Szanowni Państwo, 28 grudnia 2004 roku Rada Miasta podjęła decyzję o utworzeniu Muzeum, którego siedzibą główną został Pałac Łubieńskich (ul. Okrzei 16). Częścią składową tej jednostki kultury jest Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich (ul. gen. K. Sosnkowskiego 4)

Dyrektor apeluje

Oba obiekty wymagają gruntownego remontu, który winien rozpocząć się od naprawy pokryć dachowych. Uruchomienie nowych sal wystawowych warunkowane jest również możliwością pozyskania takich eksponatów, które rejestrują historię miasta, okolic i ich mieszkańców. Świadczą jednocześnie o nieuchronnym upływie czasu, a zawarta w nich treść jest o wiele wymowniejsza i bardziej pierwotna niż ludzka pamięć tak bardzo skażona bądź subiektywizmem, bądź swą ulotnością. Nierzadko występuje również to, co można nazwać „syndromem epitafium” czyli pokusą petryfikowania dziejów poprzez rolę własnej osoby, takie nad wyraz gloryfikowanie własnej osoby.

Dlatego właśnie rzeczy (przedmioty) są dla muzealnika najbardziej obiektywną materią poznawczą. One są wszędzie: zespoły pałacowo-parkowe, architektura drewniana, kościoły, kapliczki, mieszczańskie domy prywatne i użyteczności publicznej, zakłady rzemieślnicze, przemysłowe… To obiekty wielkogabarytowe, które w Muzeum mogą być rejestrowane w formie dokumentacji architektonicznej, fotograficznej, malarskiej czy wiernej makiety. Ale przecież w naszych domach czy obejściach znajduje się wiele „umykających” przedmiotów, które niekoniecznie muszą być dziełami sztuki – najczęściej świadczą o naszym codziennym życiu. Z jednej strony może to być mydelniczka czy pędzel do golenia z podstawą z ebonitu z lat 50-tych XX wieku (przykład sztuki użytecznej z zastosowaniem materiału, który obecnie został wyparty przez masy plastyczne) lub klasyczna pralka „Frania”, tak charakterystyczna dla gospodarstwa domowego okresu PRL. Z drugiej strony meble secesyjne z przełomu XIX i XX wieku czy w stylu art deco z lat 20-tych XX wieku. Mogą to być brony, pługi, wialnie, poniemiecki siewnik, ale i moździerz, dłuta, heble, zegary, ordery… Jako ciekawostkę powiem Państwu, że w polskich muzeach zgromadzonych jest około 13 milionów obiektów muzealnych, a tylko w jednym z chicagowskich muzeów: etnograficzno-etnologiczno-archeologicznym jest ich około 16 milionów. Dlatego powstrzymam się od mnożenia dalszych przykładów. Sześć wieków istnienia Miasta nie może być wzgardzone obojętnością czy też wyborem: w którym bucie chodzić należy – prawym czy lewym. Miastu potrzebna jest zarazem nowoczesna infrastruktura, jak i baza kulturowa: w tym uzupełnianiu się pierwiastka materii i przestrzeni ducha niepoślednią rolę winno pełnić Muzeum Ziemi Mińskiej.
Wobec powyższego zwracam się do Pana/Pani z gorącą prośbą, abyśmy wspólnie stworzyli to Muzeum. Czekam na odwiedziny w każdy poniedziałek w godzinach 9.00 – 17.00. (kontakt tel. 500 186 482, e-mail: celej-minsk@wp.pl). Dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej - Leszek Celej.
PS. Obecnie przygotowywany jest wniosek o pozyskanie unijnych funduszy na remont kapitalny i zagospodarowanie terenu Muzeum 7. Pułku Ułanów Lubelskich w ramach projektu rewitalizacji Miasta. Trwają prace nad stworzeniem nowego układu zieleni wokół Pałacu Łubieńskich. Muzeum 7. PUL zaprasza do sal wystawowych w dniach: poniedziałek – piątek w godzinach 9.00 – 12.00, 16.00 – 19.00.

Numer: 2005 17





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *