu polskiego dla Naczelnika. U stóp kopca poznali postacie innych wybitnych Polaków, zwiedzając Muzeum Figur Woskowych.
Następnego dnia, pod okiem przewodniczki Cecylii Miski zwiedzali Kraków. Na Starym Rynku odczytali przysięgę, jaką złożył tu Kościuszko 27 III 1794 r. Później przeszli na Wawel, do Katedry, gdzie w krypcie św. Leonarda złożyli kwiaty na grobie Naczelnika. Po południu dotarli do Wrocławia. Podziwiali Panoramę Racławicką w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Wieczorem, po spacerze na rynku wrocławskim, podsumowali zdobyte wiadomości, układając puzzle historyczne i uzupełniając tekst z luką.
Ostatnim dniem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Tadeusza Kościuszki w ratuszu na rynku w Maciejowicach i pomników na polu bitwy 10 października 1794 r.

Numer: 2007 44   Autor: (jaz)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *