Czwórka zagranicznych studentów 31 marca urządziła konferencję prasową poświęconą omówieniu programu PEACE – lekcja tolerancji, któremu patronuje ONZ, a w kraju otrzymał wsparcie Jolanty Kwaśniewskiej i rektora SGH Marka Rockiego. Projekt powstał przy współpracy Banku Światowego, ministerstwa edukacji i rolnictwa

Bez kompleksów

Szerzeniem tolerancji i zrozumienia kulturowego zajęło się w Polsce 28 praktykantów z całego świata, którzy odwiedzili 49 liceów w małych polskich miastach. Mińska Mazowieckiego Macierzanka dostąpiła zaszczytu goszczenia czwórki obcokrajowców przez ponad miesiąc. John Alexander przyjechał z Colorado University w USA, Andrea Barriga reprezentuje dwie uczelnie – kolumbijski uniwersytet del Norte w Baranqulli oraz uniwersytet norymberski. Diana van Boxel przyjechała do nas z uniwesytetu w Amsterdamie, a Natasza Szyszkina z rosyjskiego Iżewska. Młodzi studenci prowadzili z mińskimi licealistami zajęcia poświęcone najtrudniejszym problemom współczesnego świata – bezrobociu, biedzie i bezdomności. W formie zabaw i gier prezentowane były też poważne tematy – różnice kulturowe oraz poszanowanie inności, czyli szeroko pojęta tolerancja. Istotne było dzielenie się doświadczeniami, wiedzą i odkrywanie form uaktywnienia społecznego. Studenci szybko zaaklimatyzowali się w naszym mieście, bo mieszkali u swoich szkolnych kolegów. Dzięki nim poznali nie tylko szkołę, ale miasto z jego zabytkami, ciekawymi miejscami i obyczajami. Odjechali od nas bardzo usatysfakcjonowani. Przede wszystkim zmianie uległy ich poglądy na temat Polski i Polaków. Do tej pory wiedzieli, że Polska jest krajem zacofanym i kulturowo zbliżonym do Azji. Teraz zachwyceni są naszą gościnnością i otwartością na innych ludzi i ich poglądy.
A co zyskali licealiści? Przede wszystkim pozbyli się kompleksu niższości wobec zagranicznych studentów. W wielu wypadkach byli równorzędnymi partnerami, a czasem wiedzą i obyczajnością przewyższali gości. Udoskonalili praktyczne posługiwanie się językiem angielskim. Zyskali też wspaniałych przyjaciół z odległych stron, a takie znajomości będą procentować przy różnych kontaktach. Niemałe znaczenie ma prezentacja innych krajów widzianych oczami ich rówieśników. Andrea Barriga bez żenady przyznała, że 80 % Kolumbijczyków żyje w biedzie, a życie w Polsce wydaje się być rajem. Natasza Szyszkina podała skalę bezrobocia – w Polsce i Kolumbii sięga ono 20 %, w Rosji tylko 10 %, ale nieuwzględnione jest tu bezrobocie ukryte. Stopa życiowa w Polsce wydaje się być wyższa, niż w Rosji, gdzie tylko „wierchuszka” żyje dostatnio. Największym jednak osiągnięciem praktykantów była nauka pracy zespołowej. Dzięki niej osiągnięcia są większe, niż w pracy indywidualnej, nie mówiąc już o wspólnie przeżywanych radościach.
Na zakończenie pobytu w Macierzance czwórka ONZ-owskich praktykantów odwiedziła lotnisko wojskowe w Janowie.

Numer: 2005 15





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *