W Halinowie

Z inicjatywy Adama Ciszkowskiego – wiceprzewodniczącego rady Powiatu Mińskiego – odbyło się spotkanie wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka z samorządowcami i mieszkańcami gminy Halinów w sprawie przebiegu Wschodniej Obwodnicy Warszawy

Sprzeciw z ministrem

W Halinowie / Sprzeciw z ministrem Na spotkaniu obecna była burmistrz Jolanta Damasiewicz, radni, sołtysi, przedstawiciele stowarzyszenia Ekoochrona i mieszkańcy gminy Halinów głównie z Długiej Szlacheckiej – miejscowości najbardziej zagrożonej przebiegiem obwodnicy. Podczas dyskusji przewodnicząca stowarzyszenia Ekoochrona, Lidia Simbierowicz przedstawiła multimedialną prezentację, w której porównane zostały wszystkie warianty przebiegu obwodnicy. Wykazało ono, że wariant halinowski jest pod każdym względem najmniej korzystny. Burmistrz Jolanta Damasiewicz zapoznała zebranych z działaniami gminy Halinów w kwestii WOW, natomiast Adam Ciszkowski przedstawił stanowisko i działania powiatu w tej sprawie. Przypomnijmy, że rada powiatu na jego wniosek jednogłośnie podjęła uchwałę, w której wyraziła sprzeciw wobec przebiegu WOW przez Halinów. Wszyscy zgromadzeni na spotkaniu w Halinowie byli zgodni, że WOW powinna przebiegać według starego wariantu przez Wesołą, a spychanie jej na Halinów (wariant W-III) nie ma żadnych merytorycznych przesłanek.
Minister Henryk Kowalczyk (który już od ponad roku wspierał protesty mieszkańców Halinowa) podzielił zdanie zgromadzonych na zebraniu gości. Podkreślili również, iż ze zdumieniem przyjął decyzję Ministra Ochrony Środowiska Jana Szyszki spychającą obwodnicę na teren Halinowa. Co ważne premier Jarosław Kaczyński na wniosek gminy Halinów odsunął Ministra Ochrony Środowiska od sprawy WOW, uznając, iż on jako posiadacz działki w Wesołej może nie być bezstronny w tej sprawie.
Obecnie sprawą WOW zajmuje się Minister Rozwoju Regionalnego Grażyna Gęsicka, która wyda decyzję środowiskową i zaopiniuje poszczególne warianty przebiegu. Ostateczną decyzję w sprawie obwodnicy podejmie wojewoda mazowiecki, a minister Kowalczyk zapowiedział, iż dalej będzie wspierał protesty Halinowa i przeprowadzi w tej sprawie kolejne rozmowy zarówno z minister Gęsicką, jak i wojewodą.
Wszyscy podkreślali, iż są przeciwni przeprowadzeniu obwodnicy według wariantu W-II, czyli przez Sulejówek, ponieważ zagroziłoby to ujęciom wody na Szkopówce – jedynym ujęciom wody pitnej dla miasta. Według zebranych najlepszym rozwiązaniem jest przebieg WOW w wersji najstarszych planów, czyli wariant W-IIIa przez Wesołą. Na zakończenie wszyscy podpisali oświadczenie wyrażające sprzeciw wobec przebiegu WOW przez Halinów.

Numer: 2007 27   Autor: (jaz)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *