Sportowy ranking szkół

Sensacji nie było. Rywalizację sportową szkół z powiatu mińskiego wygrali faworyci - SP-5, GM-3 i ZS-1 w żeńskiej i męskiej kategorii. Ale mińskie szkoły nie mogą czuć się bezpiecznie, bo z roku na rok coraz bardziej atakowane są przez mniejsze, ale prężne placówki z okolicznych gmin, a nawet wiosek

Wieś atakuje

Sportowy ranking szkół / Wieś atakuje

Ożywiony przed kilkoma laty powiatowy zarząd SZS z prezesem Józefem Tkaczykiem ma tylko 33 tysiące dotacji na swoją działalność, a do tego na 54 biorące udział w zawodach szkoły, tylko 33 zapłaciły składkę członkowską. Ustawiczny brak funduszy (szczególnie na drogie przejazdy) nie zniechęca jednak działaczy do nagradzania najlepszych szkół i działaczy, którzy z reguły są szkolnymi trenerami.
Za osiągnięcia ubiegłoroczne statuetkę otrzymał Józef Tkaczyk z Markiem Suwałą, a trzy pierwsze szkoły - puchary od starosty Antoniego J. Tarczyńskiego i talony rabatowe Fansportu (-20% na zakupy do 800 zł).
Poznajmy szczęśliwców i ich osiągnięcia. Wśród podstawówek wyraźnie zwycięża mińska Piątka, gromadząc 317 pkt. Ponad 200 pkt ma drugie Dębe Wielkie (262) i trzecia Dąbrówka (219), a ponad sto - Kopernik, Mrozy i Stara Niedziałka (odpowiednio 194, 167 i 100,5). Na pozostałych 18 miejscach plasują się głównie szkoły wiejskie, ale też słabsza w tym roku Szóstka oraz SP-3 z Sulejówka wraz z Halinowem i Kałuszynem (13, 15 i 17 pozycja).
Wśród gimnazjów wciąż dominują GM-3 i GM-2 z Mińska, ale już trzecie i czwarte miejsce zdobył Wielgolas i Mrozy. Kolejne lokaty Macierzanki i Andersiaków na pewno nie są szczytem możliwości tych szkół, a różnica 200 punktów od mistrza rankingu powinna dawać do myślenia.
Szkoły średnie to wciąż supremacja Królewskich, którzy wręcz znokautowali drugą Macierzankę (1218:645 pkt) i trzeciego Mechanika. Dziewczęta ZS-1 nie wygrały aż tak wysoko, ale wyraźnie zarówno z Macierzanką, jak i Ekonomikiem. Ze szkół wiejskich nieźle wypadły Mrozy, słabiej Janów, a ostatnie miejsce okupuje Siennica.
Dominacja ZS-1 w powiecie przyniosła niebywały sukces w regionie. Tam w klasyfikacji generalnej za 2006/07 rok Królewscy ulegli tylko dwóm szkołom z Garwolina, gromadząc 1375 pkt, ale bez finału w pięciu dyscyplinach sportowych. Rozbicie Garwolina jest jednak możliwe, do czego Marka Suwałę namawiał zahartowany w bojach Józef Tkaczyk.
Trudniej będzie o laury GM-3, które uzbierało na 9. miejsce 262 pkt - o dwieście mniej od zwycięskiego PG-1 z Siedlec.
Większe szanse na regionalne zwycięstwo ma mińska Piątka, która z 244 punktami zajęła 6. miejsce, ale startując tylko w finale 9 na 27 dyscyplin rankingowych. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze dębianie, 14. był Kopernik, 16. - Dąbrówka, 21. - Mrozy, 28. - Stara Niedziałka, a 30. - Zamienie.
To jeszcze nie wszystko, bo nasze szkoły startowały również w finałach MIMS, walcząc o tytuły mistrzów Mazowsza. Niestety, w klasyfikacji generalnej 42 powiatów spadliśmy z 15. na 24. miejsce. O wynikach i przyczynach degradacji już za tydzień, a teraz oddajmy głos gościom sportowej gali.
Starosta Antoni J. Tarczyński upatrywał przyszłe sukcesy - już na europejskim poziomie - w poprawie bazy sportowej, której znamiennym elementem będzie projektowana hala widowiskowo-sportowa.
Poseł Czesław Mroczek widzi problemy nie tylko ekonomiczne, ale też w masowości i zaangażowaniu nauczycieli. Unia też nie przewidziała specjalnych środków na sport, więc wnioski trzeba gdzieś ukryć lub... zmienić preferencje.
Teresa Wargocka wystąpiła nie w roli radnej wojewódzkiej a dyrektora szkoły, której zwycięstwo powiatowe i brąz regionalny to zasługi Marka Suwały, którego nie trzeba motywować do pracy z młodzieżą. Takich trenerskich altruistów jest w powiecie więcej, ale jednak niedosyt sukcesów widać gołym okiem, bo 130-tysięczny powiat miński stać na zdominowanie regionu. Na razie siedleckiego, bo z taką bazą i pieniędzmi na podbicie metropolii warszawskiej nie mamy szans.
PS By słowo stało się rekordem, trener Zbigniew Sarna zaprasza rocznik 91 i młodszych na zajęcia lekkoatletyczne w każdy poniedziałek i środę o 16.00 na boisku przy ul. Budowlanej.

Numer: 2007 40   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *