W mińskim Ekonomie

Przez dwa dni minionego tygodnia Zespół Szkół Ekonomicznych był w centrum oświatowych wydarzeń. Wprawdzie kurator mazowiecki wybrał za główny cel ZS-1 przy Budowlanej, ale przy Kazikowskiego nikt z tego powodu publicznie nie narzekał. Absencję kuratora osłodziły nagrody starosty oraz... medale ministra kultury i narodowego dziedzictwa. Wszystko z okazji czterech rocznic szkoły i zjazdu jej absolwentów

Dziekan poczwórny

W mińskim Ekonomie / Dziekan poczwórny

O tym, że popularny w okolicach, a dzięki liceum plastycznemu, także znany w regionie, Ekonom obchodzi aż cztery rocznice, nie przypuszczał nawet dyrektorujący od 18 lat Stefan Stępniewski. Jednak burmistrz trzymał rękę na rocznicowym pulsie i do 65 lat od utworzenia szkoły handlowej, 60. rocznicy powstania internatu i 15-lecia liceum plastycznego, dołożył kopę lat od upaństwowienia szkoły.
Na początku powiatowego dnia edukacji były jednak nie aneksy historyczne, a wysyp nagród od zarządu powiatu. Starosta A. J. Tarczyński wręczył je Irenie Kielak, Annie Padzik, Krystynie Milewskiej-Stasinowskiej, Stanisławowi Czajce, Jadwidze Goźlińskiej, Beacie Świątek-Mudant, siostrze Klaudii, Ewie Szmidt, Krystynie Wieczorek, Anecie Martyniak, Włodzimierzowi Baczewskiemu, Lidii Karczewskiej, Iwonie Grzegorczyk, Mariannie Wójcik, Jolancie Kamińskiej, Izabeli Wilk-Dobrzyńskiej, Mirosławie Rutkowskiej, Romanowi Osialowi, Piotrowi Mrozowi i Jadwidze Ostrowskiej-Dźwigale za 30 lat pracy. Jeszcze bardziej, bo nagrodą MEN, doceniono pracę Stefana Stępniewskiego, Wiesław Rogala otrzymał nagrodę kuratora, a Zdzisław Mazanka i Janina Brzeszkiewicz - medale KEN. Były również krzyże zasługi - brązowe dla Anny Padzik i Hanny Michalskiej oraz srebrne dla Teresy Wargockiej i Stanisława Czajki.
Stefanie, nasz z dyrektorski dziekanie - gratulowała Stępniewskiemu laurów za niewątpliwe osiągnięcia Krystyna Milewska. Ale nawet ciepłe słowa nie zatarły wrażenia, że to ostatnia wielka uroczystość odchodzącego po 18 latach kierowania ZSE dyrektora. On to w swoim referacie o historii szkoły docenił rolę prasy, cytując fragment naszego artykułu o Ekonomie jako sercu mińskiego szkolnictwa zawodowego. - Ksiądz dziekan Walicki mówił w homili o autorytetach. Takim jest dyrektor Stępniewski oraz 71 procent mianowanych i dyplomowanych nauczycieli naszych szkół - zauważył starosta Tarczyński, a wkrótce sam został udekorowany. Tę miłą niespodziankę sprawił radny Michał Góras, przywożąc od ministra kultury cztery brązowe medale Gloria Artis. Oprócz A. Tarczyńskiego i S. Stępniewskiego otrzymało je dwoje zasłużonych nauczycieli liceum plastycznego – Grażyna Wachowicz i Andrzej Sołtysiuk, a Bożenę Bajorek z Bożeną Stępniewską uhonorowano tytułami zasłużonych dla kultury narodowej.
Obchody zwieńczył czek od Haliny Strzębskiej – dyrektor BS w Mińsku Mazowieckim i występy artystyczne, czyli koncert... szkolnego chóru, recytatorów i popisowe minikoncerty harmonistów z kwartetem absolwentów Ekonoma. By jednak integracji stało się zadość, wszyscy zaśpiewali walc Barbary z Nocy i Dni o odwiecznym marzeniu spełnionej miłości „od nocy do nocy aż po noc”. Niektóre marzenia spełniły się tuż po uroczystośći. Nauczyciele plastyka pokazali galerię swoich dzieł, dyrektor - świeżo odnowiony i wyposażony internat, a kuchnia - smaczny obiad z dodatkami.
Tak było w piątek, 12 października, a w sobotę szkołę znowu odwiedzili goście. Tym razem z miast i wsi całego kraju, gdzie absolwenci ZSE rozproszyli się w poszukiwaniu lepszego chleba. I znowu spirytus movens imprezy okazał się dyrektor Stępniewski, ale o tym, jak świetnie bawił gości - za tydzień.

Numer: 2007 42   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *