Zabawy mińskiego WTZ

W dniach 3-7 września br. w Urlach nad Liwcem odbyły się już siódme spotkania integracyjne WTZ, których organizatorem była Alicja Mul, kierownik WTZ Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Mińsku. W tym roku hasłem przewodnim warsztatów była Japonia. W imprezie, która zbiegła się z obchodami 50-lecia podpisania stosunków polsko-japońskich, wzięło udział ponad 110 osób z Mińska, Mieni i Okuniewa

Terapia Japonią

Zabawy mińskiego WTZ / Terapia Japonią

Już w czwartek przed kolacją WTZ z Mińska Mazowieckiego przedstawił „Opowieści japońskie”, przybliżając kulturę i obyczaje Kraju Kwitnącej Wiśni, ale planowane samurajskie ognisko, z uwagi na złą pogodę, zastąpiła dyskoteka.
4 września po śniadaniu uczestnicy brali udział w konkursie na wykonanie smoka japońskiego symbolizującego daną placówkę. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci słodyczy. Po obiedzie odbył się pokaz filmu reklamowego o Japonii, a następnie WTZ z Mińska Mazowieckiego przygotował program artystyczny, podczas którego recytowano poezję japońską w oryginale wiersze haiku (Basho, Issa, Buson, Ryota, Kyoshi Takahama i innych autorów). Publiczność entuzjastycznie przyjęła wiersz o motylach, a nagrodami w konkursie piosenki były słodycze. Po kolacji zaś odbyło się oczekiwane ognisko, pieczenie kiełbasy i prezentacja poszczególnych placówek.
Piątek poświęcono w całości na zabawę w Japonię. Po śniadaniu wszystkie grupy wzięły udział w walkach sumo. Każdy z uczestników mógł przebrać się w specjalny pompowany kostium zawodnika sumo i stoczyć walkę na macie. Zabawa trwała kilka godzin, uczestnicy i kadra bawili się świetnie, zagrzewając do walki swoich faworytów. Po obiedzie uczestnicy zapoznali się kodeksem samuraja i przeszli etapy wtajemniczenia.
Uczestniczki zostały gejszami, prezentując parzenie herbaty, jedzenie pałeczkami, degustację potraw japońskich - sushi, tempury i kasutery. Po kolacji odbył się bal przebierańców, na którym wybrano cesarza i cesarzową balu. Nagrody były szczególnie atrakcyjne, bo oprócz zakupionych przez organizatora imprezy, zostały ufundowane przez Ambasadę Japonii. Wiele osób zostało wyróżnionych za oryginalny strój dyplomem i słodyczami Sobotę zdominowały zawody sportowe, prowadzone przez WTZ z Okuniewa. Przygotowano konkurencje o różnym stopniu trudności tak, aby każdy niepełnosprawny, bez względu na rodzaj schorzenia mógł wziąć w nich udział. Rozdano słodycze dla wszystkich uczestników imprezy. W konkursie rzutu do celu zostały wyróżnione 3 osoby, które otrzymały nagrody rzeczowe w postaci kompletów plastycznych Po obiedzie odbył się konkurs „latawce, origami, ikebana”. Uczestnicy mogli zabrać do swoich placówek wykonane przez siebie prace. W nagrodę otrzymali słodycze. Wieczorem odbyła się dyskoteka pożegnalna. Po dyskotece dyrektorzy z Caritas Diecezji Siedleckiej, księża Krzysztof Hapon i Paweł Smarz, odprawili wieczorną Mszę świętą.
W niedzielę odbyło się podsumowanie VII Spotkań Integracyjnych WTZ. Wręczono dyplomy pamiątkowe oraz nagrody książkowe, szampony, słodycze, napoje dla poszczególnych placówek oraz wszystkich uczestników imprezy. Terapeuci, kierownicy grup oraz rodzice w imieniu uczestników podziękowali za wspólnie spędzony czas, za dobrą zabawę. Podkreślali potrzebę organizacji takich imprez z uwagi na rehabilitację oraz integrację uczestników i wymianę doświadczeń wychowawców.

Numer: 2007 42   Autor: (jzp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *