W Kałuszynie

Święto Zesłania Ducha Świętego, czyli ludowe Zielone Świątki, obchodzone jest na pamiątkę Pięćdziesiątnicy, kiedy Duch Święty w postaci szumu i ognistych języków wstąpił na apostołów i mogli przemawiać w różnych językach. W tym dniu katolicy przystrajają swoje domy i obejścia tatarakiem, wodną trzciną, kaliną czy czeremchą. W obrzędach jest to jak gdyby trzecie święto w ważności świąt liturgicznych. Obchody święta ludowego w dzień Zielonych Świątków zostało wprowadzone w Galicji w 1903 roku.

Majówka z koniczynką

W Kałuszynie / Majówka z koniczynką

Powiatowe święto ludowe w Kałuszynie, 27 maja, zostało zorganizowane przez zarząd powiatowy PSL na czele z prezesem Tadeuszem Kosobudzkim, wspomaganym przez gminne koła PSL, a zwłaszcza przez zarząd gminny PSL w Kałuszynie. Obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym pw. WNMP w Kałuszynie. Celebrantem mszy był miejscowy ksiądz proboszcz, który również wygłosił okolicznościową homilię. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe: PSL, Ochotniczej Straży Pożarnej, szkół kałuszyńskich, gminnego koła ZKRPiBWP i Koła Gospodyń Wiejskich z Podciernia oraz przedstawiciele władz powiatowych ze starostą Antonim Tarczyńskim na czele, a także miejscowe władze samorządowe i licznie ludowcy oraz wierni. Za liturgię mszy świętej podziękowała w imieniu ludowców Zofia Wołkiewicz - wiceprezes kałuszyńskiego koła PSL.
Dalsze uroczystości odbyły się na placu Kilińskiego, gdzie przygotowano scenę i widownię. Z kościoła przemaszerowano na plac uroczystości na czele z orkiestrą szkolną im. Jana Pawła II pod batutą Adama Kwaśnika i sztandarami. Tutaj przemówienie powitalne wygłosiła wiceprezes Wołkiewicz. Polskie Stronnictwo Ludowe jest spadkobiercą liczącego sobie 112 lat ruchu narodowego o korzeniach chrześcijańskich. Wśród witanych osobistości znaleźli się między innymi: starosta Tarczyński, wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Borkowski, powiatowy radny Henryk Księżopolski, burmistrz Kałuszyna Marian Soszyński, przewodniczący rady miasta Janusz Pełka, gminny prezes PSL Stanisław Krzyżanowski, prezes ZKRPiBWP z gminy Eugeniusz Kulesza oraz wójtowie: z Dobrego Krzysztof Radzio, z Dębego Wielkiego Wielkiego Hanna Wodnicka i Jakubowa Stanisław Piotrowski.
Dalsze prowadzenie uroczystości przejął dyrektor MDK w Kałuszynie Marian Pełka, który omówił współczesną działalność PSL. O znaczeniu i zaangażowaniu ludowców w działalność polityczną i pracę w sejmiku mazowieckim mówił Krzysztof Borkowski. Natomiast marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik nadesłał list gratulacyjny z okazji święta w Kałuszynie, który odczytał Marcin Sawicki. Działaczom kałuszyńskim naczelny komitet wykonawczy PSL przyznał odznaczenia związkowe, i tak Zofia Wołkiewicz otrzymała odznakę „Za zasługi dla ruchu ludowego”, zaś Eugeniusz Kulesza i Edward Urban odznakę „Złota koniczynka”. Dekoracji wyróżnionych dokonał Antoni Tarczyński w asyście Krzysztofa Borkowskiego i burmistrza Kałuszyna. Prezes Krzyżanowski opowiedział o działalności PSL na terenie miasta i gminy Kałuszyn. Obecnie koło liczy 63 członków w 11 miejscowościach. Odśpiewanie hymnu „Nie rzucim ziemi...”, przy obecności pocztów sztandarowych, zakończyło część oficjalną.
W części artystycznej orkiestra im. Jana Pawła II wykonała koncert utworów muzycznych, zaś solistka zespołu Emilia Jędrzejkiewicz, pięknie wykonała pieśń „Kołysz mnie ziemio”. W tym czasie wirujący wiatr oderwał jedną z łat baldachimu sceny i dalsze występy odbyły się na kostce przed sceną. Tańce rozpoczęła najmłodsza grupa dzieci „Koczury” poprowadzona przez Małgorzatę Dzierżanowską. Zaprezentował się zespół „Kasianiecka” pod opieką Teresy Kowalskiej. Posypały się śpiewy, tańce i inscenizacje. Było na co popatrzeć, bo stroje ludowe były piękne, wykonawcy też, a krakowiaki, kujawiaki czy zbójnicki podrywały patrzących do rytmicznego towarzyszenia wykonawcom. Szkoda, że odbyło się to nie na deskach, a i muzyka ciut zagłuszała wykonawców. Jako kolejny wystąpił zespół tańca dawnego „Pawana” pod opieką Wiesławy Szymańskiej, wykonując pląsy z okresu średniowiecza i renesansu. Artyści przygotowani przez MDK to grupa „Eksplozja”, która już na scenie, pozbawionej przez strażaków nylonowego zadaszenia, odtańczyła kilka tańców nowoczesnych, pod silne uderzenia. Prezentowało to się dobrze, ale czy muzyka i tańce amerykańskie pasowały do ludowych koniczynek, pozostawiam bez komentarza. Gospodynie z Podciernia przywróciły ludową atmosferę, wykonując swojskie melodie przeplatane dowcipami. Na zakończenie części artystycznej wystąpiła grupa flecistów ze szkoły podstawowej w Kałuszynie pod opieką Wandy Hryczyńskiej.
Zaproszeni goście oraz członkowie organizacji zostali poczęstowani obiadem serwowanym w pomieszczeniach jak najbardziej kulturalnych.

Numer: 2007 22   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *