Lubimy narzekać na bezideowość i brak społecznej wrażliwości młodego pokolenia. Nie jest tak źle, co młodzież udowadnia startując z powodzeniem w konkursach o wyraźnym historyczno-społecznym zabarwieniu

Próba lokalności

Ostatnio pisaliśmy o udanym sprawdzianie młodych z historii rodzinnej wpisanej w dzieje kraju i małej ojczyzny (przeprosiny dla Martyny Kłos za chochliki komputerowe). Również w marcu (23) zakończył się konkurs z wiedzy o samorządzie i historii Mazowsza. To jeszcze poważniejszy sprawdzian dla uczniów, bo dotykający problemów trudnej demokracji lokalnej z jej 15-letnią historią i jeszcze dość abstrakcyjnymi dla młodzieży normami prawnymi. Dorosłym trudno zrozumieć meandry lokalnej władzy, więc postrzeganie nastolatka z natury rzeczy jest niepełne, a niekiedy – fałszywe.

Tegoroczna, dziewiąta edycja konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym i historii Mazowsza zachęciła do zmagań 71 uczniów z powiatu mińskiego. Dzieci z podstawówek przygotowały na finał prace plastyczne, gimnazjaliści – albumy fotograficzne, a najstarsi pisali test z wiedzy. Wszystkie prace oceniła 4-osobowa komisja – naczelnik Emilia Piotrkowicz, radna Krystyna Pazio oraz Andrzej Sołtysiuk i Krzysztof Rusiecki, nauczyciele rzeźby i fotografii w liceum plastycznym.
Oceny były dość surowe, bo spośród prac 30 uczniów z 12 szkół podstawowych żadna nie zasłużyła na medalowe miejsce. Przyznano więc tylko dwa wyróżnienia – Annie Kozak z Dąbrówki oraz zbiorowemu obrazowi Magdy Perlejewskiej, Kingi Grabowskiej, Eweliny Troszkiewicz i Magdy Pawlikowskiej z Kałuszyna.
Więcej szczęścia u jurorów mieli gimnazjaliści z... Wielgolasu. Brylowały fotografie Damiana Dziugła i Bartosza Saganowskiego, a wyróżnienie przyznano Magdalenie Wójcickiej z „Macierzanki”.
Najmniej dyskusyjny był test z wiedzy samorządowej, który pisało 24 uczniów z siedmiu szkół średnich. Tutaj owocował kunszt dydaktyczny Macieja Cichockiego, nauczyciela geografii i wiedzy o społeczeństwie w liceum przy Pięknej. Do plejady jego laureatów olimpiad dołączyła tym razem Ewelina Stankiewicz z Mariuszem Kałczewiakiem, a tuż za nimi był Arkadiusz Piotrak, wyprzedzając trzecią w rywalizacji Emilię Komorek z ZS im. MS-C.
Etap powiatowy to nie koniec samorządowych zmagań. Zdobywcy pierwszych miejsc (Dziugieł, Stankiewicz i Kałczewiak) pojadą 19 kwietnia do Ostrołęki na finał wojewódzki. Ale, by tam liczyć się w konkurencji, muszą napisać pracę o tradycjach samorządności na Mazowszu. Czasu zostało niewiele, ale mając do pomocy tak zaangażowanych nauczycieli (Gajowniczek i Ćmoch w Wielgolesie oraz Cichocki w Mińsku) możemy być spokojni także o poziom prac i wynik finału. A tym, którzy do Ostrołęki nie pojadą, na osłodę zostały discmany, dyktafony, radiobudziki, aparaty fotograficzne i książki.

Numer: 2005 14





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *