Prosto z Kiczek

Z zachowanych dokumentów o ks. Zygmuncie Jarkiewiczu, proboszczu parafii Kiczki w latach 1944-1949 najbardziej dramatyczny charakter mają jego listy z więzienia we Wronkach do domu rodzinnego w Rawie Mazowieckiej. Kilkakrotnie nadmienia sens swoich cierpień w odniesieniu do Sprawiedliwości Ostatecznej

Wciąż niewinny

Prosto z Kiczek / Wciąż niewinny

Proboszcz Jarkiewicz został oskarżony przez miejscowych komunistów i władze Polski Ludowej o rzekome buntowanie rolników w sprawach odstawiania płodów rolnych dla państwa, gdy chciał się wstawić za nimi, pisząc w tej sprawie petycję do władz powiatowych, ponieważ rok 1945 był rokiem nieurodzaju. Ówczesna prasa zarzuciła księdzu antypaństwową działalność, którą obciążano cały Kościół katolicki w Polsce. Kiedy w Kiczkach wiosną 1946 roku zostało zlikwidowanych trzech komunistów, winą za to obarczono ks. Jarkiewicza. Został aresztowany i sądzony razem z grupą AK z Kiczek, której członkowie kontynuowali działalność, przeciwstawiając się władzy komunistycznej. W ten sposób księdza sprawę jak gdyby doklejono do sprawy grupy bojowej AK. W wyniku krótkiego śledztwa i procesu przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie ks. Jarkiewicz został skazany 22 listopada 1946 r. jako główny oskarżony na karę śmierci wraz z utratą praw publicznych i obywatelskich oraz przepadkiem majątku. Na skutek prośby matki księdza u prezydenta Bolesława Bieruta kara śmierci została zamieniona na 25 lat więzienia. W uzasadnieniu wyroku napisano, że ksiądz był podżegaczem w sprawach zaistniałych zabójstw. Umieszczony w centralnym więzieniu politycznym we Wronkach zmarł 10 czerwca 1949 roku z braku elementarnych warunków i braku właściwego leczenia. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Rawie Mazowieckiej.
Rokrocznie w kościele parafialnym w Kiczkach odprawiana jest w czerwcu rocznicowa msza święta za duszę śp. ks. Zygmunta Jarkiewicza połączona z obecnością sztandarów. Tegoroczną, 10 czerwca, odprawił proboszcz parafii ks. Leszek Bajurski. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe: Związku Kombatantów AK Obwodu „Mewa-Kamień” z Mińska Mazowieckiego, Warszawskiego Koła Obwodu AK „Mewa-Kamień” z Wojciechem Szczepańskim na czele, Zespołu Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy z dyrektorem Stanisławem Czajką, Konfederacji Polski Niepodległej Okręgu Siedleckiego z szefem Zbigniewem Andrzejewskim, Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego z Arturem Piętką i harcerze z 14. Drużyny ZHP w Ptakach z druhną Andżeliką Szyszkowską oraz licznie wierni. Kazanie nawiązujące do pamięci o ks. Jarkiewiczu wygłosił celebrant mszy świętej. Mówca zwrócił uwagę na potrzebę poznawania prawdziwej historii przez młode pokolenie. Z racji remontu wnętrza kościoła parafialnego msza święta była sprawowana w kruchcie, a wierni zgromadzili się na dziedzińcu przykościelnym, gdzie były również przygotowane miejsca siedzące. Były to uroczystości 58. rocznicy śmierci ks. Jarkiewicza, których jednym z głównych organizatorów był niżej podpisany.

Numer: 2007 24   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *