Mińsk Mazowiecki muzyczny

Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Kulturalna powstało w ubiegłym roku z inicjatywy lokalnych zespołów muzycznych oraz ludzi zainteresowanych szeroko pojętą kulturą lokalną. Do tej pory sNIK-owcy dali się poznać w Mińsku Mazowieckim dzięki koncertom kilku zespołów, jak Ścigani, Cree, Tomi Blues Kapela oraz konkursowi młodych poetów

Ofensywa sNIK

Mińsk Mazowiecki muzyczny / Ofensywa sNIK

Ostatnio sNIK zachęcał zespoły z powiatu mińskiego do skorzystania z oferty znalezienia się na płycie promującej mińską muzykę oraz z dofinansowania wyjazdów na festiwale. Mińskie Zagłębie Muzyczne ma być w pełni profesjonalnie wydaną płytą, zawierającą twórczość lokalnych zespołów. 14 maja 2007 roku odbyło się zebranie komisji kwalifikacyjnej w składzie: Jacek Bieliński, Paweł Kalinowski, Kamil Kaźmierczak, Adam Szczepaniak i Łukasz Wojtasik. Spośród 19 nadesłanych zgłoszeń wybrano 16 zespołów, które znajdą się na płycie-składance. Są to 3 Siostry, Bad Blues, Barenz Blues Band, Blast You, BoomSlave, Buckleys, De La Core, Freemind Society, Los Alamos, Maki i Chłopaki, Muzyka Końca Lata, Przystań Zagubionych Marzeń, Stare Panny, Street Terror, Tamarysze i Vadhus. Ponadto utworzono listę rezerwową dla pozostałych kapel - Boiling Vine, WTF i Pasażer. Zespoły z listy rezerwowej kolejno wejdą na płytę w przypadku wolnego miejsca po zamieszczeniu wszystkich zespołów z głównej szestnastki lub gdy któraś z kapel nie będzie mogła znaleźć się na płycie z przyczyn losowo-życiowych. Przy wyborze kapel zastosowano kryterium osiągnięć muzycznych zespołu, doświadczenie muzyków oraz przygotowanie zespołu do nagrania materiału.
NIK zamierza być również organizatorem muzycznych przeglądów i festiwali. Już w niedzielę 10 czerwca o 18:00 szykuje się nam prawdziwa muzyczna uczta. To koncert epitafijny „Na drugim brzegu tęczy” poświęcony Tadeuszowi Nalepie i naszemu redakcyjnemu koledze – Józefowi Lipińskiemu, który jak żaden miński dziennikarz popierał piórem rozwój nie tylko młodych talentów muzycznych z kręgu starego, ale wciąż jarego blues-rocka. Przed laty był gitarzystą i wokalistą legendarnego dla mieszkańców Mińska Mazowieckiego zespołu Czarne Koty, który w latach 70. wykonywał muzykę bigbitową. Zmarł w tym roku, w wieku 64 lat, pozostając w naszej pamięci jako młody duchem miłośnik grania na żywo.
Tadeusz Nalepa (też urodzony w 1943, a zmarły w 2007 roku) to jeden z największych i najważniejszych polskich muzyków ostatnich dekad, uważany za ojca polskiego bluesa. Jego twórczość jest dla wielu Polaków muzyką młodości i dzieciństwa. Utwory Nalepy są muzyczną inspiracją dla pokoleń. Młodzi twórcy ćwiczą swoje umiejętności gitarowe, akompaniując Nalepie, zdobywając w ten sposób pierwsze szlify w posługiwaniu się instrumentem. Nalepa to ikona polskiej muzyki bluesowej. Każda z siedmiu grup muzycznych zagra pół godziny według kolejności: R.I.P, WTF, Chime, Bad Blues, Buckleys, Barenz Blues Band i Los Alamos.
Pomysłodawcami koncertu w hołdzie niedawno zmarłym Józefowi Lipińskiemu oraz Tadeuszowi Nalepie są forumowicze portalu internetowego www.minskmaz.com.pl. Sponsorami zostali: Foto Studio, Levis, Wifi Komputer, Muzyka Miasta, OSK Europa, a nasz tygodnik jest patronem medialnym tego muzycznego epitafium.
A na 20 października 2007 roku planowany jest ogólnopolski festiwal Rock in Mińsk. Wystąpi 8 zespołów z całej Polski, wybranych na podstawie nadesłanych zgłoszeń, a każdy zaprezentuje około 20-minutowy autorski program. W konkursie nie mogą brać udziału zespoły z powiatu mińskiego, ponieważ impreza ma w zamiarze organizatorów promować miasto, a nie miejscowe grupy muzyczne. Za to sNIK proponuje, by za pośrednictwem sondy umieszczonej na portalu www.minskmaz.com.pl wybrać jedną mińską kapelę, która zagra na festiwalu tuż przed główną gwiazdą, którą w tym roku będzie zespół HappySad.

Numer: 2007 22   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *