W ogromne emocje weszli licealiści. Matura z języka obcego też ich nie minie. Dziewięć lat nauki i dopiero teraz przed nimi pierwszy egzamin. Tak zadziałała reforma w oświacie. Sprawdzenia umiejętności w zakresie języka obcego w szkole podstawowej i gimnazjum nie przewidziano. Stąd jesienią 2004 roku w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Mińsku Mazowieckim zrodziła się inicjatywa zorganizowania konkursu dla gimnazjów

Angielska próba

Pomysł podchwycili nauczyciele języka angielskiego. Wykładowcy z zespołu przedmiotowego anglistów ostro wzięli się do pracy. Zaproszono do współpracy GM-2. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Na początku grudnia 2004 roku oficjalnie ogłoszono I Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla Gimnazjów.

4 marca 2005 roku GM-2 gościło uczestników etapu pisemnego. Udział w konkursie zgłosiło 19 gimnazjów z terenu powiatu mińskiego oraz gimnazjum z Kołbieli. Test konkursowy (kodowany!) pisało 49 gimnazjalistów. Komisja konkursowa w składzie: Piotr Cetra - przewodniczący, Aneta Chądzyńska (nauczycielka ZS w Latowiczu), Ewa Drużbalska (GM-2), Ewa Sajdak (z Kołbieli), Agnieszka Szuba (GM-1) i Małgorzata Radzio (z Dobrego) zakwalifikowała do etapu pisemnego 15 uczestników z 10 gimnazjów.
Etap ustny odbył się 18 marca 2005 roku. Przed komisją uczestnicy przedstawiali prezentację jednego wybranego tematu spośród zaproponowanych wcześniej w katalogu. Wystąpienie, zgodnie z regulaminem, nie mogło przekraczać 4 minut. Po prezentacji uczniowie odpowiadali na pytania związane z jej tematyką. Poziom był bardzo wysoki. Gimnazjaliści zachwycili jurorów nie tylko pomysłowością, ale przede wszystkim umiejętnościami językowymi. Komisja konkursowa tego samego dnia wyłoniła laureatów. O kolejności zdobytych miejsc decydowała łączna ilość punktów z części pisemnej i ustnej. Laureatami konkursu zostali (wg miejsc): Kamil Rżysko z GM-1, Weronika Michalska z GM-S, Martyna Kruszewska z GM-2, Monika Figura z Macierzanki, Michał Marek z Kołbieli oraz Ewa Zych z Dobrego. A do finału konkursu dotarli: Wojciech Oleksy z Cegłowa, Piotr Roguski i Mariusz Sekular z Mrozów, Aleksandra Kobylińska z Macierzanki, Daniel Milewski z GM-Salezjańskie, Olga Milewska z gimnazjum w Kałuszynie, Piotr Gołębiowski z GM-1 i Marcin Walicki z Sulejówka.
7 kwietnia w siedzibie PODN-u spotkali się laureaci i finaliści wraz ze swoimi nauczycielami. Dyplomy, nagrody książkowe i zaświadczenia wręczali z ramienia PODN-u dyr. CKU Jan Wiśniewski, jego zastępczyni Grażyna Krzewińska oraz jako współorganizator - dyr. Grzegorz Wyszogrodzki.
Podziękowaniami zostali uhonorowani opiekunowie laureatów: Agnieszka Szuba, Ewa Ogorzelska, Ewa Drużbalska, Jowita Stusińska, Radosław Jałocha, Małgorzata Radzio. Nagrody książkowe ufundowały wydawnictwa: Longman, Oxford, Macmillan oraz organizatorzy. Uczestnicy spotkania przy herbatce dzielili się wrażeniami z konkursu. Laureaci podkreślali, że był dość trudny. Dał jednak możliwość sprawdzenia się, porównania własnych umiejętności językowych z innymi uczniami gimnazjów.
- Dziękuję komisji konkursowej za ogromne zaangażowanie i pionierską pracę, dzięki czemu udało się zorganizować pierwszy konkurs, ale przecież nie ostatni... – powiedziała „Cs” Aleksandra Wróbel, doradca metodyczny w zakresie języków obcych.

Numer: 2005 17   Autor: (opr. jzp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *