Mińskie rocznice

Szare Szeregi to kryptonim działającego w konspiracji od 27 września 1939 roku do 18 stycznia 1945 roku ZHP. Ich program ujęto w trzech hasłach: „Dziś – Jutro – Pojutrze” lub „Piątek – Sobota – Niedziela”. Hasło „Dziś” oznaczało okres konspiracji i przygotowanie do powstania, „Jutro” – otwartą walkę zbrojną z okupantem, „Pojutrze” zaś – pracę w wolnej Polsce. W miniony czwartek obchodziliśmy uroczystości związane z 68. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz Szarych Szeregów

Tragedia i triumf

Mińskie rocznice / Tragedia i triumf

Rozpoczęto od uroczystej mszy świętej w kościele p.w. NNMP w Mińsku, gdzie zebrali się przedstawiciele Towarzystwa Pamięci 7 PUL, TPMM, Krajowej Rady Kombatantów, a także żołnierze Wojska Polskiego, harcerze oraz młodzież szkolna. Mszę koncelebrowało trzech księży: ks. Konrad Hasior oraz gościnnie: ks. płk Jan Sikora i ks. Sylwester Sienkiewicz z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie. – Szacuje się, że bezpośrednio działało w Szarych Szeregach ok. 4 tysięcy harcerzy, pośrednio zaś było to ok. 13 tysięcy. - Musimy pamiętać, że Szare Szeregi były sercem Armii Krajowej! – podkreślił w wygłoszonej homilii ks. Sikora, a także przypomniał wiernym tragiczną historię Janka Paruzela, który został rozstrzelany po tym, jak okupanci przechwycili od niego meldunek. Ksiądz Sikora opowiadał również o tym, jak były dostarczane meldunki – często po prostu w kieszeniach, co przecież było bardzo ryzykowne. Przytoczył też słowa Winstona Churchilla, premiera Wielkiej Brytanii: - Jeszcze nigdy tak wielu nie dokonało tak wiele takimi małymi siłami - na potwierdzenie heroicznej walki Polaków w czasie II wojny światowej. Wygłoszona homilia była tym ciekawsza, że ks. Sikora należał do Szarych Szeregów i zna owe wydarzenia z autopsji.
Równie uroczyste były obchody rocznicowe pod pomnikiem Szarych Szeregów. Krótkie przemówienia wygłosili przedstawiciele poszczególnych związków, po których nastąpiło złożenie kwiatów. Apel poległych odczytał druh Andrzej Soćko, a zaraz po tym wystrzelono salwy honorowe. Chór, składający się z uczniów SP im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Wiśniewie i SP im. Szarych Szeregów w Górkach, uświetnił obchody rocznicowe. Uczniowie zaprezentowali Hej, chłopcy, Szare Szeregi oraz Warszawskie dzieci pod batutą Zofii Kowalskiej.
Podczas słodkiego poczęstunku, zorganizowanego przez miński MDK kombatanci mówili: - 27 września 1939 roku Warszawa skapitulowała. Wobec takiej klęski byliśmy na tyle silni, aby podźwignąć się i utworzyć Szare Szeregi. Tragedia ta była początkiem triumfu!

Numer: 2007 40   Autor: Justyna Olkowicz-Gut





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *